U soudu se zpovídají tři mladíci, kteří zpackali loupež v ašské herně

  12:33aktualizováno  12:33
Až deset let vězení mohou dostat za loňskou nepovedenou loupež v Aši tři mladíci, kteří v pondělí stanuli před plzeňským soudem. Mysleli, že své dluhy nejsnáz zaplatí, když přepadnou hernu. Jenže k penězům se vůbec nedostali. K loupeži se už přiznali, jen se dohadují, kdo z nich akci vymyslel.

Obžalovaní (zleva) Miroslav Hanák, Petr Valuš a Zdeněk Wagner u plzeňského krajského soudu | foto: Petr Ježek, MF DNES

Obžalovaní ve věku 18 až 22 let Miroslav Hanák, Petr Valuš a Zdeněk Wagner teď bojují o co nejmírnější tresty. Všichni jsou na svobodě, našli si práci a před soudem litují, co loni udělali. Z herny si podle spisu chtěli odnést hlavně peníze a cigarety. 

Plán na přepadení herny vymyslel podle obžaloby Valuš, opatřil i plynovou pistoli bez zásobníku.

"Valuš loni 17. února vešel do herny a obsluha za ním zamkla. Odešel do zadní místnosti herny a podle domluvy pootevřel pro obviněné posouvací okno. Pak jim poslal textovou zprávu, že nikdo jiný v herně není. Na jeho pokyn poté maskovaní Hanák s Wagnerem vnikli do herny," nastínila začátek přepadení žalobkyně Václava Brýdová.

Wagner nato podle Brýdové namířil pistoli na Valuše, aby to vypadalo, že se na přepadení nepodílí. Hanák zase chytil ženu, co v herně pracovala, a povalil ji na zem.

"Wagner se mezitím snažil otevřít zásuvku v baru, v níž měly být peníze, ale nepovedlo se mu to," konstatovala státní zástupkyně. Wagner pří útěku aspoň sebral notebook. Valuš, který vše pozoroval z herny, utekl stejně jako dva parťáci oknem.

"Byla to hloupost, co mám k tomu říct. Byl jsem v té době psychicky na dně, ztratil jsem práci, navíc jsem platil hypotéku na barák. Je mi to líto," prohlásil u soudu Hanák.

Jeden z aktérů loupeže sám volal policii

Valuš odmítá, že právě on by všechno vymyslel a zorganizoval. "Byl jsem jen jedním ze tří článků, je mi líto, co se stalo," řekl u soudu.

Plynová zbraň, kterou si půjčil od kamaráda, prý byla na jeho ochranu. Nedokázal už však vysvětlit, proč ji tedy v tom případě nechával u Hanáka a neměl ji u sebe pořád.

Valuš navíc krátce po činu sám volal na policii. "Utíkal jsem z herny a uviděl policejní auto. Myslel jsem si, že mě zastaví, když jsem před druhou hodinou ráno utíkal po kolena ve sněhu. Ale oni kolem jen projeli. Tak jsem vytočil linku 158 a policistce jsem řekl, že jsem viděl ozbrojené loupežné přepadení. Počítal jsem s tím, že když na policii zavolám, na kluky nepřijdou," uvedl u soudu Valuš.

Wagner, který měl vzít ze šuplíku v baru peníze, vysvětloval, proč si s sebou na lup nebral žádné páčidlo. "Nepředpokládal jsem, že bude šuplík zamčený. Počítal jsem s tím, že půjde celý vytrhnout. Ale utrhl jsem jen plastové držátko," přiznal Wagner.

Kromě toho, že není jasné, kdo z trojice loupež vymyslel a zorganizoval, je zmatek také v tom, co se odehrálo těsně před přepadením. Každý z aktérů totiž tvrdí něco jiného.

Hanák říká, že před akcí mladíci u něj doma popíjeli. Valuš to však zcela popírá a Wagner pro změnu řekl, že mladíci před loupeží kouřili marihuanu.

Hlavní líčení bude pokračovat i v dalších dnech.

Autor:


Nejčtenější

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...

Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...Největší jízdárna v Čechách. Unikátní stavba Windischgrätzů unikla zkáze

Budova byla postavena mezi lety 1858 a 1861.

Tři kilometry západně od Tachova v Plzeňském kraji leží Světce, které se zásluhou knížete Alfréda I....

Inkluze není úplně dobrá, speciální škola je často lepší, říká učitelka

Hana Šťovíčková je kantorkou už dvaadvacet let. Podle ní jsou malé děti oproti...

Kantorka Hana Šťovíčková pracuje na Základní škole ve Šťáhlavech na Plzeňsku už dvaadvacet let. Za tu dobu se podle ní...

Kluk, který rozeslal spolužákům video s masturbující dívkou, unikl soudu

Ilustrační snímek

Žalobce zastavil trestní stíhání šestnáctiletého mladíka, který před rokem zveřejnil choulostivé video, na němž je...

Další z rubriky

Bezpečnost, výstavba a doprava, shodlo se na prioritách nové vedení Plzně

K hlavním prioritám nového vedení města Plzně bude problematika dopravy, téma...

Problematika dopravy včetně parkování, téma bezpečnosti, vylepšování veřejných prostranství a bytová výstavba budou...

VIDEO: Tramvaj se střetla s autem a tlačila ho před sebou, řidič je zraněný

Při dopravní nehodě v Plzni se zranil řidič osobního vozidla. Ten při...

Tramvaj a osobní vozidlo se dopoledne srazily u autobusového nádraží v Plzni. Šofér auta soupravu zřejmě přehlédl při...

Ve městě jsou lidé tolerantní, pokud nedáte orientaci na odiv, říká lesba

Druhý ročník akce Pilsen Pride vyvrcholil v sobotu Duhovým průvodem z Mlýnské...

Andrea Luková, která studuje na Západočeské univerzitě v Plzni, je lesba. Svoji orientaci netají, ale dvakrát si...

Najdete na iDNES.cz