Zraněné vydra, kterou srazilo aut poblíž Klatov, se brzy zotavila.

Zraněné vydra, kterou srazilo aut poblíž Klatov, se brzy zotavila. | foto: DESOP - ZSŽ Plzeň

Vydra přežila střet s autem. Ochránci varují před zvířaty na silnicích

  • 1
Vydru říční, kterou srazilo auto u Klatov, zachránili pracovníci plzeňské stanice živočichů. Utrpěla těžký otřes mozku, ale brzy se zotavila tak, že se mohla vrátit do přírody. Další vydra u Přeštic ale střet s autem nepřežila. Ochranáři proto motoristy upozorňují na zvýšený pohyb volně žijících živočichů na silnicích a v jejich okolí.

Velké štěstí měla vydra říční, kterou srazilo auto kousek za Klatovy ve směru na Nýrsko. Dostala se totiž do péče zvířecích záchranářů z Plzně.

"V den, kdy jí k nám do stanice přivezli, mělo zvíře těžký otřes mozku, bylo téměř nehybné a značně apatické, druhý den se už však vydra nedala chytit ani do podběráku, a tak byla po konzultaci s kolegy na ochranu vydry říční očipována a neprodleně vrácena zpět na lokalitu nálezu," sdělil šéf záchranné stanice živočichů Karel Makoň.

Z jeho slov vyplývá, že návrat této vydry do přírody byl o to důležitější, že se jednalo o samici, na níž bylo patrné, že už má mláďata.

Druhá vydra, kterou srazilo auto u Přeštic na Plzeňsku, už ale takové štěstí neměla, našla se už mrtvá.

Odpadky vyhazujte tam, kam patří, apelují ochránci zvířat

Šelmy jako lišky, jezevci a kuny se podle Makoně naučili pravidelně "kontrolovat" silniční příkopy, neboť i pro ně je zajímavý zejména hojný výskyt drobných hlodavců, ale i zvířat sražených a ležících u krajnice.

"Šelmy navíc nepohrdnou ani zbytky lidských potravin, a tak je namístě se chovat jako člověk a odpadky vyhazovat tam, kam patří," podotkl Makoň s tím, že část šelem však přes silnici pouze přebíhá, a to v rámci přirozené migrace anebo při shánění potravy. To byl ostatně případ i dvou zmíněných vyder.

Tato káňata srazila auta v posledních dnech v Plzeňském kraji.

Více než v jiném ročním období jsou teď ohrožení i dravci a sovy. Také je totiž lákají odpadky v silničních příkopech a u vlakových koridorů. Tato místa jsou totiž ideálním prostředím pro hraboše polní, myši a potkany a právě za nimi se stahují dravci a sovy, přičemž v zápalu lovu se často dostanou až na vozovku či trať.

"U sov je vše většinou složitější tím, že loví hlavně za tmy, a tak kolikrát ani sova, ale ani řidič, nemá šanci. Světly oslněné zvíře neodhadne vzdálenost projíždějícího automobilu a řidič, kterému z příkopu vylétne sova přímo pod kola auta ji většinou ani nevidí," řekl Makoň.

V posledních letech zvířecí záchranáři zaznamenali kromě přejetých zajíců, lišek, jezevců a divokých prasat také nálezy bobrů, vyder a poměrně vzácných druhů živočichů.

"Je to dáno jednak tím, že jejich populace se na našem území výrazně rozšiřuje a jednak tím, že celkově doprava houstne a zrychluje. Dávejte si tedy pozor na svých cestách a počítejte s tím, že vám cestu může znepříjemnit nečekaný střet s volně žijícím živočichem," upozornil Makoň.