Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Školky v Plzni se rozrůstají, od roku 2020 budou muset brát dvouleté děti

  8:36aktualizováno  8:36
Některé plzeňské mateřské školy rozšiřují své prostory či přistavují nové pavilony. Připravují se na to, že od roku 2020 budou muset povinně přijmout i dvouleté děti, jejichž rodiče o to požádají.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Za pár měsíců se v Plzni-Liticích otevře nová přístavba 56. mateřské školy, která tak bude moci přijmout o dvacet dětí více. Ředitelka Iveta Bohmannová se netají tím, že jedním z důvodů je i fakt, že od roku 2020 bude povinné přijmout i dvouleté děti.

Kolik míst bude v roce 2020 ve školkách skutečně potřeba? To se podle vedoucí odboru školství plzeňského magistrátu Dagmar Škubalové dá dnes těžko odhadovat.

„Je to skutečně předčasné. Pokud mluvíme o dvouletých dětech, ty se ještě ani nenarodily. Současný trend je ale pokles v počtu narozených dětí,“ konstatuje Škubalová.

Přístavba v Liticích je podle ní zřejmě tou první, která na novou povinnost reaguje. „Kapacita dostatečná nebyla, nicméně jsme brali v úvahu i to, že bude třeba přijímat i děti dvouleté,“ vysvětluje ředitelka Iveta Bohmannová. O tomto kroku se uvažovalo již delší dobu, až letos v květnu byl projekt schválen.

Výstavba nového pavilonu může uškodit unikátní zahradě

Maximální počet dětí v litické školce i v její pobočce ve Lhotě bude po kolaudaci 148. Kromě jedné třídy najdou ve zděné bezbariérové přístavbě zázemí i kuchyně a ředitelna.

Podle Škubalové ovšem k masivnímu rozšiřování kapacit plzeňských školek v příštích letech zřejmě nedojde. „Nicméně je to v gesci samotných obvodů, my se dozvíme až o rozšíření kapacit,“ upozorňuje Škubalová. Očekává však, že to obvody vyřeší například tím, že uvolněné bytové prostory předělají na nové třídy.

Největší plzeňský obvod, třetí, plánuje podle své místostarostky Jaroslavy Maříkové také jeden nový pavilon, a to u 55. školky v Mandlově ulici.

„Celkově v současné době zájem rodičů pokrýt dovedeme, ale od roku 2020 bude platit povinnost přijmout i dvouleté děti. To už problém bude,“ vysvětluje Maříková.

Volba na tuto mateřinku padla kvůli tomu, že právě na Borech je velké množství dětí a zájem o školky je obrovský. Obvod argumentuje také tím, že školka má velikou zahradu, což má stavbu usnadnit.

To je však zároveň důvodem nelibých reakcí: Trnkova kouzelná zahrada, která k mateřince patří, je totiž jedna z těch mimořádně zdařilých. Petice, která se proti stavbě ohrazuje, čítá na stovku podpisů.

„Zahrada je perfektně udělaná. Navíc v místě, kde by se mělo přistavovat, stojí vzrostlé stromy,“ vysvětluje jedna ze signatářek petice - Jindřiška Záraz.

Kromě hlediska ekologického a estetického si není jistá ani potřebností nového pavilonu. „Ročník 2010 byl jeden z nejsilnějších, ty další už jsou výrazně slabší. Dcera se do školky dostala už bez problémů,“ upozorňuje Jindřiška Záraz, podle níž se může stát, že nová místa možná vůbec nebudou třeba.

Jaroslava Maříková ujišťuje, že se obvod snažil ve spolupráci s projektantem najít vhodné řešení. „Usilovali jsme o co nejšetrnější umístění pavilonu. Je ale pravda, že se budou muset tři nebo čtyři vzrostlé stromy porazit,“ připouští Maříková.

Ujišťuje, že stromy se vysadí nové. A především že charakteristické rysy, jimiž jsou dřevěné prvky inspirované Trnkovou Zahradou, na místě zůstanou.

Rozhodovat budou zastupitelé

O investici musí ještě rozhodnout zastupitelstvo. Pokud ji schválí, začne se stavět už příští rok. Dvoupodlažní kontejner by zvýšil počet míst o 48, tedy zhruba o třetinu.

Ředitelka školky Jitka Matějovicová se k plánu příliš vyjadřovat nechce. Pohnutky zřizovatele do jisté míry chápe, nicméně opatrně přiznává, že ji mrzí, že kvůli tomu mateřinka přijde o kus zahrady.

Co se týče dalších plzeňských obvodů, Slovany zatím výstavbu nechystají. Do takzvaného „Místního akčního plánu“ zpracovaného městem však obvod dal návrh na výstavbu nové školky v roce 2019 s kapacitou 75 dětí, a to na zahradě 37. MŠ v Barvínkově ulici.

„Pokud je výstavba školky v místním akčním plánu, je šance v budoucnu na ni požádat o dotaci,“ vysvětluje starosta obvodu Lumír Aschenbrenner s tím, že potřebu výstavby ukáží až příští roky.

Měnit se totiž budou i podmínky přijímání dětí do školek. „V roce 2018 bude situace přehlednější a ukáže se, zdali výstavba nové mateřské školky bude nutná, či nikoliv. V současné době je v Plzni již kolem stovky volných míst. U nás zatím volná místa nejsou,“ připouští Aschenbrenner.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Plzeňský hejtman Bernard má problém, nepodal včas majetkové přiznání

Josef Bernard přichází do sídla krajské ČSSD v Houškově ulici v Plzni na...

Do konfliktu se zákonem o střetu zájmů se dostal hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Do poloviny roku totiž...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz