Loosovy interiéry v domě na Klatovské třídě 12 v Plzni.

Loosovy interiéry v domě na Klatovské třídě 12 v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Skvostné Loosovy interiéry možná budou na seznamu Evropského dědictví

  • 3
Plzeňské byty navržené světoznámým architektem českého původu Adolfem Loosem by mohly být v příštím roce zapsány na seznam Evropského dědictví. V národním kole o jejich nominaci za Českou republiku rozhodla odborná porota.

Porotu přesvědčil nejen význam života a tvorby světoznámého architekta Adolfa Loose, ale také svědectví, které prostřednictvím osudů jednotlivých bytů a jejich původních majitelů podávají o jedné z nejtragičtějších událostí evropských dějin - holocaustu.

Adolf Loos na začátku 20. století

Loosovy interiéry se prosadily v konkurenci míst se symbolickou evropskou hodnotou, jakým je například i hrad Karlštejn. Nominaci za Česko získalo ještě Arcidiecézní muzeum v Olomouci.

O tom, zda a případně které z těchto míst označení Evropské dědictví získá, rozhodne v Bruselu na přelomu roku panel nezávislých odborníků. Titul může získat jen jedno.

„Už jen postup z národního kola podtrhuje význam a hodnotu, kterou Loosovy interiéry v rámci evropských dějin a společného evropského kulturního dědictví mají,“ řekl náměstek primátora Martin Baxa.

Loosovy interiéry v Plzni

Adolf Loos navrhoval interiéry i funkcionalistické domy. Byl považován za průkopníka své doby. Interiéry i exteriéry zjednodušoval a za dekorativní považoval i stavební materiál, třeba dřevěné nebo mramorové desky.

Jako první se mohli v Plzni bytem „od Loose“ pyšnit manželé Martha a Wilhelm Hirschovi. Interiér jejich bytu v Plachého ulici navrhl v roce 1907.

V Plzni je Loos podepsán pod třinácti bytovými projekty a kromě toho stojí i za přestavbou Brummelova domu v Husově ulici.