Rewi Manga Maniapoto. Lindauerův olej na pltáně z roku 1882.

Rewi Manga Maniapoto. Lindauerův olej na pltáně z roku 1882. | foto: Západočeská galerie v Plzni

Galerie vystaví unikátní díla plzeňského rodáka Gottfrieda Lindauera

  • 1
Nejnáročnější výstavu v historii města připravuje na příští rok Západočeská galerie v Plzni. Ukáže totiž díla plzeňského rodáka Gottfrieda Lindauera, kterého celosvětově proslavily portréty maorských válečníků. Obrazy vznikly na Novém Zélandu a dosud nikde jinde vystaveny nebyly.

„Už samotná příprava výstavy je velice citlivá a náročná - do Plzně vezeme novozélandský národní poklad a tomu odpovídá i péče a zájem ze strany Maorů,“ konstatuje ředitel Západočeské galerie v Plzni a jeden z autorů výstavy Roman Musil.

Na přípravě galerie spolupracuje s Auckland Art Gallery. Bude se jednat o první retrospektivní výstavu věnovanou Lindauerovi v celosvětovém měřítku.

Zápůjčku děl musela předem schválit tzv. Haerewa, správní rada aucklanské galerie, kterou tvoří zástupci jednotlivých maorských kmenů a vyjadřují se ke správě maorského umění.

Vernisáži výstavy bude předcházet tradiční maorský rituál probíhající s východem slunce. Během něj právě zástupci Haerewy za zvuku modliteb, zpěvů, ale i s tancem haka připravují prostor pro své předky.

Portréty Maorů už byly převezeny do Evropy. Téměř pět desítek obrazů je už nyní k vidění na velké výstavě v berlínské Alte Nationalgalerie.

V Plzni je doplní další díla odkazující na malířovu českou stopu - obrazy z Náprstkova muzea v Praze a desítka portrétů plzeňských měšťanů ze Západočeského muzea v Plzni.

Těžiště výstavy však bude v portrétech Maorů, kterých podle některých zdrojů vytvořil Gottfried Lindauer až tisícovku. Doložena je jich zhruba stovka, většina jich je uložena v Auckland Art Gallery, část také v Museum of New Zealand Te Papa Tongarewa ve Wellingtonu.

Výzva galerie

Gottfried Lindauer měl v Plzni ateliér zřejmě mezi roky 1864 až 1873 a podle kurátorky výstavy Evy Reitspiesové je možné, že v této době vznikly obrazy, které nejsou ve sbírkách Západočeského muzea.  „Byli bychom rádi, aby se nám lidé, kteří případně nějaké jeho dílo vlastní, ozvali. Rádi bychom je také vystavili,“ vyzvala veřejnost Reitspiesová.

„Velkou část obrazů vytvořil Lindauer podle fotografií, někteří z portrétovaných Maorů už byli několik let po smrti,“ vysvětluje Musil a vyzdvihuje velmi zajímavý aspekt.

Maoři se naživo nechávali ztvárnit velmi výjimečně, Lindauer si je tedy musel skutečně získat na svoji stranu. „Zřejmě to bylo jeho povahou,“ zamýšlí se nad možným důvodem.

Výstava Gottfried Lindauer (1839-1926), plzeňský malíř novozélandských Maorů bude v Západočeské galerii v Plzni zahájena 5. května 2015, potrvá do 20. září a bude jedním z hlavních bodů programu Evropského hlavního města kultury. Náklady na výstavu dosahují šesti milionů korun.