Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé chtějí referendum o stavbě Areny v Plzni, už je jich čtyři tisíce

  8:53aktualizováno  8:53
Už ke čtyřem tisícům se blíží počet lidí, kteří se v Plzni podepsali pod petici žádající referendum, které má zabránit výstavbě obchodního centra na nábřeží Radbuzy. Komplex, který chce postavit společnost Amádeus, má nahradit k demolici odsouzený Kulturní dům.

Studie obchodního centra Aréna, které má vyrůst na uvolněné parcele v centru Plzně po zboření Domu kultury Inwest

Odpůrci projektu chtějí referendem donutit radnici udělat vše proti stavbě a změnit územní plán města, aby na místě kulturního domu mohl být jen park. Kritici chystané stavby se obávají, že se kvůli komplexu zhorší životní prostředí, protože přitáhne automobilovou dopravu.

Otázky navržené pro referendum

Otázka č. 1
Souhlasíte s tím, aby město Plzeň bezodkladně podniklo veškeré kroky v samostatné působnosti, aby nemohlo dojít k výstavbě obchodního zařízení na místě Domu kultury Inwest?

Otázka č. 2
Souhlasíte s tím, aby zastupitelstvo města Plzně bezodkladně schválilo změnu územního plánu pro území ohraničené ulicemi Americká, Denisovo nábřeží, Pražská a Sirková na plochu urbanistické zeleně?

K prosazení referenda je zapotřebí zhruba 13,5 tisíce podpisů. Navrhovatelé referenda tvrdí, že je brzy získají a dokáží hlasování prosadit dřív, než projekt získá klíčové územní rozhodnutí.

"Daří se nám za den sehnat průměrně přes čtyři sta podpisů," prohlásil jeden z navrhovatelů referenda Martin Marek.

Podmínkou je účast 35 procent voličů

Aby se referendum uskutečnilo, je nutné, aby patřičný počet podpisů a nimi souvisejících údajů o signatářích na žádosti prošel úspěšně kontrolou na magistrátu.

Druhou podstatnou podmínkou je správné znění navržených otázek. Musí být možné na ně jednoznačně odpovědět ano nebo ne. Otázky navíc musí požadovat pouze to, co spadá do samostatné působnosti města. Zjednodušeně: referendum smí radnici nutit pouze ke krokům, které jednoznačně patří do jejích pravomocí.

Pokud jsou otázky nezávadné a referendum se pořádá, stojí v cestě poslední překážka, kterou je účast lidí při hlasování. Aby bylo hlasování platné, musí se vyjádřit minimálně 35 procent procent voličů.

Obchodní centrum Arena

Moderní komplex s obchody má vzniknout na místě kulturního domu Inwest na nábřeží Radbuzy v centru Plzně. Firma Amádeus real plánuje objekt z 80. let minulého století za zhruba 50 milionů korun zbourat. Prostory už jsou prázdné. Kdy přesně demolice začne není jasné, podle původních předpokladů to mělo být ještě letos, v roce 2013 měla Arena přivítat první zákazníky.

Tajemnice magistrátu Dagmar Škubalová uvedla, že pokud by se referendum konalo, náklady na ně by byly srovnatelné s náklady na volby.

Pokud bude žádost o referendum bezchybná, musí všelidové hlasování vyhlásit zastupitelé. "Od tohoto vyhlášení se pak do devadesáti dnů musí referendum konat," konstatoval Roman Matoušek z magistrátu.

Navrhovatel referenda Martin Marek se domnívá, že je reálné, aby hlasovalo přes 35 procent voličů.

"Uvědomujeme si, že je třeba dělat kampaň, aby lidi přišli, a připravujeme se na to. Sbíráme kontakty, sháníme peníze na propagaci a oslovujeme známé osobnosti," konstatoval Marek. Ten je přesvědčen, že referendum bude dřív, než investor dostane od úřadů územní rozhodnutí. "Myslíme si, že územní rozhodnutí může mít nejdřív za půl roku. Referendum může být už za čtyři měsíce," prohlásil Marek.

Zástupce společnosti Amádeus Jan Piskáček pro ČTK uvedl, že aktivisté na sebe přebírají odpovědnost za případnou vzniklou škodu při této investici. "A Amádeus je připraven tuto škodu vymáhat, bude-li způsobena," řekl Piskáček.

Souhlasíte s vyhlášením referenda o stavbě OC Aréna?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 7. listopadu 2011. Anketa je uzavřena.

ano 671
ne 224

Nejčtenější

Prazdroj se od nového roku vaří už jen v Plzni. Japonci vycouvali z Ruska

Plnící linka plzeňského Prazdroje

Plzeňský Prazdroj po deseti letech ukončil licenční výrobu v ruské Kaluze. Rusko bylo druhou a nyní už poslední...

Kluci už neblbnou, říká o svých svěřencích plzeňský trenér Vrba

Plzeňský kouč Pavel Vrba burcuje své svěřence.

Když před třiadvaceti lety cestoval se žáčky Přerova přes celou republiku na turnaj do Teplic, přespával v tělocvičně....Školák ukradl auto, sundal značky a přestříkal ho. Jezdil s ním deset dní

Loňského února sebral kluk klíčky od vozu, fiat přestříkal a více než deset dní...

Čtrnáctiletému chlapci z Tachova nařídil tamní soud výchovnou terapii. Je to trest za to, že školák loni v únoru našel...

Plzeň otočila duel se třetími Vítkovicemi a vede extraligu o 11 bodů

Momentka ze zápasu Plzeň - Vítkovice

Plzeňští hokejisté shlížejí na extraligovou konkurenci z patra. V předehrávce 49. kola si doma poradili s Vítkovicemi...

Nejlepší v Evropě. Plzeň má vyšší úspěšnost než Barcelona nebo City

Radost fotbalistů Viktorie Plzeň z gólu Milana Petržely (uprostřed) v utkání...

Kralují české fotbalové lize a v jistém ohledu vlastně i celému kontinentu. Viktoria Plzeň má napříč ligovými soutěžemi...

Další z rubriky

Dětem Země nešlo o slepice, ale o poškození drůbežárny, zamítl soud žalobu

Na farmě v Ratíškovicích produkují vejce od slepic  chovaných v nových tzv....

Sdružení Děti Země neuspělo se žalobou proti firmě Česká drůbež, která se ve smlouvě zavázala, že počet slepic ve farmě...

Školák ukradl auto, sundal značky a přestříkal ho. Jezdil s ním deset dní

Loňského února sebral kluk klíčky od vozu, fiat přestříkal a více než deset dní...

Čtrnáctiletému chlapci z Tachova nařídil tamní soud výchovnou terapii. Je to trest za to, že školák loni v únoru našel...

V Plzni se převrátil náklaďák s popelem, nehoda omezovala dopravu

V Plzni se převrátilo nákladní auto s popelem. Nehoda omezuje dopravu.

Na křižovatce Lobezské a Železniční ulice v Plzni se krátce před desátou hodinou dopoledne převrátil na bok nákladní...

Grafton Recruitment Praha
KONSTRUKTÉR

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz