Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ošetření zubů, masáž, očkování. Dárky pro zdraví jsou stále oblíbenější

  • 0
Poukazy na léčebné procedury, zdravotní prohlídky nebo na očkování. I takové netradiční dárky mohou pod vánočním stromkem udělat radost a doporučují je i lékaři. Třeba internista Jaroslav Šuch míní, že tonometr je lepším dárkem, než koš plný sladkostí.

„Lidé by mohli věnovat známým či příbuzným třeba očkování proti chřipce. Ještě teď je to aktuální, protože chřipková epidemie přichází v lednu a v únoru,“ říká domažlická lékařka Věra Ghattasová.

Zajímavým dárkem by podle ní mohlo být i předsezónní očkování proti klíšťové encefalitidě. Protože řada pacientů trpí bolestmi zad, za vhodné považuje také masáže. „Je to určitě užitečné, protože plno lidí sedí u počítače, bolí je záda,“ myslí si Ghattasová.

I poukázka do wellness centra je prý výborný dárek. „Lidé jsou upracovaní, v zimě jsou více depresivní, tak by je mohl poukaz donutit, aby pro sebe něco udělali. Na chvíli se zbaví rodiny, pročistí si hlavu,“ vysvětlila lékařka.

Tonometr je lepší než koš sladkostí, říká internista

Například v ordinaci klatovské zubařky Dagmar Petrmichlové je možné nakoupit dárkové poukazy v hodnotě tisíc korun na ošetření k dentální hygienistce nebo poukaz na jiné stomatologické služby, jako je třeba bělení zubů. „Většinou si lidé kupují poukaz na dentální hygienu,“ uvedla pracovnice ordinace Jana Kovařovicová.

Každoročně si podle ní vánoční poukázku kupuje kolem dvaceti lidí. „Rodiče, kteří k nám na dentální hygienu už chodí, poukázky kupují pro dospělé děti. Máme zkušenost, že lidé, kteří dostanou poukázku, většinou chodí pravidelně po půlroce nebo po roce podle toho, co jim hygienistka doporučí, a sami si ošetření platí,“ popsala Kovařovicová.

Plzeňský internista Jaroslav Šuch si myslí, že když se na Vánoce koupí do domácnosti tonometr na měření tlaku a tepu, je to lepší dárek než dárkový koš plný sladkostí.

„Doporučuji koupit kvalitní tonometry, ne ty levné, ale značkové od renomovaných firem. Stojí kolem dvou tisíc korun, ale v tomto případě se vyplatí připlatit,“ poradil internista. Dalším možným dárkem k preventivnímu samomonitorování je podle něj glukometr. „Kupují si ho i nediabetici k preventivnímu měření hladiny cukru,“ podotkl Šuch.

Polikliniky nebo soukromé nemocnice nabízejí například různá komplexní vyšetření. „Kvůli Vánocům jsme vytiskli dárkové poukazy na komplexní zhodnocení zdravotního stavu,“ sdělil ředitel plzeňské polikliniky Agel Jiří Fojtík.

Připomněl, že tyto prohlídky si od polikliniky objednávají hlavně zahraniční firmy jako vánoční dárky pro vrcholový management. „V zahraničí je to běžné, pomáhá to včasnému záchytu onemocnění,“ vysvětlil Fojtík.

Běžná populace prý ale o tyto prohlídky moc zájem nemá. „V oblibě je ale mají někteří živnostníci, kteří nemají čas chodit k lékaři a požadují všechna vyšetření na jednom místě za krátký čas,“ vysvětlil Fojtík. „V Praze je to nejvíc využívané, v Plzni se většinou ozývají firmy z Borských polí, občas i jednotlivci, naposledy jeden pán ze Sušice,“ dodal Fojtík.

Podle něj vyšetření probíhá tak, že praktický lékař pacienta rozesílá k různým ambulantním specialistům, součástí je například sonografické vyšetření. Podle Fojtíka se jedná o rozšířené preventivní prohlídky, které hradí zdravotní pojišťovna. „Pokud ale tato vyšetření prodáváme jako balíček, nemůžeme je kombinovat se zdravotním pojištěním,“ vysvětlil.

Nadstandardní preventivní balíčky pro jednotlivce i podniky nabízí v Plzni i soukromá nemocnice Privamed.