Mariánská koruna by se měla opět stát klenotem kladrubského kláštera.

Mariánská koruna by se měla opět stát klenotem kladrubského kláštera. | foto: NPÚ

Do klášterního kostela v Kladrubech se vrátí třímetrová mariánská koruna

  • 0
Na hlavní oltář klášterního kostela v Kladrubech na Tachovsku by se měla příští rok na jaře vrátit původní třímetrová pozlacená mariánská koruna z lipového dřeva. Jejím autorem je s největší pravděpodobností Jan Blažej Santini. Dílo, které váží 150 kilogramů, teď opravují restaurátoři.

Mariánská koruna by se měla stát jednou z hlavních atrakcí oslav 900 let od vzniku kláštera, který v roce 1115 založil kníže Vladislav I.  Podle restaurátora Martina Zmeškala byla koruna z oltáře sejmuta na přelomu 70. a 80. let minulého století.

„V té době probíhaly restaurátorské práce na hlavním oltáři. A padla domněnka, že koruna není původním prvkem, ale že byla přidána až někdy v 19. století. V době, kdy restaurátoři oltář upravovali, panovala snaha o odstranění všeho, co nebylo součástí původního díla,“ vysvětlil Zmeškal.

Jak ale uvedl, neexistují žádné podklady, které by napovídaly, z jaké doby koruna pochází. Existuje pouze fotografie z 19. století.

„Provedli jsme průzkum a z hlediska truhlářských a řezbářských prací kolegové vyhodnotili, že je to práce barokní z první poloviny 18. století. Jestli ji navrhl sám Santini, podle jehož návrhu klášterní kostel i oltář vznikly, nebo ne, těžko říct,“ míní Zmeškal.

Restaurátor Martin Zmeškal ukazuje místo na oltáři, kam bude koruna osazena.

Mariánská koruna je nyní podle něj v relativně dobrém stavu. Některé akantové listy jsou ale odlomené nebo mají poškozené konce. „Podle fotodokumentace se to stalo při snesení koruny. Byla postavena na listy a vlastní vahou je poškodila,“ řekl Zmeškal.

Koruna, která váží 150 kilogramů, bude po opravě umístěna do výšky přibližně devíti metrů pod symboly čtyř evangelistů. Právě její upevnění bude podle Zmeškala velmi náročné.