Letních kin v Plzni funguje zhruba desítka. (Ilustrační snímek)

Letních kin v Plzni funguje zhruba desítka. (Ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Promítače pod hvězdami uspokojí sto diváků

  • 0
Skoro to vypadá, že s letními kiny v Plzni se roztrhl pytel. I nyní si můžete vybrat hned z několika různých míst. Promítá se v amfiteátru i v hotelu U Pramenů. A v září bude opět fungovat kinokavárna v zahradě Měšťanské besedy.

Louka u svatého Jiří, plzeňský amfiteátr, zahrada Měšťanské besedy či Hotel U Pramenů. Pokud přemýšlíte o tom, co spojuje tato místa, vězte, že na všech se konají venkovní projekce filmů. Letních kin najdete jen v Plzni během roku téměř desítku. Liší se vstupné i nabídka filmů.

Provozovatel letního kina o návštěvnosti

Radek Uhlíř

"Na letní kino a zájem o filmy má počasí největší vliv. Lidé ale hledí také na doprovodný program a cenu vstupného. Roli hraje i celková ekonomická situace v zemi"

Od úterý do pátku se konala Doubravecká promítačka, uskutečnily se při ní čtyři projekce zdarma. Naopak v plzeňském amfiteátru zaplatíte za projekci zpravidla 90 korun. Dnes naleznete v programu Filmových nocí film Discopříběh s následnou retro diskotékou. Právě toto letní kino přitom hlásí tradičně velký nápor diváků.

"Samozřejmě se to nedá porovnat s návštěvami před rokem 1989. Tehdy do amfiteátru na Filmový festival pracujících chodily tisíce lidí, například na Slunce, seno a pár facek přišlo 20 tisíc platících diváků," připomíná jeden z organizátorů Radek Uhlíř.

Dnes si pochvaluje, že je v kině průměrná návštěva 115 diváků. "Loni to bylo 92," upozorňuje na meziroční nárůst. Čím si změnu vysvětlit, sám neví. Vliv podle něj mohlo mít počasí.

Roli hraje počasí i cena vstupného

"Na letní kino a zájem o filmy má počasí největší vliv. Lidé ale hledí také na doprovodný program a cenu vstupného. Roli hraje i celková ekonomická situace v zemi," přibližuje Uhlíř, který zaznamenal, že v posledních několika letech narostl počet letních kin v Plzni. Uchytila se podle něj všechna.

Naopak poměrně slabou účast měl letošní ročník Hrákuly, který má již třináctiletou tradici a na rozdíl od původních ročníků proběhl v loděnici TJ ČSAD Plzeň. Konal se na konci května. "Bohužel počasí nám letos opravdu příliš nevyšlo. Nejdřív byla zima a pršelo, poté přišly povodně," posteskl si jeden z organizátorů Martin Kubeš.

I kvůli tomu si letos poprvé v srpnu vyzkoušeli mimořádné dvoudenní promítání – Bleskového Hrákulu. "Těžko na začátku roku stanovíme termín, kdy nám bude přát počasí. Dovedeme si představit, že bychom v příštích letech měli nějakou část termínově předem danou a pak přidali několik projekcí v závislosti na počasí," nastínil Kubeš.

Letos takto Hrákula přidával projekci Hobita a Nespoutaného Djanga. "Bohužel ani tentokrát počasí nevyšlo ideálně. Asi jsme názvem bouřky přivolali," říká s úsměvem Martin Kubeš a doplňuje, že i přesto lidé na promítání přišli. Což je o to cennější.

Mírný odliv diváků pozoruje také Tomáš Les ze společnosti 23Foxes Production, která technicky zajišťuje promítání právě na Hrákulovi, ale také v letním kině Lolek na Lochotíně či na Doubravecké promítačce.

"Přijde mi, že lidem se za kulturou příliš chodit nechce. Řekl bych, že klesající tendence je znát poslední dva až tři roky," zamýšlí se Les.

Podobně to vnímá i Martin Kubeš, návštěvnost se podle něj nedá srovnávat se začátky Hrákuly. Nevnímá to ale příliš negativně. "Přichází totiž ti, kteří mají opravdu zájem o letní kino. Dřív chodili diváci se začátkem a během titulků už odcházeli. Teď přijdou raději dřív a posedí třeba i po filmu," přibližuje Kubeš.

Podle Radka Uhlíře je věkové spektrum velmi široké, od dětí po seniory. A samozřejmě že každému se líbí jiný snímek. Všichni provozovatelé letních kin se však shodují. Každému se líbí něco jiného, těžko se dá tedy určit jediný typ žánru vhodný pro letní kina. Zdaleka už neplatí, že pod širým nebem se pouští pouze komedie.