Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé tam trpí podvýživou, říká Šabatová. Navrhuje zavření centra Letiny

  11:30aktualizováno  11:30
Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová navrhla Plzeňskému kraji okamžité uzavření sociálního a zdravotního centra v Letinech. Podle ombudsmanky kontroly zjistily řadu závažných nedostatků. Někteří klienti zařízení podle ní trpí podvýživou a žijí v nedůstojných podmínkách. Vedení zařízení výsledky kontrol odmítá.

Sociální a zdravotní centrum v Letinech na Plzeňsku. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Podle tiskové zprávy, kterou úřad ombudsmanky vydal, byly v zařízení provedeny dvě kontroly a to s ročním odstupem. Obě potvrdily špatné zacházení s klienty, tristní neodbornost personálu, ohrožení bezpečí, zdraví i života klientů a porušování zákonných povinností poskytovatele služeb.

„V jedné z budov zařízení se po chodbách pohybovali klienti oblečeni pouze do pleny a horní části pyžama, někteří klienti byli v roztrhaném a špinavém erárním oblečení. Zaměstnanci Kanceláře veřejného ochránce práv byli svědky výměny pleny v jídelně, při níž byla klientka před ostatními ve spodní části těla nahá,“ píše se v tiskové zprávě kanceláře ombudsmanky.

Centrum v Letinech

Dále se v ní uvádí, že se zařízení obohacuje na úkor klientů. Podle Zákona o sociálních službách totiž musí klientovi zůstat z jeho příjmů 15 procent, a to i v případě, že by zbývajících 85 procent nestačilo na plnou úhradu za ubytování a stravu.

Zařízení Letiny ale podle ombudsmanky zákon nerespektuje. „Stanovených 15 procent klientovi ponechává na depozitním účtu, ale pokud jeho příjem na celkovou výši úhrady nestačí, rozdíl je mu z tohoto účtu postupně strháván. Ve skutečnosti tedy zařízení plní zákonnou povinnost je na oko. Z dokumentace zařízení vyplývá, že se takto postupuje u naprosté většiny klientů. Tato praxe je nezákonná a jde ze strany zařízení o nedůvodné obohacování,“ vysvětluje tiskové prohlášení.

„Ani přes naše doporučení a dokonce i pokutu od správních orgánů se podmínky v zařízení mezi první a druhou návštěvou nejen nezlepšily, ale dokonce se v mnohém zhoršily. Zařízení ani neprojevilo snahu zlepšit kvalitu života klientů. Podniklo zdánlivě nápravná, ale buď zcela formální či nesmyslná opatření, jejichž zjevným cílem bylo pouze projít státními kontrolami, nikoli fakticky něco zlepšit,“ shrnula hodnocení Anna Šabatová.

Vedení zařízení ale postup i závěry šetření považuje za nepodložené, nesprávné a likvidační. „Jejich smyslem je úplné ukončení činnosti našeho zařízení,“ řekl ČTK ředitel centra v Letinech Aleš Patera. Proti případnému uzavření zařízení se hodlá bránit.

Centrum Letiny

Sociální a zdravotní centrum Letiny se zaměřuje na klienty trpící syndromem demence, osoby se zdravotním postižením, klienty trpící schizofrenií či jinou duševní nemocí a přijímá i osoby s alkoholovou demencí. Celkem je zde ve třech budovách ubytováno 260 osob.

Šabatová podotkla, že tento případ ukazuje také neefektivnost kontrol prováděných správními orgány, když zařízení s tak závažnými nedostatky a porušující právní předpisy dál funguje a dokonce má registraci k poskytování sociálních služeb.

Šabatová také upozornila, že o situaci v Letinech informoval krajský úřad i ministerstvo už její předchůdce Pavel Varvařovský po první návštěvě zařízení v roce 2013. Ochránkyně nyní konstatuje, že oba orgány státní správy vážnost problému podcenily.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Sucho ohrožuje nově vysázené stromy, starým se zase lámou celé větve

Lobezský park v Plzni před revitalizací. (17. října 2016)

Mladé nedávno zasazené stromy jsou v Plzni v důsledku letošního horkého a suchého léta nejohroženější součástí městské...

Najdete na iDNES.cz