Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V létě do školních lavic. Univerzita nabídne kurzy a workshopy

  14:21aktualizováno  14:21
Západočeská univerzita v Plzni pořádá i letos letní školy a nabídka je skutečně široká. Zájemci se naučí německy tak, aby mohli pracovat v tamní nemocnici, naučí se komunikovat o svém odborném výzkumu, děti přičichnou k základům elektrotechniky a mnoho dalšího. Jedním z programů je i IT speciálně pro dívky.

Jednou z lektorek digitální fotografie na letní škole ArtCamp je i Američanka Angela Durón Larson. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„Věříme, že i v letošním roce se naše letní školy setkají s výraznou odezvou na straně potenciálních uchazečů a že počet přihlášek bude vyšší než v minulých letech,“ říká prorektor ZČU pro studijní záležitosti Ladislav Čepička a dodává, že součástí každé univerzity je interakce s jejím okolím, a to včetně vzdělávací činnosti.

Letní školy na ZČU

Mezinárodní letní jazyková škola

  • 13. – 31. 7. 2015
  • Uzávěrka přihlášek: 17. 5. 2015, prodloužena do odvolání
  • Více na www.isls.cz

ArtCamp 2015

  • 13. – 31. 7. 2015
  • Uzávěrka přihlášek: 15. 5. 2015, prodloužena do 30. 5., místa jsou už jen v některých kurzech
  • Více na www.fdu.zcu.cz/artcamp

JuniorFEL

TYLIDI – Týden letní informatiky pro dívky

Campo Arduino

Homo Economicus

Letní škola komunikace vědeckého výzkumu v anglickém jazyce

Na půdě Západočeské univerzity se letos odehraje sedm letních škol. Různé mají své zaměření i cílové skupiny. S výjimkou jediné je možné se ještě na všechny hlásit, někde už však zbývají poslední volná místa.

Nejdelší tradici má Mezinárodní letní jazyková škola, jejíž šestadvacátý ročník láká na zajímavé novinky. Zájemci se mohou na dva týdny ponořit do tajů němčiny ve zdravotnictví, připraven je týdenní intenzivní kurz angličtiny pro zaměstnané, ale i modulární kurzy italštiny a ruštiny.

„Každý si může vybrat odpovídající úroveň. Kurzy lze absolvovat jednotlivě nebo všechny za sebou,“ uvádí Lenka Kantárová z oddělení Zahraničních vztahů ZČU. Zájemci si mohou vybrat celkem z osmi jazyků, v nabídce jsou kurzy všech úrovní i intenzity.

Chodí středoškoláci i lidé v zaměstnání

Dlouhou tradici má také letní škola umění ArtCamp, konat se bude již pojedenácté. „Otevřena je široké veřejnosti, přihlásit se může každý, kdo má touhu tvořit nebo si vyzkoušet nějakou výtvarnou techniku,“ informuje Lenka Kodýtková z pořádající Fakulty designu a umění.

Velkou skupinu zájemců podle ní tvoří středoškolští studenti, kteří se potřebují připravit na talentové zkoušky na uměleckou vysokou školu, hojně přicházejí i ti, kteří se chtějí naučit dovednosti, jež později využijí v zaměstnání. Osvojit si mohou tvorbu loga či plakátů, fotografování nebo grafický design.

„Letos je vypsaných 42 kurzů, loni jich bylo 38,“ upozorňuje Kodýtková na mírné rozšíření nabídky a vyzdvihuje zcela nové kurzy tradiční japonské malby tuší pod vedením renomované umělkyně Kumi Machidy nebo automobilového designu vedený profesionálním italským designérem Borisem Fabrisem.

Už několik let se vypisují na Západočeské univerzitě i školy, jejichž cílová skupina je mladší a ke studiu na univerzitě je má později přilákat. Žákům druhého stupně je určena ta s názvem JuniorFEL, na níž se mohou seznámit se základními poznatky a zajímavostmi z elektroniky a elektrotechniky.

„Zjistí, co je elektřina, jak vznikají blesky, vyzkouší si programování, dozvědí se, co pohání tramvaje a trolejbusy nebo jak funguje gyroskop,“ jmenuje Jaroslav Fiřt z Fakulty elektrotechnické. Uzávěrka přihlášek však byla do 15. dubna.

