VIDEO: Malí Soptíci chodí teprve do školky, hořící vůz však uhasí hravě

  • 4
Model hasičského auta, hadice, proudnice, maketa hydraulických nůžek, dopravní kužely, a dokonce i modrý taťka Šmoula jako zraněný motorista. To jsou rekvizity, které běžně používají malí hasiči z Kralovic na Plzeňsku. Chodí sotva do mateřské školky, ale při nácviku zásahu při neštěstí jdou do akce s plnou vervou.

Devět malých hasičů od 2,5 do čtyř let stojí v pozoru, jejich řada je vyrovnaná jako podle pravítka. "Pane veliteli, jednotka Soptíků je pliplavená k plehlídce," hlásí asi tříletý klučina v červeném tričku, pro kterého je vyslovit písmenko r větším problémem, než správně stočit právě použitou hasičskou hadici.

Vedoucí malých hasičů Renáta Kozová.

Hlavní vedoucí mladých kralovických hasičů Renáta Kozová hlášení vyslechne a pak společně s dětmi absolvuje rozcvičku. Dřepy, skákání po jedné noze, kočičí hřbety a spousty dalších cviků. Z devíti nejmenších kluků a holek, kteří jsou na tréninku, chce být každý nejlepší, chce být ve všem první.

V tréninkové místnosti mají speciální model hasičského auta, které má v přihrádkách stočené hadice, proudnice, maketu hydraulických nůžek pro vystříhávání zraněných z nabouraných aut, kužely pro označení místa neštěstí i plochu pro přistání záchranářského vrtulníku.

Malí záchranáři jdou i při nácviku se zápalem do plné zbroje, aby předvedli, jak dokáží vyprostit z nabouraného auta těžce zraněného taťku Šmoulu a při neustálém oživování ho donesou až na heliport. Žádnému z malých hasičů nevadí přilby na hlavách, ani zásah v dýchacích přístrojích.

Kroužek pro malé kralovické Soptíky a o něco starší Plamínky založila právě jeho vedoucí Renáta Kozová. Když se jí nesplnil dětský sen učit v mateřské škole, vštěpuje nejmenším dětem "alespoň" základy hasičské práce.

Její svěřenci při různých akcích předvádějí, že si dokáží pokaždé poradit. "Co se naučí, mají pak i v ukázkách a jezdí na vystoupení po celé republice. Tím si základy dál opakují, ukládají a utvrzují ve svých hlavičkách," říká Kozová.

Při tom vzpomíná, jak v roce 2009 s nejmenšími dětmi začínala. Malé Soptíky hledala mezi dětmi v cukrárně, kterou tehdy provozovala. "Nikdo nevěděl, do čeho jdeme. Byla jsem šťastná, když jsem se domluvila se třinácti maminkami, že jejich děti začnou cvičit u hasičů," vysvětluje hlavní vedoucí.

Před čtyřmi roky musela rodiče přemlouvat, aby děti k hasičům dali, teď je s manželem Milanem a druhým vedoucím družstva Janem Marxem přesně v opačné situaci. Soptíků a Plamínků je dohromady 22 a pro dalších 69 dětí už není místo.