Praktická lékařka pro dospělé Věra Ghattasová.

Praktická lékařka pro dospělé Věra Ghattasová. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Problém zdravotnictví? Je příliš levné a snadno dostupné, říká lékařka

  • 113
Většina českých pacientů si neuvědomuje, že zdravotní péče je u nás snadno dostupná a levná. Nadužívá se, a proto je zdravotnický personál vyčerpaný. Je to chyba systému. To si myslí domažlická praktická lékařka Věra Ghattasová, která poskytla rozhovor MF DNES.

Praktická lékařka pro dospělé Věra Ghattasová je dva roky v důchodu a již několik let za sebe marně shání náhradu. Důvodem nezájmu lékařů o práci praktického lékaře je podle ní mizivá naděje na zlepšení současné situace v českém zdravotnictví.

„Lékaři jsou za svoji namáhavou práci nedostatečně oceněni a obecně přibývá mezi občany nespokojenost a stoupá agresivita jejich jednání, která se odráží v každodenní práci zdravotníků. Tím se stává povolání lékaře v Česku neatraktivní. Mladou generaci doktorů pak snadno zlákají nabídky ze zahraničí, kde stále existuje úcta ke zdravotnické profesi a též odpovídající finanční ohodnocení jejich práce,“ říká lékařka.

Vaše ordinační doba je pondělí, středa a pátek 7 až 12 hodin, úterý a čtvrtek 7 až 12 a 13 až 15. Jeden by řekl, že je to pohoda.
Ano, vypadá to jako krátká pracovní doba. Realita je taková, že po skončení oficiální ordinační doby následuje práce papírová, což znamená vyplňování formulářů a žádostí pacientů o invalidní důchody, sociální příspěvky, lázně, zprávy pro úřady, policii apod. Těchto dokumentů neustále přibývá a jsme jimi doslova zahlceni. Na tuto práci nám v běžné ordinační době, kdy se věnujeme našim pacientům, nezbývá čas. Někdy se sejde formulářů k vyplnění tolik, že je třeba obětovat i víkend. Dopolední ordinaci využívám zejména k péči o své registrované pacienty. Další náplň práce praktického lékaře je také péče závodní, což znamená péče o klienty určité firmy či společnosti. Tyto klienty většinou objednávám po své oficiální ordinační době, abych měla dostatek času i na provedení jejich prohlídky a vyplnění nutných formulářů. Toto vše je práce, která není zvenku viditelná a tudíž si ji nikdo neuvědomuje. A administrativy ještě přibude s elektronickou evidencí tržeb, která začne pro praktiky platit v březnu 2018.

Proč se zavádí pro lékaře EET?
Závodní péče není zahrnuta v běžném zdravotním pojištění, proto je třeba tyto prohlídky uhradit. Některé firmy upřednostňují platbu lékařům v hotovosti, tím pádem se na nás EET též vztahuje.

Někteří pacienti denně přicházejí s banalitami, říká doktorka

Říkáte, že administrativy přibývá. Proč nepřijmete dalšího pracovníka na administrativu?
Ráda bych někoho přijala. Problém je v tom, že většinu formulářů musí vyplňovat lékař. Tím bych tento problém tedy nevyřešila. Také bych potřebovala místnost navíc - osoba pracující v administrativě nemůže mít přístup k intimním informacím o pacientovi. Tuto místnost momentálně nemám k dispozici.

K tomu ještě děláte vedoucí pohotovostní služby. Co vás motivuje k této práci?
Jde o lidi, kteří ještě chtějí pohotovost sloužit. Je nás již jen pár, pohotovost zajišťují ze tří čtvrtin lidé v důchodovém věku, a to mluvím o sestrách i o lékařích. Je to poslední generace, která je ochotná sloužit pohotovost. U nás v Domažlicích se jedná o služby o sobotách a nedělích. Tím pádem se stane, že pracujeme i sedm dní v týdnu. Chápu, že mladí lékaři, kteří mají rodiny, upřednostňují trávit čas se svými dětmi a partnery, na které nemají čas v týdnu. Stejně jako každý jiný člověk. Navíc je to opět i otázka finančního ohodnocení, které není odpovídající riziku tohoto povolání.

