Americká lektorka Angela Durón Larson vedla loni kurz fotografování v letní škole umění ArtCamp.

Americká lektorka Angela Durón Larson vedla loni kurz fotografování v letní škole umění ArtCamp. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Letní školy nabídnou jazykové kurzy pro fajnšmekry i výuku designu

  • 0
Výuku arabštiny, hebrejštiny, právnické angličtiny, němčiny pro zdravotníky, kurzy zaměřené na design hraček, nábytku či japonské techniky tisku. To je jen zlomek toho, co letos nabídnou oblíbené letní školy na Západočeské univerzitě v Plzni.

Na univerzitní půdě se letos uskuteční šest letních škol, další se konají ještě před prázdninami. "Díky letním školám se naše univerzita otevírá světu," pochvaluje si prorektor ZČU Jaroslav Dokoupil. Za důležité považuje i to, že lze univerzitní prostory využívat i v letních měsících.

Nejdelší tradici má Mezinárodní letní jazyková škola, která se letos koná už popětadvacáté. Poprvé se uskutečnila v roce 1990, od té doby se stala jednou z největších mezinárodních akcí v regionu. Každoročně se jí účastní několik stovek studentů - dospělých i dětí. Rekordní byl rok 2007, kdy přesáhl jejich počet 800.

Letos jsou vypsané kurzy osmi jazyků, kromě tradiční angličtiny, němčiny či českého jazyka pro cizince také italštiny, portugalštiny či ruštiny.

"Nachystáno máme několik novinek. Poprvé nabízíme kurzy italštiny a ruštiny v délce jednoho týdne v úrovních začátečník, mírně pokročilý a středně pokročilý. Lze je absolvovat jednotlivě - nebo všechny za sebou," uvedla Jana Jánská Lonská z oddělení zahraničních vztahů ZČU.

Poprvé mohou studovat děti ve věku 5 až 8 let ruštinu, zajímavostí je také kurz němčiny ve zdravotnictví, který reaguje na německou poptávku po českém zdravotnickém personálu. "Byl vypsán už v loňském roce, kvůli nízkému zájmu se ale neotevřel," říká Jánská Lonská. Věří, že letos se to podaří.

Největší zájem bývá každoročně o angličtinu, což odpovídá i počtu vypsaných kurzů. Je jich třináct. Přichystán je i jeden pro žáky ve věku od 8 do 12 let či jiný pro teenagery od 13 od 15 let. Chybět nebude ani kurz právnické angličtiny nebo anglického jazyka pro policisty.

Řadu novinek chystá i mezinárodní letní škola umění ArtCamp, která se každým rokem rozšiřuje. Jubilejní desátý ročník se uskuteční od 7. do 25. července a bude největší ve své historii.

Přijede deset hostujících pedagogů z USA, Polska, Srbska, Portugalska a Německa, vypsaných je celkem 40 kurzů s celkovou kapacitou 600 lidí.

"Mezi letošní novinky patří například kurzy zaměřené na design hraček, design nábytku, japonské techniky tisku či malbu papírem," uvedla Lenka Kodýtková z pořádající Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Poprvé se koná i kurz zaměřený na pohybové umění.

V nabídce letních škol se objevují i ty, které mají cílovou skupinu výrazně užší. Od 11. do 22. srpna to bude Letní intenzivní škola arabštiny a hebrejštiny.

V posledním srpnovém termínu se Fakulta elektrotechnická snaží osmým ročníkem Dětské univerzity oslovit své potenciální studenty.

V nabídce je i Letní škola virtuální reality

Žáky druhého stupně základních škol chtějí seznámit srozumitelnou a hravou formou se základními poznatky a zajímavostmi v elektrotechnice a elektronice. "Máme už více než 50 přihlášek, kapacita je 60. Chceme dát ale přednost těm, kteří se školy ještě nikdy nezúčastnili," konstatuje Jaroslav Fiřt.

Týden letní informatiky pro dívky je určen především studentkám druhých a třetích ročníků středních škol. Kromě toho, že si budou moci naprogramovat vlastní jednoduchou hru, dostanou šanci zdokonalit se také v práci s digitální fotografií a videem.

V nabídce je také Letní škola virtuální reality či Campo Arduino, což je kybernetické soustředění pro studenty středních škol a žáky druhého stupně základních škol.

Už v květnu se v budově Moving Station uskuteční Jarní škola fotografie pro sociální vědce. Ta je určena především zaměstnancům sociálněvědních fakult a jejich doktorandům. Kurzy povedou mimo jiné Radovan Kodera či David Kumerman.