Kulturní dům v Červeném Hrádku u Plzně. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Jakeš tam řečnil o kůlu v plotě, teď může být z kulturního domu školka

  • 9
Z kulturního domu v Červeném Hrádku u Plzně, který v roce 1989 proslavil projev tehdejšího generálního tajemníka KSČ Miloše Jakeše, asi bude mateřská škola a denní stacionář pro seniory. Zařízení za zhruba 17 milionů korun chce městský obvod Doubravka vybudovat s pomocí dotace.

V současné době patří kulturní dům Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a je v něm provizorní sklad. Budovu teď chce získat městský obvod Doubravka, pod nějž Červený Hrádek patří. Žádost o převzetí domu by ale muselo schválit městské zastupitelstvo, a proto radnice spolupracuje také s magistrátem.

Jakeš na Červeném Hrádku

Pár měsíců před pádem komunistické totality měl tehdejší generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš na Červeném Hrádku hodinovou řeč k soudruhům. On sám to později komentoval, že to nebyl projev, ale improvizovaný příspěvek do diskuse, který navíc na veřejnost pronikl v upravené podobě.

Některé myšlenky přitom zněly i pokrokově. "Jestli dáváme někomu malou hospodu, kde jsme měli jednoho člověka a platili jsme ze státní pokladny každý měsíc čtyři tisíce ztráty na tu hospodu, pak je asi lepší dát ji jemu, i když on si tam možná vydělá daleko víc než předtím, ale nás to ty čtyři tisíce nestojí. A on slouží," vysvětloval taje fungování kapitalismu.

Mezi lidmi se však staly "hláškami" spíš věty o hodné holce Hance Zagorové a kůlu v plotě:

  • "Tak řekněme paní Zagorová. Je to milá holka, všechno. No ale ona už tři roky po sobě bere 600 tisíc každý rok. A další: ne šest set, ale milion, dva miliony berou. Jandové a jiní."
  • "A proto je tak důležitý, ta podpora zespodu, aby my sme mohli říct: né my si to přejem, to je ten lid, to žádá taky, my s tím souhlasíme s tím lidem, my plníme jeho vůli a ne prostě, aby my sme tam byli sami, jak kůl v plotě, neměli jediný, jediné slovo podpory."

"Nápad jsme okoukali v Holandsku a chceme vybudovat denní stacionář pro seniory a zároveň mateřskou školu. Takže v jednom patře jsou senioři a v jednom patře je školka. Je to vzájemně propojené, když senioři mají chuť a náladu, zajdou si hrát s dětmi. Ty se tak učí vztahu ke stáří a naopak senioři mají nějakou náplň," popsal záměr starosta Doubravky Michal Chalupný.

Hlavním důvodem záměru na vybudování školky ale podle něj není nedostatek míst v doubraveckých mateřinkách. Naopak tento obvod jako jediný umístil do školek všechny tříleté děti, i když zájemců je stále hodně.

V zařízení by mohlo najít práci až dvacet lidí

Radnice podle starosty spíš vycházela z toho, že občané Hrádku dlouhodobě upozorňují na to, že kulturní dům kdysi postavili, pak jim byl z jejich pohledu odebrán a oni ho nevyužívají.

"Přemýšleli jsme, co s tím. Kulturní dům už by dnes nefungoval, koncerty a podobně se stejně dějí ve městě. Ale přišli jsme na to, že nám chybí a budou chybět jesličky. Je ale hloupost je zřizovat v této okrajové části," řekl Chalupný.

Radnice proto přišla s nápadem vybudovat v Hrádku školku pro místní a děti z okolních okrajových částí, tedy Újezdu a Bukovce. Ty nyní chodí do mateřinek v centrální části Doubravky.

"Tím by se uvolnila kapacita v mateřských školách v centrální části Doubravky  a mohli bychom udělat jesličky tam," vysvětlil Chalupný s tím, že dalším důvodem pro vybudování mateřinky s denním stacionářem je skutečnost, že skupina seniorů v obvodu se neustále rozrůstá.

Pokud chce Doubravka kulturní dům získat do svého vlastnictví, musí o něj město požádat do konce roku. Převod by měl být bezúplatný.

Kulturní dům Červený Hrádek

Obvod má na vybudování školky a denního stacionáře vyhotovený rozpočet, který náklady odhadl na necelých 17 milionů korun. Výhodou je, že kulturní dům je v poměrně dobrém technickém stavu.

Volné prostředky sice radnice nyní nemá, ale počítá s využitím dotace. Ta by v ideálním případě mohla pokrýt až 90 procent nákladů.

"Máme avizované, že ministerstvo by mělo začít podporovat předškolní docházku, takže očekáváme, že vyhlásí nějaké dotační programy. Objekt by se měl převést na město do konce roku a hned by se začal hledat dotační program. Takže v okamžiku, kdy by se dotační program objevil, by se hned začalo stavět," plánuje starosta.

Kromě míst pro děti a seniory by mělo nové zařízení přinést do obvodu i nová pracovní místa. Zaměstnání by tu mohlo najít až dvacet lidí.