Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V létě do školních lavic. Univerzita nabídne kurzy a workshopy

  14:21aktualizováno  14:21
Západočeská univerzita v Plzni pořádá i letos letní školy a nabídka je skutečně široká. Zájemci se naučí německy tak, aby mohli pracovat v tamní nemocnici, naučí se komunikovat o svém odborném výzkumu, děti přičichnou k základům elektrotechniky a mnoho dalšího. Jedním z programů je i IT speciálně pro dívky.

Jednou z lektorek digitální fotografie na letní škole ArtCamp je i Američanka Angela Durón Larson. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„Věříme, že i v letošním roce se naše letní školy setkají s výraznou odezvou na straně potenciálních uchazečů a že počet přihlášek bude vyšší než v minulých letech,“ říká prorektor ZČU pro studijní záležitosti Ladislav Čepička a dodává, že součástí každé univerzity je interakce s jejím okolím, a to včetně vzdělávací činnosti.

Letní školy na ZČU

Mezinárodní letní jazyková škola

  • 13. – 31. 7. 2015
  • Uzávěrka přihlášek: 17. 5. 2015, prodloužena do odvolání
  • Více na www.isls.cz

ArtCamp 2015

  • 13. – 31. 7. 2015
  • Uzávěrka přihlášek: 15. 5. 2015, prodloužena do 30. 5., místa jsou už jen v některých kurzech
  • Více na www.fdu.zcu.cz/artcamp

JuniorFEL

TYLIDI – Týden letní informatiky pro dívky

Campo Arduino

Homo Economicus

Letní škola komunikace vědeckého výzkumu v anglickém jazyce

Na půdě Západočeské univerzity se letos odehraje sedm letních škol. Různé mají své zaměření i cílové skupiny. S výjimkou jediné je možné se ještě na všechny hlásit, někde už však zbývají poslední volná místa.

Nejdelší tradici má Mezinárodní letní jazyková škola, jejíž šestadvacátý ročník láká na zajímavé novinky. Zájemci se mohou na dva týdny ponořit do tajů němčiny ve zdravotnictví, připraven je týdenní intenzivní kurz angličtiny pro zaměstnané, ale i modulární kurzy italštiny a ruštiny.

„Každý si může vybrat odpovídající úroveň. Kurzy lze absolvovat jednotlivě nebo všechny za sebou,“ uvádí Lenka Kantárová z oddělení Zahraničních vztahů ZČU. Zájemci si mohou vybrat celkem z osmi jazyků, v nabídce jsou kurzy všech úrovní i intenzity.

Chodí středoškoláci i lidé v zaměstnání

Dlouhou tradici má také letní škola umění ArtCamp, konat se bude již pojedenácté. „Otevřena je široké veřejnosti, přihlásit se může každý, kdo má touhu tvořit nebo si vyzkoušet nějakou výtvarnou techniku,“ informuje Lenka Kodýtková z pořádající Fakulty designu a umění.

Velkou skupinu zájemců podle ní tvoří středoškolští studenti, kteří se potřebují připravit na talentové zkoušky na uměleckou vysokou školu, hojně přicházejí i ti, kteří se chtějí naučit dovednosti, jež později využijí v zaměstnání. Osvojit si mohou tvorbu loga či plakátů, fotografování nebo grafický design.

„Letos je vypsaných 42 kurzů, loni jich bylo 38,“ upozorňuje Kodýtková na mírné rozšíření nabídky a vyzdvihuje zcela nové kurzy tradiční japonské malby tuší pod vedením renomované umělkyně Kumi Machidy nebo automobilového designu vedený profesionálním italským designérem Borisem Fabrisem.

Už několik let se vypisují na Západočeské univerzitě i školy, jejichž cílová skupina je mladší a ke studiu na univerzitě je má později přilákat. Žákům druhého stupně je určena ta s názvem JuniorFEL, na níž se mohou seznámit se základními poznatky a zajímavostmi z elektroniky a elektrotechniky.

„Zjistí, co je elektřina, jak vznikají blesky, vyzkouší si programování, dozvědí se, co pohání tramvaje a trolejbusy nebo jak funguje gyroskop,“ jmenuje Jaroslav Fiřt z Fakulty elektrotechnické. Uzávěrka přihlášek však byla do 15. dubna.

