Z kamenolomu v Liticích se dostává do ovzduší nebezpečný azbest. (Ilustrační snímek)

Z kamenolomu v Liticích se dostává do ovzduší nebezpečný azbest. (Ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Lom v Plzni-Liticích přerušil těžbu, z kamení se uvolňuje azbest

  • 1
Kamenolom v Plzni-Liticích musí okamžitě přerušit těžbu, zpracování a prodej kameniva. Ze spilitů, které se tu těží, se totiž uvolňují nebezpečná azbestová vlákna. Jsou podobná těm, jaká se v poslední době objevila ve školách. Šíří se vzduchem a mohou ohrožovat lidské zdraví.

O pozastavení těžby v Liticích se rozhodlo na čtvrtečním jednání primátora Martina Baxy s vedením společnosti Eurovia, která lom vlastní. "V těžených spilitech se objevil aktinolit, který je zařazen mezi amfibolové azbesty," uvedla mluvčí plzeňského magistrátu Zdeňka Kubalová.

Že je v plzeňském ovzduší nebezpečný azbest, se přitom přišlo úplně náhodou při sanaci vlaků metra ve Škodovce. "Oborníci měřili množství azbetových vláken, která se při sanaci uvolňují z brzdových destiček. Jenže zjistili, že vzduch obsahuje i vlákna, která z destiček nepocházejí. Po odebrání vzorků z různých míst pak určili, že tato azbestová vlákna pochází z lomu v Liticích," vysvětlila vedoucí odboru životního prostředí plzeňského magistrátu Dagmar Svobodová.

Podle Svobodové se amfibolové azbesty ze spilitů podobají vláknům, jaká se našla v poslední době ve školách. "Azbest se z horniny uvolňuje, jen pokud se kámen rozbije. Mikroskopická vlákna se pak šíří vzduchem a usazují se v plicích, kde mohou přispět ke vzniku plicních onemocnění. Zatím se ale neprokázalo, že by v důsledku uvolňování azbestu onemocněl například rakovinou plic některý ze zaměstnanců lomu," vysvětlila.

Výsledky dalších měření budou za šest týdnů

Kamenolom nyní pozastavil činnost a zahájil další měření a konzultace s odborníky z Německa. Výsledky by měly být známy zhruba za šest týdnů. "Zatím není jasné, zda je možné lom provozovat i v budoucnu bez uvolňování azbestu a za jakých podmínek. Na tuto otázku teď musíme najít odpověď," podotkla Svobodová.

Majitelé lomu deklarovali, že pokud si nebudou jistí, že těžba neohrožuje občany této lokality, těžební práce neobnoví. "Přerušení těžby a naznačený postup, jak situaci řešit, je vstřícným postojem společnosti vůči občanům Litic a okolí," uvedl primátor Baxa.

Litický kamenolom je terčem stížností místních občanů už několik let. Vadí jim zejména hluk a zvýšená prašnost. Překročení limitů prachu tu ale nikdy zaznamenáno nebylo.