Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Zledovatělé chodníky způsobily úrazovou kalamitu, nejvíc trpí kotníky

  • 7
Kvůli náledí na chodnících a lávkách ošetřují lékaři v Plzeňském kraji v posledních dnech mnohem více podvrtnutí i těžkých zlomenin. Úrazů je nyní až dvakrát více než v jiném období roku.

„S úrazy přicházejí nejčastěji lidé, kteří uklouznou na chodníku, druhou, menší skupinou jsou ti, kteří se vracejí ze zájezdů na horách. Přijedou třeba s koleny poraněnými při lyžování,“ řekl lékař Vratislav Randa z Chirurgické ambulance polikliniky na Denisově nábřeží v Plzni.

Nejčastěji nyní ošetřuje mladší lidi, kteří chodí do zaměstnání, seniory jen málo. „Starší lidé se zřejmě drží pravidla, že v době zledovatělých chodníků je lépe zůstat doma, což jim schvaluji, je to jediná možná prevence úrazů,“ uvedl Randa.

Nenoste vysoké podpatky, doporučuje lékař

Například v úterý od rána do večera ošetřil kolem stovky lidí, z toho 40 až 50 přišlo s úrazy po kolizi na ledovce či po sportování.

„Nejčastější jsou podvrtnutí nebo zlomeniny kotníku, zápěstí či kolene. Třeba zlomeniny kotníku jsou teď hodně aktuální. Lidé uklouznou po zmrazku - a je to hned. Nemusejí mít ani vysoké podpatky, které bych v tomto období nedoporučoval,“ prohlásil Randa.

„Dobíhal jsem tramvaj, špatně jsem stoupnul a ruplo mi v kotníku, to teď slýchám dost často,“ dodal.

Nejlehčí podvrtnutí, například právě kotníku, se podle něj léčí stáhnutím elastickým obinadlem, těžší případy už potřebují navíc i ortézu, ty nejtěžší pak fixaci sádrou třeba na dva týdny.

Nejtěžším úrazem, který musel počátkem týdne ošetřovat, byla zlomenina vnitřního i vnějšího kotníku u pacienta středního věku. Stalo se mu to, když uklouznul.

Velkým nebezpečím jsou podle Randy lávky a mosty přes řeky nebo místa, která jsou nad vodou nebo u vody, a mívají proto zledovatělé povrchy.

Lékaři na chirurgickém oddělení Sušické nemocnice ošetřili během uplynulých dvou lednových víkendů pětadvacet lidí s různě těžkými úrazy, které způsobily pády na zmrzlém chodníku. Oproti prosincovým dnům to znamená mnohonásobný nárůst tohoto typu úrazu.

„Většinou se jedná o seniory, kteří jdou například s nákupem a ujede jim noha. Při pádu si většinou zlomí zápěstí nebo krček, udeří se do hlavy, upadnou do bezvědomí,“ uvedl Jiří Choc, primář oddělení ARO Nemocnice Sušice.