Lídři z Plzeňska: Koalice pro kraj sází na disidenta a skauta Vokouna

  18:07aktualizováno  18:07
Petr Náhlík je jedním z mála politiků v kraji, kteří před listopadem 1989 působili v disentu. Byl proto i krátce vězněn. Nyní vede do voleb Koalici pro Plzeňský kraj. I v padesáti letech se hlásí ke skautům, říkají mu "Vokoun". Původním povoláním je dopravní inženýr a geodet.

Volebním lídrem Koalice pro Plzeňský kraj je bývalý starosta Slovan Petr Náhlík. V minulosti byla také náměstkem hned tří primátorů. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Náhlík už léta šéfuje plzeňským lidovcům a nyní se pokouší udržet v krajském zastupitelstvu Koalici pro Plzeňský kraj (KPPK), v níž je vedle KDU-ČSL i Strana živnostníků.

Petr Náhlík patřil k přímým účastníkům demonstrace 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze. "Politikem jsem se stal tím, že jsem se v osmdesátých letech dostal do střetu s komunistickou mocí. Po roce 1990 jsem vstoupil do komunální politiky a jsem stále křesťanský demokrat jako tehdy," říká.

Po změně režimu v Československu se stal členem Křesťansko demokratické strany (KDS), kterou opustil před jejím sloučením s ODS v druhé polovině devadesátých let a od roku 1997 je v KDU-ČSL.

"Původním povoláním jsem dopravní inženýr a geodet, což kdysi bylo povolání Old Shatterhanda," pochlubil se ve svém předvolebním klipu.

V první polovině devadesátých let byl Náhlík zástupcem starosty a pak i starostou městské části Plzeň-Slovany. Později obsadil funkci náměstka primátora Plzně Zdeňka Proska (1995 -1998) a primátorů Jiřího Šnebergera a Pavla Rödla (2002 - 2010).

Když Plzni vládla velká koalice ODS a ČSSD (1998 - 2002), byl Náhlík šéfem kontrolního výboru zastupitelů města.

V posledních komunálních volbách v roce 2010 se už lidovci do zastupitelstva města nedostali a Náhlík po odchodu z radnice nastoupil na post náměstka ředitelky společnosti Poved (Plzeňský organizátor veřejné dopravy), kterou vlastní Plzeňský kraj a město Plzeň.

Petr Náhlík zřejmě i vzhledem k současnému působení v Poved v předvolební kampani zdůrazňuje význam veřejné dopravy a zajištění dobré dopravní obslužnosti, kterou také pokládá za hlavní téma pro Plzeňský kraj.

Předchozí profily

Seriál MF DNES postupně představuje všechny lídry stran pro volby v Plzeňském kraji:

"Všichni potřebují dostupné školství. Všichni potřebují dostupné zdravotnictví. Ale hlavně práci. K těmto službám, které potřebují, se musí dostat. A jedinou šancí pro některé oblasti našeho kraje je právě veřejná doprava," soudí. 

Po neúspěchu lidovců ve volbách v roce 2010 Náhlík připomíná, jak dopadl experiment spojený s hlasováním pro Věci veřejné a odklonem od lidovců.

"...teď máte šanci svoji volbu změnit. Existuje tady alternativa proti těm tak zvaným zavedeným politickým stranám. Z mého pohledu takovou alternativou je Koalice pro Plzeňský kraj," tvrdí.

Uvádí, že kolice je osvědčená a že několik volebních období jsou její zástupci v krajském zastupitelstvu. To je ovšem lehce zavádějící. KPPK jde do voleb v kraji teprve podruhé a před čtyřmi roky měla jiné složení, ačkoliv i tehdy byla základem uskupení KDU-ČSL.

Obhájit tři křesla v zastupitelstvu kraje ovšem zřejmě nemusí být pro koalici nijak snadné. Nedávný předvolební průzkum České televize přiřkl KPPK letos 4,5 procenta, takže překonání pětiprocentní hranice a přežití v krajské samosprávě není jisté.

Pokud si navíc chce KPPK udržet naději na případnou účast v krajské koalici, nemůže si to před volbami rozházet nalevo ani napravo a Náhlík si tedy musí v kampani dávat pozor na razantní výroky zejména vůči ČSSD a ODS.

Volební lídr Koalice pro Plzeňský kraj má blízko k ochraně přírody nebo sociální problematice. Pokud měl vysvětlit, proč by právě pro něho měli lidi hlasovat, připomínal zkušenosti z komunální politiky i to, že se drží skautských zásad.

"Myslím, že patřím k poutníkům, kteří hledají cestu. Kde je vůle, je i cesta," uvedl. Petr Náhlík je 28 let ženatý a tvrdí, že šťastně. Má tři děti.

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Policisté v Plzni vyšetřují vraždu mladíka, podezřelého zadrželi

Policie v Plzni vyšetřuje vraždu sedmnáctiletého muže. (9. prosince 2018)

V sobotu krátce před jedenáctou hodinou večer vyjížděli plzeňští policisté k vraždě. Tragédie se stala na Jižním...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Na jaře by měly vlaky v tunelu u Plzně zkoušet rychlost až 200 kilometrů

Nový železniční tunel u Plzně otestoval nákladní vlak. (15. 11. 2018)

V prvních týdnech roku 2019 se pro vlaky v nejdelším železničním tunelu v České republice u Plzně zvýší povolená...

Z Plzně povede cyklostezka do Českého lesa, skončí na přechodu Železná

(ilustrační foto)

Zhruba za pět let by se cyklisté mohli pohodlně dostat z Plzně až k německé hranici. Nová cyklostezka by měla vést mimo...

Z Plzně posílají do Temelína kontejner na vyhořelé palivo, vydrží 60 let

Z Plzně posílají do Temelína kontejner na vyhořelé palivo.

Do Jaderné elektrárny Temelín míří první z celkem 60 kontejnerů na vyhořelé palivo, které v Plzni vyvinula společnost...

Najdete na iDNES.cz