Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Část hlíny ve Lhotě pochází ze stavby divadla, přiznal majitel pozemku

  5:54aktualizováno  5:54
Část obří hromady zeminy, která pobouřila obyvatele plzeňské čtvrti Lhota, skutečně pochází se stavby Nového divadla v Plzni. Uvedl to přímo šéf společnosti Robstav stavby Radek Kozák, jehož firma hlínu vozila na pozemek, který on sám ve Lhotě vlastní. Kozák tvrdí, že jde o nezávadný materiál.

Hromady hlíny v plzeňské části Lhota začaly v polovině března rozhrnovat a válcovat stavební stroje. | foto: Martin Polívka, MAFRA

O tom, že zemina ze stavby Nového divadla končí právě na pozemku ve Lhotě, se v Plzni začalo mluvit v souvislosti s vleklým sporem města a stavební společnosti Hochtief o proplacení zhruba 20 milionů korun vícenákladů za zemní práce na stavbě.

Radek Kozák se dosud zdráhal jasně říct, odkud hromada hlíny ve Lhotě pochází. Nyní už tvrdí, že zhruba 10 až 13 tisíc tun bylo skutečně dovezeno ze stavby divadla.

Halda ve Lhotě začala vadit místním obyvatelům, zejména když se rozšířila informace, že se při stavbě divadla narazilo na kontaminovanou zeminu.

Radek Kozák teď zdůrazňuje, že materiál ve Lhotě není nijak nebezpečný. Tvrdí, že tato zemina nesouvisí se spornými vícepracemi a že byla odvážena v rámci stavby podzemního parkovacího domu pod divadlem.

"Klasická čistá zemina z parkovacího domu tam je. Nikdo nikdy neřekl, že tam žádná zem ze stavby divadla neskončila," prohlásil ve středu Radek Kozák.

Odhadl, že v celé hromadě ve Lhotě je zhruba 24 tisíc tun zeminy a přibližně polovina je tedy ze stavby v Jízdecké ulici. Kozák vyloučil, že hlína byla znečištěná škodlivými látkami. "Odbor životního prostředí má vzorky, ze kterých jednoznačně vyplývá, že žádná kontaminace tam není," sdělil Kozák.

Případ sporné hromady hlíny ve Lhotě začal řešit nový náměstek primátora Pavel Šindelář a zajímá se o něj také inspekce životního prostředí.

Prohlášení Radka Kozáka, že ve Lhotě skutečně jsou tisíce tun zeminy ze stavby divadla, překvapilo starostku Lhoty Zdeňku Hončarovou i náměstka primátora Šindeláře.

Starostka řekla, že informaci o původu hlíny a o tom, že je nezávadná, od Kozáka dosud nemá, ačkoliv jej o to žádala. "Chtěla jsem písemný doklad, že ta zem je nezávadná a nemáme se čeho bát. Do dnešního dne ho nemám," konstatovala Hončarová.

Starostka tvrdí, že obyvatele ve Lhotě rozčílilo i to, že materiál byl na pozemek Radka Kozáka navážený bez ohledu na okolí. "Od rána do večera. Lidi neměli žádný klid a byl tam šílený prach," uvedla.

Náměstek primátora Pavel Šindelář Kozákovo vyjádření nečekal. "Dosud jsem měl za to, že společnost Robstav odmítá, že zemina ve Lhotě je ze stavby divadla," sdělil Šindelář.

Náměstek na příští týden naplánoval setkání se zástupci společností Hochtief, Robstav a starostkou Lhoty. "Aby společnost Robstav mohla vysvětlit, co v té Lhotě vlastně je," řekl Šindelář.

Vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Dagmar Svobodová potvrdila, že Robstav dodal úředníkům rozbory zeminy ze Lhoty. Podle nich má být nezávadná.

Fotogalerie

"My jsme se s inspekcí životního prostředí domluvili, že je ověříme, abychom měli jistotu," prohlásila Svobodová. Ta uvedla, že v lokalitě, kde se staví divadlo, nebyla v minulosti zaznamenána žádná kontaminace a předpokládá proto, že zemina ve Lhotě znečištěná nebude.

Společnost Robstav je v Plzni známá svou vazbou na sdružení ODS Plzeň-Skvrňany, které má velký vliv na radnici centrální městské části.

Podle informací MF DNES je Radek Kozák členem sdružení od roku 2009. Předsedkyní sdružení je radní Plzně Helena Matoušová. Ta sice potvrdila, že organizace má člena jménem Radek Kozák, ale dušovala se, že jej nezná.

"Jestli je to zrovna Radek Kozák z Robstavu, to si nejsem jistá. Snad ani nevím, jak vypadá," uvedla radní.

Matoušová přitom v minulém volebním období seděla ve vedení městské části, od které Robstav získal některé zakázky. Patřila k nim i stavba areálu Škodaland u přehrady České údolí, která se odehrála právě v minulém volebním období. Matoušová nicméně prohlásila, že nechápe, jakou spojitost by mohla mít činnost firmy Robstav se členstvím Radka Kozáka ve sdružení, kterému předsedá.



Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...



Boleslav zničila šesti góly Opavu, Jablonec zaskočil Slavii, vyhrál i Zlín

Ladislav Takács z Mladé Boleslavi se raduje ze své trefy do sítě Opavy.

Tři „obyčejná“ utkání a jeden šlágr. Sobotní program fotbalové ligy měl obvyklou náplň čtyř duelů. Mladá Boleslav si...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Designérka bydlela kvůli tvorbě v hospicu, navrhla pro něj i ponožky

Designérka Eva Chmelová (15. srpna 2018)

Eva Chmelová se vrhá do věcí po hlavě. Když měla zkrášlit interiér plzeňského Hospice sv. Lazara, na čtyři měsíce se do...

Téměř pět let po tragické autonehodě má řidič naději na mírnější trest

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Recidivista Jiří Manych původně odsouzený na pět let za honičku s policisty a autonehodu, při níž v roce 2013 v Plzni...

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz