Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé chtějí referendum o stavbě Areny v Plzni, už je jich čtyři tisíce

  8:53aktualizováno  8:53
Už ke čtyřem tisícům se blíží počet lidí, kteří se v Plzni podepsali pod petici žádající referendum, které má zabránit výstavbě obchodního centra na nábřeží Radbuzy. Komplex, který chce postavit společnost Amádeus, má nahradit k demolici odsouzený Kulturní dům.

Studie obchodního centra Aréna, které má vyrůst na uvolněné parcele v centru Plzně po zboření Domu kultury Inwest

Odpůrci projektu chtějí referendem donutit radnici udělat vše proti stavbě a změnit územní plán města, aby na místě kulturního domu mohl být jen park. Kritici chystané stavby se obávají, že se kvůli komplexu zhorší životní prostředí, protože přitáhne automobilovou dopravu.

Otázky navržené pro referendum

Otázka č. 1
Souhlasíte s tím, aby město Plzeň bezodkladně podniklo veškeré kroky v samostatné působnosti, aby nemohlo dojít k výstavbě obchodního zařízení na místě Domu kultury Inwest?

Otázka č. 2
Souhlasíte s tím, aby zastupitelstvo města Plzně bezodkladně schválilo změnu územního plánu pro území ohraničené ulicemi Americká, Denisovo nábřeží, Pražská a Sirková na plochu urbanistické zeleně?

K prosazení referenda je zapotřebí zhruba 13,5 tisíce podpisů. Navrhovatelé referenda tvrdí, že je brzy získají a dokáží hlasování prosadit dřív, než projekt získá klíčové územní rozhodnutí.

"Daří se nám za den sehnat průměrně přes čtyři sta podpisů," prohlásil jeden z navrhovatelů referenda Martin Marek.

Podmínkou je účast 35 procent voličů

Aby se referendum uskutečnilo, je nutné, aby patřičný počet podpisů a nimi souvisejících údajů o signatářích na žádosti prošel úspěšně kontrolou na magistrátu.

Druhou podstatnou podmínkou je správné znění navržených otázek. Musí být možné na ně jednoznačně odpovědět ano nebo ne. Otázky navíc musí požadovat pouze to, co spadá do samostatné působnosti města. Zjednodušeně: referendum smí radnici nutit pouze ke krokům, které jednoznačně patří do jejích pravomocí.

Pokud jsou otázky nezávadné a referendum se pořádá, stojí v cestě poslední překážka, kterou je účast lidí při hlasování. Aby bylo hlasování platné, musí se vyjádřit minimálně 35 procent procent voličů.

Obchodní centrum Arena

Moderní komplex s obchody má vzniknout na místě kulturního domu Inwest na nábřeží Radbuzy v centru Plzně. Firma Amádeus real plánuje objekt z 80. let minulého století za zhruba 50 milionů korun zbourat. Prostory už jsou prázdné. Kdy přesně demolice začne není jasné, podle původních předpokladů to mělo být ještě letos, v roce 2013 měla Arena přivítat první zákazníky.

Tajemnice magistrátu Dagmar Škubalová uvedla, že pokud by se referendum konalo, náklady na ně by byly srovnatelné s náklady na volby.

Pokud bude žádost o referendum bezchybná, musí všelidové hlasování vyhlásit zastupitelé. "Od tohoto vyhlášení se pak do devadesáti dnů musí referendum konat," konstatoval Roman Matoušek z magistrátu.

Navrhovatel referenda Martin Marek se domnívá, že je reálné, aby hlasovalo přes 35 procent voličů.

"Uvědomujeme si, že je třeba dělat kampaň, aby lidi přišli, a připravujeme se na to. Sbíráme kontakty, sháníme peníze na propagaci a oslovujeme známé osobnosti," konstatoval Marek. Ten je přesvědčen, že referendum bude dřív, než investor dostane od úřadů územní rozhodnutí. "Myslíme si, že územní rozhodnutí může mít nejdřív za půl roku. Referendum může být už za čtyři měsíce," prohlásil Marek.

Zástupce společnosti Amádeus Jan Piskáček pro ČTK uvedl, že aktivisté na sebe přebírají odpovědnost za případnou vzniklou škodu při této investici. "A Amádeus je připraven tuto škodu vymáhat, bude-li způsobena," řekl Piskáček.

Souhlasíte s vyhlášením referenda o stavbě OC Aréna?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 7. listopadu 2011. Anketa je uzavřena.

ano 671
ne 224
Nejčtenější

Dukla – Plzeň 1:3, mistr otočil skóre za dvě minuty, pečeť přidal z penalty

Jan Holenda (vlevo) z Dukly v souboji s plzeňským soupeřem.

Utrápené vítězství. Fotbalisté plzeňské Viktorie vyhráli v úvodním kole první ligy na hřišti pražské Dukly 3:1, s...

Vrba: Byl bych překvapený, kdyby se liga obrátila naruby

Trenér Plzně Pavel Vrba diriguje své svěřence v utkání s Teplicemi.

Letošní léto je pro Pavla Vrbu, trenéra plzeňské Viktorie, poněkud nezvyklé. Po letech klub nečeká těžký letní hon za...Jestli chcete jet načerno, nenastupujte, varovali cestující revizoři

Během měsíce a půl revizoři zkontrolovali v Plzni na třicet tisíc cestujících.

Na lidi, kteří se vozí městskou hromadnou dopravou bez jízdenky, neplatí pokuty a exekučně jsou téměř nepostižitelní,...

Sparta i Plzeň začaly vítězně, zlínský kouč Bílek prožil parádní debut

Do půli těla vysvlečený Jean-David Beauguel ze Zlína v nastaveném čase dokonal...

Fotbalová liga, ročník 2018/2019, začala. Vítězně pro úřadujícího mistra z Plzně i nejslavnější klub Spartu. Tři body...

Hlavně vyhrát ligu, přejí si v Plzni. Jeden útočník ještě odejde

Plzeňský kapitán Roman Hubník (vlevo) a kouč Pavel Vrba na předsezónní tiskové...

Cílem obhajoba ligového titulu, v evropských pohárech ambice na postup do jarní fáze. „Nejprve ale počkejme na los, pak...

Další z rubriky

Muže, který na poli pohodil jedenáct štěňat, podezírá policie z týrání

Štěněcí nalezenci. Náhodný svědek je našel na poli u Radkovic na Klatovsku. Z...

Muže z obce nedaleko Švihova na Klatovsku, který před měsícem nechal na poli krabici s několikadenními štěňaty,...

Recept proti suchu? Malá pole a víc remízků, radí ekologové i zemědělci

Ilustrační snímek

Česká republika trpí suchem. Podle odborníků je cestou k záchraně starost o krajinu v podobě zmenšování lánů, tvorbě...

Na vůních je hezké, že vyvolávají vzpomínky. Říká sběratelka parfémů

Hana Štollová ze Stříbra je vášnivou sběratelkou parfémových lahviček. Ve...

Hana Štollová ze Stříbra na Tachovsku je sběratelkou parfémových lahviček. Za sedmnáct let jich nashromáždila kolem...

Najdete na iDNES.cz