Vleky na Belvedéru bude i letos provozovat železnorudská radnice.

Vleky na Belvedéru bude i letos provozovat železnorudská radnice. | foto: Daniel Beran, MAFRA

Majitelé se nedohodli, lyžování na šumavském Belvedéru zachrání radnice

  • 0
Vleky na železnorudském Belvedéru bude muset i letos provozovat město, jinak by se tu nemohlo lyžovat. Firma Benoco, která tu koupila významnou část pozemků, a vlastník vleků, lyžařský klub SK Špičák, se totiž ani po ročním jednání nedohodly.

"Pokud mohu radit, tak by byla nejideálnější dohoda majitelů pozemků a SK Špičák, tak jsme postupovali i my," doporučil aktérům sporu už loni před zimní sezonou Josef Treml, spolumajitel dobře fungujícího lyžařského centra na Špičáku.

Tam se s místním lyžařským klubem TJ Špičák provozovatelé areálu dohodli. Dnes má TJ ve firmě provozující areál třicetiprocentní podíl.  "My jsme rádi, že přichází investor, ale lidi se přece musí domluvit. Třeba tak, že řeknou: my to tady postavíme za těch a těch podmínek. Firma Benoco chce spíše použít metodu, my si tady postavíme vlek a vy odejděte," popsal Pavel Mařík z SK Špičák.

Oddíl podle něj navrhoval jako jednu z variant zřízení akciové společnosti, kde by lyžaři získali třeba určitý procentní podíl.

"Naší prioritou nejsou jenom peníze, není to náš zdroj obživy, ale zásadní je získat i nadále možnost bezplatně trénovat a pořádat závody," uvedl Mařík.

Benoco, které loni oznámilo, že chce na Belvedéru investovat 30 milionů korun, ale postoupení podílu odmítá. "Na Špičáku je jiná situace, pozemky jsou Lesů ČR, pozemkového fondu, případně města, na Špičáku tělovýchovná jednota měla nějaké zařízení a budovy, které byly využitelné, byly ve slušném stavu. Naopak na Belvedéru jsou zařízení ve stavu, že jsou zralá na odvoz do šrotu, nejsou tady rolby, odbavovací systémy, areál potřebuje velkou investici, aby byl konkurenceschopný," vysvětlil spolumajitel firmy Benoco Jan Krátký.

S tím, že by byly vleky na odpis, úplně nesouhlasí jeden z majitelů pozemků na svahu a hotelu Belvedér František Strnad. "Dva vleky jsou po loňské revizi. Kdyby byly v tak špatném stavu, tak by revizní firma povolení k provozu nedala," myslí si Strnad, který v dohodu obou stran doufá i proto, že hosté jeho hotelu na Belvedéru rádi lyžují.

"Měli by si uvědomit, že dělají špatnou službu všem," vzkázal Strnad. Jako právník prý měl vždy jednu zásadu: "Je lepší čtvrt roku jednat, než hodinu strávit u soudu."