Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidičák by neměli mít ani totální cholerici, říká lékařka závislostí

  10:04aktualizováno  10:04
Místo dvou let jen rok. Tak se od ledna zkrátí doba, po kterou budou lidé závislí na alkoholu bez řidičského průkazu. Primářka Psychiatrické nemocnice v Dobřanech Eva Navrátilová by se však přimlouvala za to, aby mohli lékaři jednotlivé případy posuzovat individuálně.

Primářka Psychiatrické nemocnice v Dobřanech Eva Navrátilová. | foto: Petr Eret

Eva Navrátilová říká, že je špatné trestat někoho dvouletým odebráním řidičského průkazu za to, že se k závislosti přizná a jde se léčit. Na druhou stranu je ale přesvědčená, že člověk závislý na alkoholu nebo drogách nemá řídit.

Jak ale lze závislost odhalit, třeba když jde člověk k praktikovi na preventivní prohlídku, tak ten to také zjistí?
Pokud se na to zeptá.

Někteří lékaři říkají, my se na to neptáme, a proto to nemusíme hlásit.
Zákon neukládá se na to ptát.

Takže když se lékař nezeptá...
Tak to nemusí zjistit. Nebo jinak. Když si lékař řekne, nebudu se ptát, abych si nekomplikoval život, tak to nezjistí.

Proč vy se na to ptáte?
Mimo jiné proto, že pracuji na protialkoholním oddělení, tato otázka je pro mne proto automatická, protože potřebuji zmapovat všechny oblasti pacientova života, které alkohol ovlivňuje. I když nemám možnost si informace ověřit. Když mi tedy člověk řekne, že řidičák nemá, nepátrám, jestli ho má nebo ne. Protože mně to na úřadech stejně nikdo neřekne.

Když tedy člověk zapírá, tak o řidičák nepřijde?
Ano, může se to stát, není to legislativně dotažené, ale když se něco stane, stejně se to svede na lékaře, že to nezjistil. Je to špatně nastavené. Přitom lékař nemá žádné pravomoci, například právo na informaci o vlastnictví řidičského průkazu. Ale ve finále stejně za všechno může.

Že za všechno může, myslíte v nadsázce.
Samozřejmě. Vycházím z některých medializovaných případů, například bouraček, kde se pak řeší, jak je možné, že účastníkovi nehody, který byl prokazatelně závislý, nesebrali řidičák. Titulky na internetu pak zní: ‚zavřít doktora za to, že mu nevzal řidičák‘. Jenže běžný lékař, jako je například ten praktický, nemá šanci poznat, že je člověk závislý. To by musel chodit opilý do ambulance. Jinak nemá žádné důkazy. S pomocí laboratorních testů maximálně zjistí, že pacient asi pije. Když má totiž vysoké hodnoty jaterních testů, může je mít třeba po žloutence nebo po mononukleóze.

Ale mluvila jste o tom, že některé laboratoře dokážou závislost zjistit.
Závislost přímo ne, jsou ale k dispozici takzvané specifické markery, které se nezjišťují v běžné laboratoři. Ne každý lékař ví, že je možné o ně požádat a umí je správně vyhodnotit. To jsou vysoce specifické testy, které zpravidla ordinují jen ti, kteří léčí závislosti. S jejich pomocí jde zmonitorovat, jestli člověk dlouhodobě pije, ale není to stoprocentní. Diagnostikovat závislost není jako diagnostikovat infarkt poté, co natočím EKG. Musí se složit celý klinický obraz, je to i o zkušenosti lékaře. Já bych také přesně neurčila o jakou konkrétní srdeční vadu jde, když nejsem kardiolog a nemám dostatek zkušeností v této oblasti.

Kdo podle vás vytáhl nápad zkrátit dvouletou lhůtu bez řidičského průkazu pro závislé?
Myslím, že to byli alkoholici. Navíc je v Česku lobby, která prosazuje, aby se zrušila nulová tolerance a byla povolená určitá hladina alkoholu při řízení auta. Takoví kreativci jsou i mezi poslanci, kteří občas přijdou s tímto šíleným nápadem. Zajímavé je, že nikdo nediskutuje o tom, kde je hranice poruchy zraku, při které je ještě možné řídit. Tam funguje rovnice - má poruchu zraku, tak neřídí. Co se týče návykových látek, jsem zastáncem nulové tolerance. Jakmile je někdo pod vlivem, nemá za volantem co dělat a neexistuje pro to omluva. Řidičských průkazů už jsem nechala sebrat hodně a nemám z toho pocit viny. Nemám pocit, že bych někoho poškozovala, naopak.

Máte to spíš tak, že jste možná někomu zachránila na silnici život?
Takto to postavené nemám. Ale když vám například každý týden někoho přivezou totálně opilého na záchytku, tak i když nebude vykazovat znaky závislosti, tak už to, že se každý týden lidově řečeno ‚nadere‘, vypovídá o tom, že se neumí ovládat a takový člověk nemá mít řidičák. Ten by neměli mít ani totální cholerici. Myslím tím ty, které vyprovokuje každá maličkost.

Češi jsou ale specifičtí, na svoji pravidelnou dávku piva nedají dopustit. Ti vás nebudou chápat.
To nevím, ale chci upozornit na jeden fakt. Vezměte si, kolik je nehod pod vlivem alkoholu a přitom opilému se málokdy něco skutečně stane. Odskáčou to většinou ostatní. Někdy čteme, byl opilý, jel v protisměru, měl pár modřin a zabil čtyři lidi.

Protože tělo napojené alkoholem má jiné vlastnosti, které je ochrání?
To jsem nezkoumala, ale jisté je to, že když spadne opilec ze schodů, většinou má pár modřin, když jsem spadla ze schodů kvůli náledí já, byla jsem měsíc v pracovní neschopnosti.
Nejčtenější

Plzeň - Sporting 2:1, šanci na postup sebral gól z rohu v prodloužení

Plzeňský brankář Aleš Hruška se ohlíží za hlavičkou Battaglii (vpravo) ze...

Plzeňští fotbalisté se statečně prali o postup mezi nejlepších osm mužstev Evropské ligy. V osmifinálové odvetě vyhráli...

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...Oslnilo mě slunce, hájí se řidič. Za smrt dvou dětí dostal podmínku

Čtyřiadvacetiletý Patrik H. je obžalovaný z usmrcení z nedbalosti. Hrozí mu až...

Čtyřiadvacetiletý Patrik H., který podle obžaloby autem srazil v červnu v centru Plzně na přechodu pro chodce dva...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

PONEDĚLNÍK: Hapalova pomoc, totální Slavia, bavič Petržela a (ne)fér video

Sparťanský trenér Pavel Hapal

Sedím s Pavlem Hapalem v hotelovém salonku a vykládá mi plán, jak pomoci olomouckému fotbalu. Slavný odchovanec klubu...

Další z rubriky

Řidič osobáku se na Domažlicku střetl s kamionem, v nemocnici zemřel

Při dopravní nehodě na Domažlicku zemřel dnes ráno německý řidič.

Německý řidič osobního auta se brzy ráno těžce zranil při střetu s kamionem na silnici u Folmavy na Domažlicku. Podle...

Festival Blik Blik láká na světelné obří oko a Člověče, nezlob se

Dnes a zítra ožije Plzeň světelnou instalací. V rámci festivalu Blik Blik mohou...

Celkem šestnáct světelných instalací je dnes a v sobotu k vidění v Plzni, kde se koná festival Blik Blik. Díla září na...

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...

Najdete na iDNES.cz