Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Kyjeva jsme vezli víc zraněných než z Afghánistánu, říká šéf mise

  12:51aktualizováno  12:51
Šéf Letecké záchranné služby z Líní na Plzeňsku Michal Mareček velel dvěma letům z Prahy do ukrajinského Kyjeva, jejichž úkolem bylo přepravit do České republiky na léčení lidi zraněné při demonstracích. Už když si zdravotníci četli jejich diagnózy, věděli, že je čeká náročný úkol.

Lékař letecké záchranné služby v Líních u Plzně Michal Mareček. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Sedmadvacátého února startovaly z letiště v Praze-Kbelích směr Kyjev dva letouny v českých barvách. Na jejich palubách byli především lékaři a zdravotní sestry ze základny leteckých záchranářů v Líních. 

"Záchrannou letku" tvořil vládní airbus, který dokážou specialisté upravit za několik hodin z klasického dopravního letounu na létající nemocnici, a také armádní stroj Casa.

Posádka letěla pro těžce zraněné při demonstracích, kteří se v současnosti již léčí v České republice.

"Na palubách bylo dohromady pět lékařů a zdravotních sester, kromě jediného doktora všichni ze základny v Líních. Při prvním letu náš tým posílil traumatolog z Ústřední vojenské nemocnice v Praze," říká šedesátiletý velící lékař letecké záchranky Michal Mareček.

Zdravotníci už dopředu tušili, že pacienti se střelnými zraněními budou ve vážném stavu. "Dostali jsme písemné seznamy a při čtení těch diagnóz nám začaly nasakovat pupínky už v Čechách. Když jsme přiletěli, pořád jsme doufali, že to nebude úplně pravda. A v Kyjevě nám naskákaly pupínky podruhé, protože to pravda byla," popsal hned po návratu prvních dvou letadel doktor Mareček v rozhovoru pro Českou televizi.

V letadlech část sedadel nahradila lehátka. Do Airbusu se vejdou až čtyři lůžka vybavením srovnatelná s těmi na jednotkách intenzivní péče v klasických nemocnicích včetně ventilace pro řízené dýchání, různých monitorů, kyslíku, osvětlení nebo sortimentu léků.

Přílet prvních zraněných

Ve vojenském letounu Casa bylo takové lůžko jedno. Další sedadla nahradila lehátka.

Při prvním humanitárním letu z Kyjeva přivezli zdravotníci do Prahy 27 těžce zraněných ve věku mezi 16 až 40 roky.

Bezodkladné operace potřebné pro zachování života tihle pacienti podstoupili už na Ukrajině, ale u některých se začaly ještě před odletem objevovat komplikace. V nemocnicích v ČR je čekají další operace a další léčení.

Šestého března letěl Marečkův tým z Líní na Ukrajinu ještě jednou. Ale už jen s letounem Casa. Tři lékaři a tři sestry přivezli do českých nemocnic dalších 11 zraněných. Protože převažovala poranění hlavy, posílil je ještě neurochirurg z pražské Ústřední vojenské nemocnice. Všichni pacienti byli ve stabilizovaném stavu.

Dosud lékaři při podobných transportech pacientů používali airbus z vládní letky. Létali s ním i pro těžce zraněné české vojáky do Afghánistánu.

"Lety do Afghánistánu a teď na Ukrajinu jsou srovnatelné, protože až na výjimky se vždy jednalo o těžká zranění. Nyní to bylo náročnější na personál v tom, že zraněných z Ukrajiny bylo víc najednou," vysvětlil Michal Mareček.

Letouny Casa zdravotníci poprvé použili právě při přepravě pacientů z Ukrajiny a zkušený doktor i tyto nové stroje chválí.

"Casa nás překvapila. Je taková terénnější. Pozitivní zkušeností je i přístup do letadla zadní rampou, snáze se do trupu dostávají pacienti. Když si vše dobře rozvrhnete, můžete do letounu umístit devět, dvanáct, ale i patnáct lehátek. Záleží na tom, jak si vše upravíte, jak rozdělíte pacienty podle závažnosti stavu. Na kratší tratě do tří hodin letu je to docela příjemné letadlo. Airbus je rychlejší, v Case můžete zase převážet více ležících pacientů," zhodnotil nejčerstvější zkušenosti Mareček.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Téměř pět let po tragické autonehodě má řidič naději na mírnější trest

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Recidivista Jiří Manych původně odsouzený na pět let za honičku s policisty a autonehodu, při níž v roce 2013 v Plzni...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Najdete na iDNES.cz