Vizualizace průmyslových hal, které se mají stavět na okraji plzeňské části...

Vizualizace průmyslových hal, které se mají stavět na okraji plzeňské části Litice. | foto: Accolade

Nižší haly s menší plochou. Zástupci Litic předložili své požadavky

  • 3
Když průmyslové haly, pak nejvýše šest metrů vysoké a s maximální plochou 2 100 metrů čtverečních. To je podstata požadavku, který předložili zástupci městské části Plzeň-Litice společnosti Accolade. Její plán na vybudování dvou obřích hal na okraji Litic se místním nelíbí.

Postoj zástupců firmy Accolade nevylučuje, že se na základě podmínek obyvatel Litic začal rodit obecně přijatelnější projekt.

Firma původně přišla se záměrem, podle kterého na okraji Litic u dálničního přivaděče měly na soukromých pozemcích vzniknout dvě haly vysoké až 14 metrů o celkové rozloze 55 tisíc metrů čtverečních.

Plán ovšem vyvolal u obyvatel Litic velký odpor. Vznikl především kvůli obavám, že takzvaný průmyslový park zničí dosavadní venkovský ráz Litic. Nebo kvůli strachu z přílivu dělníků dovezených pracovními agenturami, ačkoliv dosud není známo, co se bude v halách dělat.

Je šance na částečnou změnu původního projektu

Zástupci města tvrdí, že projekt odpovídá územnímu plánu a že se zastupitelé Litic měli ozvat dříve. Ti s tím nesouhlasí a myslí si, že dělali, co bylo v jejich silách.

Donedávna představitelé města tvrdili, že Litičtí jen protestují a nenavrhují žádné řešení. To se minulý týden změnilo. Zastupitelé Litic předložili investorovi a zástupcům města svou představu o možném využití zhruba třináctihektarové plochy.

„V zásadě se jedná o to, aby se plánované objekty zmenšily,“ prohlásil zastupitel Litic Pavel Bosák.

Tvrdí, že návrh vychází z územního plánu. „My si myslíme, že tak jenom potvrzujeme požadavky územního plánu i všechny naše předcházející požadavky,“ uvedl.

Zdůraznil, že stanovisko zastupitelů Litic se odvolává i na vyjádření Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně z roku 2013 k předcházejícímu obdobnému záměru, kde je uvedeno, že tehdy navržené haly jsou příliš veliké. „Všechno tohle jsme zohlednili,“ poznamenal Bosák.

Sdělil, že v návrhu je území takzvaného Průmyslového parku Litice rozděleno do tří pásem. V dokumentu se uvádí, že například v oblasti nejblíže obytné zástavbě by měly vyrůst nejmenší budovy o rozloze do 300 metrů čtverečních pro administrativu a vzdálenosti mezi nimi by měly odpovídat struktuře obytného území Litic.

Největší haly v areálu by podle Litických měly mít rozlohu maximálně 2 100 metrů čtverečních při výšce do šesti metrů.

„Investor může zvážit, zda na naše návrhy bude slyšet. Jeho zástupci při setkání neřekli, že se tím budou řídit. Ale nezavrhli je a řekli, že o nich budou jednat s vedením. Mám pocit, že se chovají konstruktivně,“ řekl Bosák.

Náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS, který se jednání zúčastnil, řekl, že návrh Litických je absolutně odlišný od záměru, který investor dosud zástupcům města představoval.

„Je to jiné řešení využití toho území. Zástupci investora slíbili, že se k tomu vyjádří,“ uvedl.

Částečnou změnu původního projektu Šindelář nevyloučil. „Ta si, myslím, možná je. Zástupci investora říkali, že jsou připraveni reflektovat nějaké požadavky, které nezamezí zcela jejich záměru,“ konstatoval.

Mluvčí společnosti Accolade Jiří Sochor uvedl, že firma děkuje partnerům z Litic za konkrétní návrhy.

„Je škoda, že nebyly k dispozici už na začátku přípravy projektu. Jsme kvůli tomu ve složité situaci. Návrhy nyní musíme vyhodnotit, což krok za krokem děláme. Nicméně za zásadní dobrou zprávu považujeme to, že nyní už máme konkrétní podklady, o kterých můžeme jednat. A to je cesta, jak ze současné složité situace ven,“ sdělil Sochor.

Dodal, že po vyhodnocení požadavků s nimi zástupci společnosti musí seznámit i vlastníky pozemků a další partnery v Plzni.