Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé v Klatovech podepisují petici, v barech chtějí popíjet až do rána

  9:05aktualizováno  9:05
Stovky lidí už podepsaly petici za zrušení zkrácené provozní doby klatovských barů a restaurací. Reagují tak na nedávno přijatou městskou vyhlášku. Podle radních má bojovat s vandaly a zajistit klid v centru města. Hospodští jsou ale přesvědčeni, že vyhláška svůj účel nesplnila.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: MF DNES

Nová vyhláška nařizuje, aby měly herny, bary a restaurace otevřeno maximálně od osmi ráno do půlnoci, v pátek a v sobotu do tří hodin. Novinka má podle starosty Rudolfa Salvetra vést k omezení nočního hluku ve městě a bojovat i s vandalismem.

Podle místních hospodských ale svůj účel nesplnila. "Právě naopak, hosty ve dvanáct vyhodí z hospod a barů a oni dělají rotyku v centru. Večer si koupí alkohol v marketech a v noci ho v centru pijí," říká provozní klatovského Bowling baru Lagron Pavel Myslík, který se také přimlouvá za opětné prodloužení provozní doby.

Nepopírá, že i proto, že baru, ve kterém pracuje, se snížily po omezení provozní doby o 30 procent tržby oproti době, kdy bylo otevřeno do pěti do rána. Jedinou možností, jak prodloužit provozní dobu, je požádat město o výjimku, pokud provozovna pořádá nějakou akci.

Petici vytvořily studentky

Podle autorů petice, kterou podepsalo už 500 lidí,  vyhláška zapříčinila omezování osobní svobody. "To je, jako kdyby nařídili Kauflandu nebo Tescu, že mají mít otevřeno od deseti do šesti," konstatuje Helena Šurýová, jedna ze tří organizátorek petice.

O tvůrcích petice někteří lidé mluví jako o lidech najatých majiteli restaurací. "To je nesmysl, jsme tři studentky, které si cení svobody, a to je celé. Vůbec nemáme nic společného s hernami ani bary, to je nesmysl," ohrazuje se Šurýová, která studuje vysokou školu ekonomickou.

"Město tvrdí, že vyhlášku přijalo kvůli stížnostem lidí na noční hluk v centru, ale od toho je tu městská policie, aby si s ním poradila," zdůrazňuje Šurýová.

Majitelé barů napadli vyhlášku na ministerstvu vnitra

Podle ní jsou Klatovy poměrně "mrtvé" město a nová vyhláška situaci ještě zhoršila. "Petici podepsalo i hodně Pražáků, kteří do Klatov jezdí na dovolenou. Někteří tvrdí, že sem jezdit přestanou, když si nemůžou ani zajít do hospody," podotýká Šurýová.

Čtyřicetiletá Hana Sovová z Klatov s vyhláškou naopak souhlasí. "Poslouchat do rána hulákání opilců, když jdete ráno brzo do práce, to není příjemné," vysvětluje.

Vedení Klatov nečelí jen kritice petičníků, ale muselo se vypořádat i se skutečností, že někteří majitelé barů napadli dokument na ministerstvu vnitra. "Ministerstvo nám sdělilo, že vyhláška je v pořádku," říká místostarosta Jiří Štancl.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Téměř pět let po tragické autonehodě má řidič naději na mírnější trest

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Recidivista Jiří Manych původně odsouzený na pět let za honičku s policisty a autonehodu, při níž v roce 2013 v Plzni...

Najdete na iDNES.cz