Jací jsou čeští pacienti?
Čeští pacienti si zvykli na to, co jim náš systém vřele poskytuje - snadno dostupnou péči, která je velmi levná. Chybí racionální uvažování. Lidé ztrácejí zodpovědnost sami za sebe. I s banálními věcmi dochází denně do ordinace a dožadují se, leckdy agresivním způsobem, speciálních vyšetření, která jsou zbytečná a stojí náš systém další peníze, které následně chybí jinde. Je to začarovaný kruh. Ne všichni jsou však stejní. Stále ještě existují lidé, kteří si vyslechnou radu lékaře, důvěřují mu a na závěr se společně domluvíme na rozumném řešení. To jsou momenty, kdy vím, že moje práce má smysl. Otázka však je, jak dlouho bude náš systém schopen fungovat tímto způsobem. Vyčerpanost zdravotníků je alarmující. Již nyní dochází k omezování provozu lůžkových zařízení v celém Česku. Interní oddělení Domažlické nemocnice snížilo nedávno počet lůžek o dvanáct, nemocnice asi přijde o jedno křídlo interny z důvodu nedostatku personálu.

Omezují lůžka, protože nemají personál?
Ano, personál není a nebude. Lékaři a sestry odcházejí. Těžko se dá dlouhodobě zvládat tlak ze všech stran. Přepracovanost, únava a nedostatečné finanční ohodnocení jsou důvody k tomu, že se naše povolání stává v těchto podmínkách velmi neatraktivním. V nemocnicích jsou lékaři nuceni sloužit noční služby, což znamená, že pracují celý den a následně celou noc. To se dlouhodobě nedá vydržet. V současné době neexistuje žádné jiné povolání, kde by bylo tolerováno pracovat i 36 hodin v kuse bez následného dne volna k regeneraci. I zdravotníci jsou jen lidé a potřebují někdy odpočívat. Tím, jak je náš systém nastaven, dochází k tomu, že naši pacienti vyžadují vše a ihned. Neexistuje žádná selekce toho, co je akutní a co ne. Nikdo není schopen kontrolovat, kolik specialistů pacient již navštívil. Často se stává, že pacient chodí k několika specialistům najednou a má předepsáno několik různých léků. Celý systém je špatně nastaven. Když se pacient v ČR nedostane ke specialistovi během několika dnů, je okamžitě nespokojen a stěžuje si.

V jiných státech je to jinak?
V ostatních státech se běžně čeká na specializované vyšetření několik týdnů až měsíců, lidé jsou vděčni za jakoukoliv péči a jsou naučeni být zodpovědní sami za sebe. Péče je v ostatních státech velmi drahá, lidé to velmi dobře vědí, protože jsou nuceni se spoluúčastnit na platbách. To motivuje lidi k tomu, aby se lépe starali o své zdraví a systém nezneužívali. Nevím o žádném jiném státě, který by měl stejně špatně nastavený systém jako my. Měli bychom se rychle poučit od ostatních než bude pozdě a dojde ke zhroucení celého zdravotnictví u nás. Je to věc našich politiků, kteří nechtějí vidět pravdivou situaci a nezajímají se o problémy běžných lidí.

MF DNES psala o tom, že z nemocnic odcházejí sestry třeba i do montážních hal.
Ano. Nedávno jsem měla v ordinaci dvacetiletou dívku, která pracuje v továrně u pásu a bere 25 tisíc korun měsíčně čistého. Sestra v nemocnici, která na rozdíl od dívky z továrny pracuje v třísměnném provozu, na tuto mzdu nedosáhne. Nedivím se tedy, že zdravotní sestry upřednostní práci v montážní hale před prací v jejich oboru.

I vy několik let sháníte následovníka do své ordinace. Jak to vypadá?
Oslovovala jsem mladé lékaře v okolí. O tuto práci není však z výše uvedených důvodů zájem. Je též obtížné sehnat lékaře, kteří by chtěli pracovat v malém městě. Není to pro ně atraktivní.

Soukromé ordinace skupují i zdravotnické řetězce. Ti za vámi nebyli?
Nebyli. Oni asi dobře vědí, že tady v pohraničí, v blízkosti Německa, lékaři k sehnání nejsou, protože většina z nich zvolí raději práci právě v Německu, které je v dojezdové vzdálenosti a nabídka je tam pro ně zajímavější. Já bych ale ordinaci nechtěla prodat řetězci, je to velmi neosobní a nesouhlasím s jejich politikou. Chtěla bych ve svých 62 letech ještě pracovat, ale už ne tolik, chci se o práci podělit.