Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalý lékař za škrcení manželky nepůjde do vězení, vyvázne s podmínkou

  12:15aktualizováno  12:15
Bývalý lékař z Klatovska, kterého letos v únoru poslal plzeňský krajský soud na čtyři roky do vězení za škrcení manželky, za mříže nepůjde. Vrchní soud v Praze tento trest zrušil a obžalovanému vyměřil dvouletou podmínku. Nařízenou protialkoholní léčbu mu ale ponechal.

Sedmašedesátiletý muž z Klatovska se odvolal proti verdiktu plzeňského soudu a uspěl. Za úmyslné ublížení na zdraví mu nyní Vrchní soud v Praze vyměřil podmínku. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Bývalého lékaře poslal letos v únoru Krajský soud v Plzni za úmyslné ublížení na zdraví na čtyři roky do vězení. Dále mu nařídil ústavní protialkoholní léčbu a uložil mu, aby poškozené zaplatil 200 tisíc korun jako odškodnění. Obžalovaný se proti rozsudku odvolal.

V úterý Vrchní soud v Praze rozsudek krajského soudu částečně zrušil. Změnil výši trestu a odškodnění. Jeho verdikt je pravomocný.

„Obžalovaný byl pravomocně odsouzen k podmíněnému dvouletému trestu se zkušební dobou na dva roky. Zároveň musí poškozené uhradit 50 tisíc korun,“ uvedla mluvčí Vrchního soudu v Praze Simona Heranová s tím, že nařízená protialkoholní léčba byla zachována.

Žalobce nejprve vinil sedmašedesátiletého důchodce z pokusu o vraždu. Soud ale jeho čin překvalifikoval na úmyslné ublížení na zdraví. Podle znaleckých posudků muž při svírání krku manželky nepoužil intenzivní sílu.

Alkohol udělal z perfektního muže úplně jiného člověka

Obžalovaný násilí proti manželce striktně popíral. „Ten večer jsem byl v ložnici. Šel jsem za ženou, jestli nechce skleničku vína. Když odmítla, vrátil jsem se zpátky do ložnice. Po čase jsem na ni volal, ale neozývala se. Hledal jsem ji, ale nikde nebyla. Zavolal jsem tedy na policii,“ uvedl již dříve souzený.

Jeho manželka popisovala, jak se kvůli alkoholu stal z perfektního muže úplně jiný člověk. Podle ní vypil i pět lahví vína denně. Čím více pil, tím přibývalo vulgárních nadávek. Nikdy předtím ale své ženě neublížil.

Až loni 9. března. „Žena na gauči sledovala televizi. Z pravé strany ji obžalovaný chytil za krk a začal ji rdousit. Ženě se podařilo posadit. Znovu ji povalil, hlavu jí tlačil do polštáře, aby nemohla dýchat. Poškozená využila okamžiku, kdy stisk trochu povolil, vysmekla se a utekla,“ popsala státní zástupkyně.

„Hodně to bolelo. Schovala jsem se u sousedova plotu. Když mi došlo, že mě mohl zabít, zavolala jsem policii,“ vysvětlila u plzeňského soudu žena, která po útoku trpí posttraumatickou stresovou poruchou.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Slavia poprvé ztratila, zato Plzeň zůstává stoprocentní. Co Sparta?

Michael Ngadeu ze Slavie se občerstvuje během utkání s Jabloncem.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, fotbalisté Plzně ovšem svou vítěznou šňůru drží i nadále. V...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Najdete na iDNES.cz