Plzeňští fanoušci sledují na náměstí Republiky utkání fotbalové Ligy mistrů

Plzeňští fanoušci sledují na náměstí Republiky utkání fotbalové Ligy mistrů mezi Viktorií a FC Barcelona | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Liga mistrů opět pobláznila tisíce Plzeňanů. Hospodští se radují

  • 1
Najít volné místo v některé z plzeňských hospod byl v úterý večer nadlidský úkol. Všechny restaurace byly plné fanoušků, kteří sledovali u obrazovek zápas Ligy mistrů plzeňské Viktorie s Barcelonou.

Plzeňští hostinští se shodují, že spojení Liga mistrů a Plzeň je velkým tahákem, na který lidé slyší.

"Máme plno. Kvůli rezervacím lidé volali už před čtrnácti dny," sdělila servírka z Pivnice Sladovnická v Plzni na Slovanech Jitka Fišerová. Podle ní mají lidé obecně velký zájem o živé sportovní přenosy. Co se však týká přenosů fotbalové Ligy mistrů, tak je zájem ještě mnohem větší. "Liga mistrů by mohla být klidně třikrát do roka," řekla s nadsázkou Fišerová.

Stejně to vidí i majitel plzeňského Klubu malých pivovarů Petr Strnad, který kvůli Lize do svého podniku v Nádražní ulici dokonce zakoupil televizi. Jeho hospoda byla také dlouho dopředu obsazená.

"Když se ta utkání hrají během úterků, tak mi to opravdu výrazně zvedá tržby, protože to tady plno nemívám. Narváno míváme o středách, pátcích a sobotách, takže v tomhle směru jsem za Ligu rozhodně vděčný. Jen v základní skupině Viktorka hraje šest zápasů, což pro mne znamená šestkrát plná hospoda. Kdyby se tam dostali i za rok, vůbec bych se nezlobil," zasmál Strnad, který je rovněž věrným fanouškem Plzeňských a úterý je jel podpořit přímo do pražského Edenu.

Vstupenky místo dovolené

Na nástupišti plzeňského hlavního nádraží se do fotbalového vlaku chystala nastoupit i jednatřicetiletá Markéta Bártová. "Chodím na fotbal asi deset let. Chodila jsem i když Viktorka hrála druhou ligu," vysvětlovala. Utkání s Barcelonou považovala za svátek.

Její partner, třiatřicetiletý Richard Hansel, si přál nerozhodný výsledek 1:1. "Aby dali gól, měli bod a s Borisovem pak neměli problémy a postoupili na jaře do Evropské ligy. Potom by mohla plzeňská euforie pokračovat," prohlásil.

Se svou partnerkou viděl na vlastní oči několik utkání Viktorie v Lize mistrů a přiznal, že je to finančně poměrně náročná záležitost. "Naštěstí mám rozumnou přítelkyni. Chtěli jsme někam vyrazit na dovolenou a peníze jsme obětovali, abychom se podívali na pořádný fotbal," usmál se Richard Hansel.

Na vlak do Prahy spěchala s kamarády také třiadvacetiletá Lucie Koutecká. "Fotbalem žiju tak, jako můj přítel. Jedeme podpořit Viktorku. Při fandění křičím hodně, ale sprostá nejsem," ujišťovala dívka. Vlak se naplnil a v osmi vagonech mohlo být kolem šesti set lidí.

Skandování u katedrály

"Dáme gól, dáme gól, dáme gól....," neslo se nad hlavami asi tisícovky lidí na plzeňském náměstí Republiky po deváté večer, před velkoplošnou obrazovkou. Brankář Viktorie chytil první střelu Messiho a dav fanoušků okamžitě skandoval jeho jméno: "Roman Pavlík, Roman Pavlík..."

Když Milan Petržela v 17. minutě vyrazil k bráně Barcelony, zástupy zahučely jako startující letadlo. Petržela nedal. Vzápětí i Daniel Kolář přestřelil a náměstí zařvalo. "My chceme gól, my chceme gól," skandovalo se u chrámu svatého Bartoloměje ještě ve dvacáté minutě. Zanedlouho branka padla. Ale ta, o kterou nikdo nestál. A pak bohužel další tři.

,