Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letiště Líně je v ohrožení. Nájemce neplatil a pře se s ministerstvem

  12:10aktualizováno  12:10
Firma PlaneStation, která provozuje čtyřsethektarový areál letiště v Líních u Plzně, má existenční potíže. Hrozí, že kromě vrtulníků letecké záchranné služby nebudou smět použít bývalé vojenské letiště žádná jiná letadla ani parašutisté.

V případě zastavení provozu bude moci letiště využívat jen letecká záchranná služba. | foto: Václav Samek

Na někdejším armádním letišti měla přistávat soukromá letadla byznysmenů při cestách do města piva. Hned po přistání měli obdivovat prosperující průmyslovou zónu.

Realita je zcela jiná. Letiště místo rozkvětu chátrá. Smělé plány firmy PlaneStation jsou minulostí. Společnost sama bojuje o přežití.

„Snažíme se zachovat letiště provozuschopné. Jsou varianty, které nyní probíráme. Chceme vytvořit prostor pro další jednání, pro hledání dalšího modelu provozu. Ale jestli se to povede...?“ nedokončil větu jednatel společnosti PlaneStation Pilsen Lubomír Hrudička po jednání na Úřadu pro civilní letectví.

Původně se měl provoz na letišti zastavit už 15. srpna. Nyní Hrudička mluví o konci srpna.

Vše stojí a padá se dvěma soudními procesy mezi ministerstvem obrany a společností PlaneStation. Jednatel tvrdí, že ministerstvo jim pronajalo i pozemky a budovy, které nejsou jejich a odmítá v nájemném zohledňovat investice do majetku.

Navíc přistávací a startovací dráha má podle nich zcela jiné parametry, než měla mít. Je tak nevhodná pro větší letadla.

Ministerstvo oponuje, že firma na dohodnutém nájemném dluží přes 50 milionů korun a celý areál chátrá. Proto ministerstvo vypovědělo smlouvu a chce ho vrátit. Podle šéfů firmy neoprávněně.

Od začátku června už ale PlaneStation nedostává nájemné od firem, které ve čtyřset hektarovém areálu podnikají. „Nájemci dostali přímo nařízené soudem, že od 1. června jsou povinni všechny platby posílat do úschovy. My teď nemáme žádný příjem. Soud nepřistoupil ani na to, aby uvolnil prostředky na doložitelný provoz, tedy na elektřinu a podobně. Tak vznikla situace, kdy se už řeší i provoz letiště jako takového,“ uvedl Hrudička.

Mluvčí ministra obrany Jan Pejšek v pondělí řekl, že o existenčních problémech je PlaneStation informovala 30. července.

„Písemně nám sdělili, že z důvodu nedostatku finančních prostředků od následujícího dne ukončují provoz vrátnice. Tento postup - oznámení den předem - považujeme za značně nestandardní. Naším prvořadým zájmem je, aby nedocházelo k devastaci majetku státu, zařídili jsme operativně ostrahu, kterou nyní zajišťují pracovníci státního podniku Vojenské lesy a statky. Zároveň provádí namátkové kontroly uvnitř areálu Vojenská policie,“ řekl Pejšek.

Pokud PlaneStation přestane provozovat letiště, Úřadu pro civilní letectví nezbude nic jiného, než jej jednoduše řečeno úplně uzavřít.

„Úřad nebude mít jinou šanci. Když se objeví nový provozovatel, ať to bude jiná firma nebo třeba armáda, bude muset předložit řadu zákonem daných podmínek. Mimo jiné předložit schválené bezpečnostní programy a řadu dalších věcí, na jejichž zpracování jsou zapotřebí měsíce, ne dny,“ vysvětlil Vítězslav Hezký z Úřadu pro civilní letectví.

Aeroklub bude muset improvizovat

Těžkou hlavu z aktuálního dění kolem línského letiště má předseda Aeroklubu Plzeň-Bory Jan Bečka, pro jehož 180 členů je letiště v Líních domovské.

„Budeme vše muset řešit nějakou nouzovou variantou. Nejvíce pravděpodobné je, že provoz asi dočasně skončí, že na sebe vše nebude plynule navazovat. I půlroční zastavení pro nás může mít fatální důsledky, protože vhodné letiště v rozumné vzdálenosti od Plzně, které nepraská ve švech, tu není. Dočasná přestávka u nás ale může znamenat také dlouhodobou, nebo i konec,“ obává se Jan Bečka.

Náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner připomněl, že kraj má o převod celého areálu i s mezinárodním letištěm velký zájem. Projekty mají připravené, prioritně by řešili přímé napojení letiště na blízkou dálnici D5 i zkapacitnění železniční vlečky.

Podle Grünera je rozhodující, aby vše fungovalo. Pak je jedno, jestli partnerem bude soukromá firma nebo třeba armáda.

V případě zastavení provozu bude moci letiště využívat jen letecká záchranná služba, kterou pro Plzeňský a Karlovarský kraji zajišťuje armáda.

„Budou létat ze svého pozemku, podle svých pravidel,“ potvrdil Vítězslav Hezký z Úřadu pro civilní letectví. Záchranáři by už nevyjížděli ke startům na hlavní dráhu, ale startovali by i přistávali před hangárem na ploše, která patří armádě.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Jediný spitfire schopný letu u nás má majitel přes léto v Líních u Plzně

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu stíhací letoun...

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu nejslavnější stíhací letoun britského Královského...

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun během dvou let

Velká synagoga v Plzni.

Je největší v Česku, patří k největším na světě a čeká ji pozoruhodná proměna. Velká synagoga v Plzni má před sebou...

Najdete na iDNES.cz