Studenti plzeňské letní školy se učí fotografovat i kreslit komiksy

  9:05aktualizováno  9:05
Zatímco řada lidí odjíždí v těchto dnech na dovolenou, v Plzni usedají stovky zájemců do lavic. Startují tu totiž letní školy, které pořádá Západočeská univerzita. V pondělí už začaly dvě největší - ArtCamp a Mezinárodní letní jazyková škola.

Miro Švolík vyfotografoval všechny účastníky Mezinárodní letní jazykové školy. Ti se tak rovnou naučili něco o principech skupinového portrétu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Kdo by čekal, že s letními měsíci bude vysokoškolský kampus na Borských polích vylidněný, mýlil by se. Celkem se tu uskuteční deset letních škol.

"Největší letošní novinkou je místo konání," sdělila provozní ředitelka letní školy ArtCamp Lenka Kodýtková s tím, že vůbec poprvé se kurzy uskuteční pod jednou střechou, a to v nové budově Ústavu umění a designu na Borských polích. I díky tomu bude letošní nabídka kurzů nejrozsáhlejší v devítileté historii školy.

Stálice, jimiž jsou například digitální fotografie, komiks, figurální kresba či knižní vazba, doplnily mimo jiné kurzy základů grafických technik, designu světla, tvorby loga nebo kurz zaměřený na skupinovou fotografii.

"V průběhu tří týdnů projde 35 kurzy ArtCamp 2013 na 380 účastníků. Zhruba stovka účastníků k nám přijede ze zahraničí. Přivítáme například studenty ze Spojených států, Slovenska, Ruska, Francie, Polska, Rakouska, Japonska, Švédska nebo Estonska," informovala Kodýtková.

Hosté ze zahraničí budou i mezi lektory kurzů. Tentokrát jich bude šest, mezi nimi také Karol Weisslechner, který povede kurz tvorby šperku pro pokročilé, John Humphries povede kurz nových médií nebo známý fotograf Miro Švolík, který zájemce naučí principy tvorby skupinového portrétu. První rady udělil hned dopoledne, kdy fotil všechny účastníky Mezinárodní letní jazykové školy.

A kolik jich je? "V letošním roce evidujeme 517 přihlášených účastníků, z toho 448 studentů a 69 vyučujících," říká organizátorka letní školy Jana Jánská Lonská z oddělení mezinárodních vztahů na ZČU.

Fotogalerie

Učitelé a studenti přijedou z devatenácti zemí celého světa. Z celkového počtu 105 cizinců se bude podílet na výuce 24 lektorů.

"Největší zájem je o kurzy anglického jazyka pro děti a mládež, za kterými následuje němčina a čeština pro cizince," uvádí Jánská Lonská. Letní jazyková škola vyučuje také francouzštinu a španělštinu.

Mezi letošními novinkami je kurz angličtiny pro policisty, který škola připravila ve spolupráci s americkou ambasádou, a kurzy českého jazyka pro děti od 5 do 8 let a od 9 do 12 let.  Třítýdenní kurz pro děti cizinců je připraven ve spolupráci s Centrem na podporu integrace cizinců. Poprvé je otevřen i dvoutýdenní přípravný kurz na státní maturitu z angličtiny.

V pondělí začala na Západočeské univerzitě také Letní škola virtuální reality, během níž se středoškoláci již podruhé mohou seznámit s virtuálním světem.

Do konce srpna se uskuteční ještě Letní škola etnografického filmu, JuniorFEL, Homo Economicus nebo Letní intenzivní škola arabského jazyka, ivritu a tureckého jazyka.Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Soud poslal do vazby drogového bosse, který chtěl zastřelit partnerku

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech...

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech zastřelit svou partnerku, poslal okresní soud...

Utopil v septiku svědka, aby na něj svedl znásilnění dítěte, říká obžaloba

Jaromír Šmídek ze Sokolovska je obžalovaný ze znásilnění a vraždy. Hrozí mu až...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ Jaromíra Šmídka ze Sokolovska, který je obžalovaný, že letos v lednu...

Další z rubriky

Soud poslal do vazby drogového bosse, který chtěl zastřelit partnerku

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech...

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech zastřelit svou partnerku, poslal okresní soud...

Policie vyšetřuje týrání zvířat ve Zbůchu, veterinářka musela utratit koně

Koňský výběh ve Zbůchu u Plzně, veterinářka musela o víkendu utratit...

Policie vyšetřuje týrání zvířat v soukromém areálu ve Zbůchu na Plzeňsku. Ustájení koně neměli podle místních krmení a...

O víkendu zavřou most generála Pattona, čekají se dopravní komplikace

Most generála Pattona v Plzni se v neděli od 7 do 20 hodin zcela uzavře pro...

O minulém víkendu zažila Plzeň dopravní kolaps kvůli řadě nehod a také uzavřené Karlovarské třídě. O tomto víkendu se...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz