Pomocí Plzeňské karty si můžete ve voze koupit jízdenku

Pomocí Plzeňské karty si můžete ve voze koupit jízdenku | foto: PMDP

Nejstarší Plzeňské karty čeká cesta na věčnost. Nové si lidé zaplatí

  • 39
Desítky tisíc majitelů Plzeňské karty čeká od února její výměna. Karta funguje pro předplatné jízdného v MHD, jako elektronická peněženka pro nákup jízdenek, pro placení parkovného či jako karta do knihovny. Povinná výměna nebude zadarmo, každý držitel zaplatí 170 korun.

Před deseti lety začaly v kapsách Plzeňanů nahrazovat klasické papírové průkazky pro předplatné v městské dopravě čipové plastové kartičky. Po deseti letech, kdy ty nejstarší jsou podle šéfa projektu Plzeňské karty Martina Chvala už dávno za hranicí jejich garantované životnosti, se dopraváci pustí do jejich výměny.

Do zákaznických center se budou muset vydat lidé, kteří si karty pořídili od roku 2004 do května 2011.

 „Celkem bylo od roku 2004 vydáno téměř 280 tisíc Plzeňských karet. K výměně jich je určených 198 tisíc, z toho je 113 tisíc aktivně využíváno v dopravě,“ říká šéf projektu Martin Chval. Pokud skutečně přijde každý měsíc plánovaných pět tisíc lidí podle čísel uvedených na kartách, jak si dopraváci rozpočítali, bude tahle akce trvat téměř tři a půl roku.

U nových karet se počítá s jejich výměnou každých pět let, jejich životnost je na nových kartách vytištěná. „Výměna původních bude spuštěna 2. února 2015,“ upřesnil generální ředitel dopravních podniků Michal Kraus.

Jenže výměna karty za tu s jiným typem zabezpečení nebude zadarmo. Každý držitel za novou zaplatí 170 korun, hotovou ji bude mít do 20 dnů od podání žádosti.

Karta není zadarmo, aby mimoplzeňští nebyli diskriminovaní

Proč  lidé za výměnu karet budou platit? „Pokud by město Plzeň mělo výměnu karet občanům města Plzně hradit, bylo by to v rozporu s Listinou základních práv a svobod i dalšími zákony. Navíc by to znamenalo najít v rozpočtu města Plzně 20 miliónů korun, které podle informací Ekonomického úřadu magistrátu města Plzně v rozpočtu na rok 2015 nejsou k dispozici,“ uvedl náměstek primátora Petr Náhlík.

Když si každý kartu zaplatí, nebudou tím podle rozborů právníků diskriminovaní mimoplzeňští školáci, studenti ani lidé, kteří do Plzně dojíždějí za prací. Z držitelů Plzeňské karty má 65,3 procenta trvalé bydliště v Plzni.

V únoru nebo v březnu roku 2015 pracovnice u přepážek obou zákaznických center očekávají držitele karet s čísly 1 až 4999, v březnu až dubnu s kartami 5000 až 9999, a tak to půjde dál a dál. „Po uplynutí lhůty pro výměnu karty bude ta původní zablokovaná,“ upozorňuje mluvčí dopravních podniků Kateřina Fránová.

Pro výměnu Plzeňské karty budou držitelé potřebovat formulář Žádost o duplikát, který je dostupný v zákaznických centrech nebo na internetové stránce www.plzenskakarta.cz. K tomu jednu aktuální fotografii - případně ji lze za 25 korun udělat v zákaznických centrech, občanský průkaz nebo pas -u dítěte do 15 let vše vyřizuje zákonný zástupce.

Vyplněné formuláře potřebné k výměně budou přijímat obě zákaznická centra dopravního podniku, tedy na Klatovské třídě i Denisově nábřeží. Pro hotovou kartu si lidé budou muset pouze na Denisovo nábřeží.

Plzeňská karta ale není jen předplacená jízdenka. Pokud si držitel nabije finanční obnos do elektronické peněženky, může si jejím prostřednictvím kupovat jízdenky v odbavovacích zařízeních přímo ve vozidlech, lze s ní zaplatit za parkování v některých ulicích nebo v parkovacích domech, slouží jako průkazka do knihoven a má ještě řadu dalších funkcí. Jako jízdenku ji akceptuje i řada dalších regionálních dopravců.

V současné době dopraváci řeší další podobu Plzeňské karty v mobilním telefonu. Ověřování elektronické peněženky v mobilu začalo před čtyřmi roky. 

„Druhá etapa projektu, tedy Plzeňská karta na SIM mobilního telefonu, je pozastavena. Rádi bychom ji úspěšně dotáhli do konce v průběhu roku 2015,“ uvedla Kateřina Fránová.