Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Roboti se zapojují do výuky předmětů v plzeňské Masarykově škole

  12:56aktualizováno  12:56
Při hodinách anglického a českého jazyka, ale i matematiky, využívají v plzeňské Masarykově základní škole robotů Dash and Dot. Podle učitelky Bohuslavy Enžlové byli roboti nejprve motivačním prvkem pro školáčky, dnes využívají inteligentní stroje napříč všemi předměty.

Robotické hračky a stavebnice jsou součástí projektu Smart Edu Plzeň, který zahrnuje aktivity, jež mají u dětí a dospívajících vzbudit zájem o techniku. Veřejnosti je představili pracovníci Centra robotiky v areálu DEPO2015. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Vybavení škol roboty a dalšími moderními pomůckami umožňuje projekt Smart Edu Plzeň, jehož cílem je podpora technického vzdělávání. Té se město intenzivně věnuje poslední tři roky, nyní snahu ještě zesiluje.

„Rádi bychom v Plzni zajistili dostatek kvalifikovaných lidí. Jedině tehdy k nám budou chtít firmy přesouvat svůj vývoj a výrobu s přidanou hodnotou,“ vysvětluje primátor města Martin Zrzavecký, proč se město rozhodlo jít touto cestou.

Za projektem Smart Edu Plzeň stojí Správa informačních technologií města Plzně, aktivity zajišťuje prostřednictvím svého Domu digitálních dovedností, Centra robotiky a nového centra na podporu kybernetického průmyslu Dronet. Spektrum aktivit, které Smart Edu Plzeň zahrnuje, je velmi široké, základem je návaznost ve všech stupních vzdělávacího systému.

„Snahou je podchytit zájem už u dětí a postupně je podporovat tak, aby se technice věnovaly i na střední a vysoké škole,“ říká k tomu ředitel Správy informačních technologií Luděk Šantora,. Vyzdvihuje přitom spolupráci s Benešovou základní školou.

Ve dvou třídách už mají žáci výuku robotiky

„Nám se to osvědčilo, dětem se to líbí,“ pochvaluje si také Bohuslava Enžlová. Na škole se roboti využívají druhým rokem, po loňské zkušební fázi už mají žáci prvního a šestého ročníku přímo předmět zaměřený na robotiku.

„V žádném případě k tomu nechceme nikoho nutit. Pokud ale škola chce zahájit spolupráci, jsme na to připraveni. Můžeme školu vybavit technologiemi, zároveň můžeme vyškolit pedagogy. Počet škol není omezen,“ říká Zrzavecký.

Vyčíslit, kolik přesně do projektu z rozpočtu města jde, podle něj nelze. „Můžeme ale mluvit řádově o desítkách milionů korun, které investujeme do vzdělávání,“ říká však Zrzavecký.

Kromě vybavení škol je součástí projektu i řada mimoškolních aktivit, například kroužky programování, robotiky nebo kyberneticky zaměřené soutěže. V projektu nechybí ani úzké napojení na Západočeskou univerzitu v Plzni. Žákům, studentům i jejich rodičům se pomocí nejrůznějších akcí vysokoškolské prostředí představuje tak, aby odpadl strach ze studia technických oborů.

Podle Luďka Šantory nelze opomenout ani příležitosti pro vysokoškolské studenty, kterým se nabízí možnost spolupráce na bakalářských a diplomových pracích, a to jak s městskými organizacemi, tak podnikatelskými subjekty na území města.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Jediný spitfire schopný letu u nás má majitel přes léto v Líních u Plzně

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu stíhací letoun...

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu nejslavnější stíhací letoun britského Královského...

Po 42 letech v čele Dobříče na Plzeňsku starosta už kandidovat nebude

Končící starosta Dobříče na Plzeňsku Václav Lomička (9. srpna 2018)

Starosta rekordman se loučí s funkcí. „Domnívám se, že 42 let je dostatečně dlouhé období,“ říká Václav Lomička z...

Při slavnostech sloužil mši kardinál Duka, připomněl historii Chodů

Poutní mši u kostela na vrchu Vavřineček, která je součástí Chodských...

Tóny dudácké muziky, vůně pravých chodských koláčů, ukázky lidových řemesel. Taková byla atmosféra 64. ročníku...

Najdete na iDNES.cz