Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Galerie vystaví unikátní díla plzeňského rodáka Gottfrieda Lindauera

  10:32aktualizováno  10:32
Nejnáročnější výstavu v historii města připravuje na příští rok Západočeská galerie v Plzni. Ukáže totiž díla plzeňského rodáka Gottfrieda Lindauera, kterého celosvětově proslavily portréty maorských válečníků. Obrazy vznikly na Novém Zélandu a dosud nikde jinde vystaveny nebyly.

Rewi Manga Maniapoto. Lindauerův olej na pltáně z roku 1882. | foto: Západočeská galerie v Plzni

„Už samotná příprava výstavy je velice citlivá a náročná - do Plzně vezeme novozélandský národní poklad a tomu odpovídá i péče a zájem ze strany Maorů,“ konstatuje ředitel Západočeské galerie v Plzni a jeden z autorů výstavy Roman Musil.

Na přípravě galerie spolupracuje s Auckland Art Gallery. Bude se jednat o první retrospektivní výstavu věnovanou Lindauerovi v celosvětovém měřítku.

Zápůjčku děl musela předem schválit tzv. Haerewa, správní rada aucklanské galerie, kterou tvoří zástupci jednotlivých maorských kmenů a vyjadřují se ke správě maorského umění.

Vernisáži výstavy bude předcházet tradiční maorský rituál probíhající s východem slunce. Během něj právě zástupci Haerewy za zvuku modliteb, zpěvů, ale i s tancem haka připravují prostor pro své předky.

Portréty Maorů už byly převezeny do Evropy. Téměř pět desítek obrazů je už nyní k vidění na velké výstavě v berlínské Alte Nationalgalerie.

V Plzni je doplní další díla odkazující na malířovu českou stopu - obrazy z Náprstkova muzea v Praze a desítka portrétů plzeňských měšťanů ze Západočeského muzea v Plzni.

Těžiště výstavy však bude v portrétech Maorů, kterých podle některých zdrojů vytvořil Gottfried Lindauer až tisícovku. Doložena je jich zhruba stovka, většina jich je uložena v Auckland Art Gallery, část také v Museum of New Zealand Te Papa Tongarewa ve Wellingtonu.

Výzva galerie

Gottfried Lindauer měl v Plzni ateliér zřejmě mezi roky 1864 až 1873 a podle kurátorky výstavy Evy Reitspiesové je možné, že v této době vznikly obrazy, které nejsou ve sbírkách Západočeského muzea.  „Byli bychom rádi, aby se nám lidé, kteří případně nějaké jeho dílo vlastní, ozvali. Rádi bychom je také vystavili,“ vyzvala veřejnost Reitspiesová.

„Velkou část obrazů vytvořil Lindauer podle fotografií, někteří z portrétovaných Maorů už byli několik let po smrti,“ vysvětluje Musil a vyzdvihuje velmi zajímavý aspekt.

Maoři se naživo nechávali ztvárnit velmi výjimečně, Lindauer si je tedy musel skutečně získat na svoji stranu. „Zřejmě to bylo jeho povahou,“ zamýšlí se nad možným důvodem.

Výstava Gottfried Lindauer (1839-1926), plzeňský malíř novozélandských Maorů bude v Západočeské galerii v Plzni zahájena 5. května 2015, potrvá do 20. září a bude jedním z hlavních bodů programu Evropského hlavního města kultury. Náklady na výstavu dosahují šesti milionů korun.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Boleslav zničila šesti góly Opavu, Jablonec zaskočil Slavii, vyhrál i Zlín

Ladislav Takács z Mladé Boleslavi se raduje ze své trefy do sítě Opavy.

Tři „obyčejná“ utkání a jeden šlágr. Sobotní program fotbalové ligy měl obvyklou náplň čtyř duelů. Mladá Boleslav si...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

VIDEO: Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu náklaďáku a auta

Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu nákladního a osobního auta. (15....

V opravované části dálnice D5 u Rokycan se před desátou hodinou srazilo nákladní auto s osobním. Komunikace byla zhruba...

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Najdete na iDNES.cz