Komunikace pro vědce i indexy a promoce

Studentky druhých a třetích ročníků středních škol chce přilákat TYLIDI - Týden letní informatiky pro dívky. Chce je seznámit s možnostmi uplatnění žen v oboru IT, během pěti dnů si budou moct vyzkoušet, že programování je pro všechny a že může být i zajímavé, otestovat si budou moci i práci s digitální fotografií a videem.

Na podobnou skupinu se zaměřuje i Campo Arduino - letní kybernetické soustředění určené studentům středních škol a žákům druhého stupně. Ti si tu budou moct postavit jednoduché roboty založené na platformě Arduino a naučit se je naprogramovat. Roboti pak zvládnou například jezdit po čáře nebo dojet sami do cíle.

Na Homo Economicus mají účastníci možnost nahlédnout do světa ekonomických věd a vyzkouší si, jaké je to studovat na vysoké škole. „Každý den bude představovat jeden ročník. Dostanou index, naučí se prezentovat, čeká je promoce,“ uvádí Barbara Trojanowská z Fakulty ekonomické ZČU.

Poslední v řadě je Letní škola komunikace vědeckého výzkumu v anglickém jazyce, kterou připravil Ústav jazykové přípravy ve spolupráci s italskou lektorkou Marií Florou Mangano. „Tato škola je úzce zaměřena, má naučit začínající vědce, jak komunikovat o svém výzkumu ve vědecké komunitě,“ osvětluje Barbora Uldrychová z Ústavu jazykové přípravy.

Podle ní jej přivítají studenti magisterských a doktorských programů i začínající vědci. Kurz se zaměří na projev písemný i ústní, Uldrychová věří, že se přihlásí i řada zahraničních účastníků. „Pokud vím, dosud nic takového žádná univerzita v Česku nenabízí,“ říká Uldrychová a dodává, že po podobném kurzu cítili poptávku.
Nejčtenější

Plzeň, nebo Slavia? Los i náskok hrají pro lídra, euforie pro obhájce

Radost fotbalistů Plzně z vyrovnávacího gólu v utkání proti Spartě

Jedni dostali šanci, v kterou už ani nedoufali. „Myslím si, že liga ještě může být zajímavá,“ usmívá se slávistický...

Plzeň ve fotbalové lize zabrala, Brnu i Ostravě se záchrana vzdálila

Fotbalisté Sigmy Olomouc se radují z vítězství nad Baníkem Ostrava.

Plzeňští fotbalisté jsou o něco blíž k titulu v první lize, Ostrava a Brno zase pádu do druhé ligy. V 25. kole lídr...Jsem zklamaný, že jsme nevyhráli, řekl Hapal. Tým chválil za druhou půli

Pavel Hapal, trenér Sparty

Byl to nejlepší výkon sparťanských fotbalistů pod jeho vedením. „Ale jsem zklamaný z výsledku,“ řekl trenér Pavel...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Plzeňský Aleš Čermák a jeho spoluhráč Jan Kopic se radují z gólu do sítě Brna.

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy stáhla žalobu na vraha i léčebnu

Policisté vedou muže (s kapucou přes hlavu), který je z vraždy knihovnice...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy na Plzeňsku stáhla civilní žalobu na Vlastislava A., který ženu před třemi...

Další z rubriky

Děti do 15 let a důchodci by měli mít MHD zdarma, míní primátor Plzně

Poslední jízda trolejbusu Škoda 15Tr plzeňskými ulicemi.

Plzeňští radní zvažují rozšířit okruh lidí, kteří by městskou hromadnou dopravou cestovali zadarmo. Mělo by se jednat o...

V Sušici léčí doktor z Ukrajiny, česky se učí u seriálu Policie Modrava

Lékař Michail Vološčak odešel z Ukrajiny a začal pracovat v sušické nemocnici....

Když si ukrajinský lékař Michail Vološčak přečetl článek o krajance, která se rozhodla odejít ze země a pracovat v...

Policista údajně navedl podřízeného ke zfalšování spisu, stíhá ho GIBS

(ilustrační snímek)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá šéfa přestupkové agendy policejního ředitelství Plzeň-venkov za zneužití...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz