Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavitel Stelzer vybudoval kus Plzně a pomohl i rozvoji pivovarnictví

  9:02aktualizováno  9:02
Sto dvacet let uplynulo letos od úmrtí významného plzeňského stavitele Martina Stelzera. Mnoho lidí ví, že je autorem Staré synagogy či Saského mostu. Stelzer se ale také zasadil o rozvoj pivovarnictví v Plzni. Přivedl totiž do města bavorského sládka Josefa Grolla, jehož pivo dobylo svět.

U portrétu stavitele Martina Stelzera stojí jeho prapravnuk Pavel Stelzer (vpravo) s bratrem Petrem. | foto: Lucie Sýkorová, 5plus2.cz

V rodině stavitele se traduje, že Martin Stelzer byl známý svým neutuchajícím zájmem o novinky.

„Jezdil po světě a zjišťoval, co se kde v jeho oboru objevilo nového. Všechno pak aplikoval na svých stavbách v Plzni. Jak moderně a poctivě domy stavěl, vidím teď, když děláme jejich přestavby. Často mě to až šokuje,“ přiznává stavitelův prapravnuk Pavel Stelzer.

Jako příklad uvádí „předchůdce“ záchodů. „Martin stavěl na všech pavlačích činžovních domů suché záchody se šachtou, což v té době bylo opravdu pokrokové. Proto v jeho domech bylo později poměrně snadné zavést kanalizaci,“ vysvětluje.

Mezi nejvýznamnější stavby Martina Stelzera v Plzni patří kromě Měšťanského pivovaru z roku 1842 například Stará synagoga, kterou dokončil v roce 1859.

Stelzer je autorem asi dvou stovek plzeňských domů

Podepsán je i pod plzeňskou raritou - Saským mostem, který je postavený do zatáčky a není vidět z jednoho konce na druhý.

Podle tohoto významného stavitele byla také pojmenována ulice Martinská, kde měl v objektu dnešní pizzerie Stelzer svoji firmu - především zaparkované vozy a ustájené koně.

Stavitel bydlel se svou rodinou nedaleko, na rohu dnešní Americké a Resslovy. Dům dnes opět patří jeho potomkům a velká část Americké ulice vděčí za svůj vzhled právě jemu, protože je autorem desítek domů v této oblasti.

Celkový počet staveb Martina Stelzera v Plzni dosahuje podle odhadů jeho prapravnuka asi dvou stovek.

A jaký byl další osud Martinových staveb a jeho potomků? Rodina Stelzerů v Plzni zůstala, přestože za minulého režimu prošla nesnadným obdobím.

Hrob Martina Stelzera během komunismu zmizel

„Syn Martina Stelzera Franz otcovy domy jen udržoval. O něm toho moc nevíme. Otto Stelzer, vnuk stavitele Martina a můj dědeček, byl knihovník. I on byl zpočátku živ hlavně ze správy rodinných nemovitostí. K tomu ale pomáhal v muzeu, trochu se angažoval v politice a v podstatě založil Studijní a vědeckou knihovnu. Pak ale přišli bolševici a všechno naší rodině sebrali. Zůstala jim naštěstí zahrádka, kde si babička s dědou pěstovali alespoň nějaké ovoce a zeleninu,“ popisuje osud rodiny Pavel Stelzer.

„Já si ještě pamatuji, jak babička na té zahrádce trhala konvalinky a snažila se je prodávat, aby si alespoň něco málo přivydělala. Pak také vyráběla marmelády, psala recepty a snažila se je vydávat v časopisech. Tak dopadli vážení měšťané, kteří byli celý život zvyklí na služky,“ dodává.

Za své vzal během komunismu i hrob Martina Stelzera. „Byl pochován na Mikulášském hřbitově. Na jeho hrobce stál velký anděl, který přesahoval zeď hřbitova. Pak se ale v rámci nějaké rekonstrukce v 60. letech posouvala zeď, zřejmě kvůli silnici, a hrob byl zlikvidován bez náhrady,“ lituje Pavel Stelzer, který doufá, že jeho významný předek vstoupí v budoucnu více do povědomí Plzeňanů.

„Chtěl bych například vydat český překlad komiksu, který vyšel asi před 20 lety v Německu a popisuje celý příběh plzeňského piva od seznámení mého prapradědy se sládkem Josefem Grollem až po uvaření první várky,“ prozradil.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Požár lesa zastavil vlaky mezi Plzní a Stříbrem, hasil vrtulník i letadlo

S rozsáhlým požárem lesa bojují hasiči u Pňovan na Plzeňsku. Oheň likvidují i...

Kvůli požáru lesního porostu několik hodin nejezdily vlaky na železniční trati z Plzně do Stříbra na Tachovsku. Podle...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz