Dětská lékařka Zdeňka Černá je zástupkyně přednosty Dětské kliniky Fakultní...

Dětská lékařka Zdeňka Černá je zástupkyně přednosty Dětské kliniky Fakultní nemocnice v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Rakovina střev i plic. Přibývá dětí s nemocemi dospělých, říká lékařka

  • 25
U malých dětí se v posledních letech objevují diagnózy, které dříve bývaly souzeny jen dospělým. Příkladem je rakovina tlustého střeva. V rozhovoru pro MF DNES to řekla zástupkyně přednosty Dětské kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Zdeňka Černá.

Přibývá na oddělení hemato-onkologie dětských pacientů? Jaké nemocné zde přijímáte?
Naše hemato-onkologické oddělení a odborná hemato-onkologická ordinace se především zaměřují na diagnostiku, léčbu a následnou péči o pacienty s chorobami krve, to znamená především s leukémiemi. V rámci sdílené péče o pacienty s onkologickým onemocněním s Klinikou dětské hematologie a onkologie v Motole se podílíme na diagnostice a částečně i léčbě pacientů s nádory mízních uzlin, jako je například Hodgkinova choroba, a pacientů s nádory především mozku, kostí, nadledvinek a ledvin.

Přibývá dětských nádorů?
To se dá těžko říci, protože některý rok se na oddělení léčí opravdu hodně pacientů, ale následující rok diagnostika těchto pacientů není tak značná. Spíše bych řekla, že nyní počet pacientů stagnuje.

A jaký je věk vašich pacientů?
Je to napříč celým dětským věkovým obdobím. V útlém dětském věku se spíše setkáváme s takzvanými solidními tumory (jsou viditelné při zobrazovacím vyšetření, například ultrazvukem nebo i pouhým okem - pozn. red.), leukémie mají vrchol mezi druhým až šestým rokem, hemato-onkologických nádorů přibývá v patnáctém až osmnáctém roce života.

Objevuje se v posledních letech v hemato-onkologii nějaký trend? Třeba to, co dříve měli jen starší pacienti, tak se objevuje u dětí?
Začínají se nám objevovat nádory, které se v dětském věku prakticky neobjevovaly nebo byly extrémně vzácné, jako například melanomy. Ty se začínají objevovat i u dětí třeba školního věku, objevují se karcinomy tlustého střeva, což je typický nádor dospělého věku, ale setkali jsme se i s karcinomy plic. Nejedná se o desítky, ale spíše o jednotky pacientů.

Když se rodič zeptá, jak těmto onemocněním předcházet, je nějaká rada, týkající se třeba stravy či slunění?
Těžko říci, jestli je to stravou nebo nesprávným životním stylem, protože vždy se hovořilo o tom, že aby nádor vznikl, musí mít na vytvoření určitou dobu. Ne měsíce, ale léta, po která je člověk vystaven nějaké škodlivině. My jsme ale postaveni před skutečnost, že léčíme nádory v kojeneckém nebo batolecím věku. Dítě je tedy škodlivině vystaveno třeba jen několik měsíců nebo jeden, dva roky. Určitě hraje roli určitá rodová nebo rodinná predispozice, se kterou se v podstatě dítě už rodí. Potom přijdou momenty, kdy přijde ten druhý impuls, třeba podmínky zevního prostředí, a vrozená vloha pro vznik nějakého nádoru se může uplatnit.

Letní, případně zimní, opalování dětí je ve znamení krémů s filtrem i číslo 50. Doporučujete tak velkou ochranu dětí před slunečním zářením?
Doporučuji nevystavovat malé děti přímému slunečnímu záření, a pokud běhají venku, což je dobře, tak je nutné, aby nekryté části těla měly chráněny krémy s dostatečným UV filtrem.

Dostatečný UV filtr se odvíjí od množství pigmentu?
Samozřejmě, děti modrooké blonďaté, s menším množstvím pigmentu, by měly pobyt na slunci bez ochrany co nejvíce omezovat a používat čepičky nebo tílka a podobně.

Kolik pacientů se za rok vystřídá na hemato-onkologii?
Co se týče akutních leukémií, což je hlavní diagnóza, diagnostikujeme a léčíme pět až deset dětských pacientů. Spočítat výskyt ostatních tumorů je obtížné, protože část dětí se z našeho regionu dostává na diagnostiku do Prahy a k nám se děti pak pouze předávají do sdílené péče.

Kolik je takových dětí?
V průměru kolem deseti za rok. Je to mnohem méně než u dospělých, protože děti nejsou dlouhodobě vystaveny nežádoucím účinkům, jako je třeba nikotin, alkohol a podobně.

A přesto se věk vzniku závažných onemocnění snižuje. Dá se to nějak vědecky vysvětlit? Ptám se i proto, že tuším, co asi odpovíte. Že týmy vědců po celém světě si tím lámou hlavu?
Mohu bohužel pouze konstatovat, že cílem asi všech vědců je odhalit ten moment nebo fakt, kdy skutečně můžeme říci, co nádor způsobuje. To ale zatím nikdo neumí.