Lékař letecké záchranné služby v Líních u Plzně  Michal Mareček.

Lékař letecké záchranné služby v Líních u Plzně Michal Mareček. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Z Kyjeva jsme vezli víc zraněných než z Afghánistánu, říká šéf mise

  • 47
Šéf Letecké záchranné služby z Líní na Plzeňsku Michal Mareček velel dvěma letům z Prahy do ukrajinského Kyjeva, jejichž úkolem bylo přepravit do České republiky na léčení lidi zraněné při demonstracích. Už když si zdravotníci četli jejich diagnózy, věděli, že je čeká náročný úkol.

Sedmadvacátého února startovaly z letiště v Praze-Kbelích směr Kyjev dva letouny v českých barvách. Na jejich palubách byli především lékaři a zdravotní sestry ze základny leteckých záchranářů v Líních. 

"Záchrannou letku" tvořil vládní airbus, který dokážou specialisté upravit za několik hodin z klasického dopravního letounu na létající nemocnici, a také armádní stroj Casa.

Posádka letěla pro těžce zraněné při demonstracích, kteří se v současnosti již léčí v České republice.

"Na palubách bylo dohromady pět lékařů a zdravotních sester, kromě jediného doktora všichni ze základny v Líních. Při prvním letu náš tým posílil traumatolog z Ústřední vojenské nemocnice v Praze," říká šedesátiletý velící lékař letecké záchranky Michal Mareček.

Zdravotníci už dopředu tušili, že pacienti se střelnými zraněními budou ve vážném stavu. "Dostali jsme písemné seznamy a při čtení těch diagnóz nám začaly nasakovat pupínky už v Čechách. Když jsme přiletěli, pořád jsme doufali, že to nebude úplně pravda. A v Kyjevě nám naskákaly pupínky podruhé, protože to pravda byla," popsal hned po návratu prvních dvou letadel doktor Mareček v rozhovoru pro Českou televizi.

V letadlech část sedadel nahradila lehátka. Do Airbusu se vejdou až čtyři lůžka vybavením srovnatelná s těmi na jednotkách intenzivní péče v klasických nemocnicích včetně ventilace pro řízené dýchání, různých monitorů, kyslíku, osvětlení nebo sortimentu léků.

Přílet prvních zraněných

Ve vojenském letounu Casa bylo takové lůžko jedno. Další sedadla nahradila lehátka.

Při prvním humanitárním letu z Kyjeva přivezli zdravotníci do Prahy 27 těžce zraněných ve věku mezi 16 až 40 roky.

Bezodkladné operace potřebné pro zachování života tihle pacienti podstoupili už na Ukrajině, ale u některých se začaly ještě před odletem objevovat komplikace. V nemocnicích v ČR je čekají další operace a další léčení.

Šestého března letěl Marečkův tým z Líní na Ukrajinu ještě jednou. Ale už jen s letounem Casa. Tři lékaři a tři sestry přivezli do českých nemocnic dalších 11 zraněných. Protože převažovala poranění hlavy, posílil je ještě neurochirurg z pražské Ústřední vojenské nemocnice. Všichni pacienti byli ve stabilizovaném stavu.

Dosud lékaři při podobných transportech pacientů používali airbus z vládní letky. Létali s ním i pro těžce zraněné české vojáky do Afghánistánu.

27. února 2014

"Lety do Afghánistánu a teď na Ukrajinu jsou srovnatelné, protože až na výjimky se vždy jednalo o těžká zranění. Nyní to bylo náročnější na personál v tom, že zraněných z Ukrajiny bylo víc najednou," vysvětlil Michal Mareček.

Letouny Casa zdravotníci poprvé použili právě při přepravě pacientů z Ukrajiny a zkušený doktor i tyto nové stroje chválí.

"Casa nás překvapila. Je taková terénnější. Pozitivní zkušeností je i přístup do letadla zadní rampou, snáze se do trupu dostávají pacienti. Když si vše dobře rozvrhnete, můžete do letounu umístit devět, dvanáct, ale i patnáct lehátek. Záleží na tom, jak si vše upravíte, jak rozdělíte pacienty podle závažnosti stavu. Na kratší tratě do tří hodin letu je to docela příjemné letadlo. Airbus je rychlejší, v Case můžete zase převážet více ležících pacientů," zhodnotil nejčerstvější zkušenosti Mareček.