Komunikace pro vědce i indexy a promoce

Studentky druhých a třetích ročníků středních škol chce přilákat TYLIDI - Týden letní informatiky pro dívky. Chce je seznámit s možnostmi uplatnění žen v oboru IT, během pěti dnů si budou moct vyzkoušet, že programování je pro všechny a že může být i zajímavé, otestovat si budou moci i práci s digitální fotografií a videem.

Na podobnou skupinu se zaměřuje i Campo Arduino - letní kybernetické soustředění určené studentům středních škol a žákům druhého stupně. Ti si tu budou moct postavit jednoduché roboty založené na platformě Arduino a naučit se je naprogramovat. Roboti pak zvládnou například jezdit po čáře nebo dojet sami do cíle.

Na Homo Economicus mají účastníci možnost nahlédnout do světa ekonomických věd a vyzkouší si, jaké je to studovat na vysoké škole. „Každý den bude představovat jeden ročník. Dostanou index, naučí se prezentovat, čeká je promoce,“ uvádí Barbara Trojanowská z Fakulty ekonomické ZČU.

Poslední v řadě je Letní škola komunikace vědeckého výzkumu v anglickém jazyce, kterou připravil Ústav jazykové přípravy ve spolupráci s italskou lektorkou Marií Florou Mangano. „Tato škola je úzce zaměřena, má naučit začínající vědce, jak komunikovat o svém výzkumu ve vědecké komunitě,“ osvětluje Barbora Uldrychová z Ústavu jazykové přípravy.

Podle ní jej přivítají studenti magisterských a doktorských programů i začínající vědci. Kurz se zaměří na projev písemný i ústní, Uldrychová věří, že se přihlásí i řada zahraničních účastníků. „Pokud vím, dosud nic takového žádná univerzita v Česku nenabízí,“ říká Uldrychová a dodává, že po podobném kurzu cítili poptávku.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Plzeňském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Plzeňském kraji proběhnou volby do Senátu ve volebních obvodech 8 - Rokycany a 11 - Domažlice. Případné druhé kolo senátních voleb s ebude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Požádali herce o pomoc. Soudruh Plachta ale odmítl, zjistil neurochirurg

Neurochirurg a exprimátor Plzně Zdeněk Mraček skončil v září 1948 v policejní...

Věhlasný neurochirurg a porevoluční primátor Plzně Zdeněk Mraček se v roce 1948 jako osmnáctiletý student rozhodl...V Plzni hořela ubytovna. Zranilo se dvanáct lidí, včetně dvou hasičů

Plameny zachvátily ubytovnu před osmou hodinou ráno. Při požáru se zranilo...

V plzeňské čtvrti Karlov ráno vzplála ubytovna. Při požáru se zranilo celkem dvanáct lidí. Hasiči vyhlásili třetí...

Proč český hokej tápe? Žijeme tu v morální bídě, říká mladý kouč Plzně

Plzeňský trenér Ladislav Čihák po semifinálové prohře s Kometou.

V Plzni roste mladý kouč, kterému hodně věří Martin Straka. Jmenuje se Ladislav Čihák, je to spolužák Filipa Pešána z...

Rekordní Slavia opět v čele, za ní Plzeň se Spartou. Ta vyhrála v Ostravě

Plzeňští fotbalisté kynou divákům a radují se z vítězství proti Opavě.

V čele fotbalové ligy se netrhly dveře. Pětadvacet hodin byl první Zlín, v sobotu večer ho na nejvyšší příčce...

Další z rubriky

Škodovka nestíhá opravovat vozy plzeňské MHD, dostala několik pokut

Nová vozovna Plzeňských městských dopravních podniků na Karlově.

Škoda Transportation, která opravuje plzeňské autobusy, trolejbusy a tramvaje, dostala od dopravních podniků několik...

Do kostela v Přešticích se vrátí pátý zvon, mistr ho odlil v Nizozemí

Zvon přátelství váží 142 kilogramů. Jeho výrobou byl pověřen zvonař Petr Rudolf...

Podobně jako se Plzeňané před lety skládali na obnovu zvonů ve věži katedrály svatého Bartoloměje, sbírka na zvon...

Šéfovi pojišťovny jsem dal statisíce, řekl lékař souzený za fiktivní výkony

Chirurg Zbyšek Urban (vpravo) z Plzeňska podle obžaloby způsobil zdravotní...

Krajský soud v Plzni znovu projednává případ lékaře Zbyška Urbana obžalovaného, že Zdravotní pojišťovně ministerstva...

Najdete na iDNES.cz