Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žalobkyně znovu otvírá kauzu nemocného lékaře, který údajně týral děti

  14:07aktualizováno  14:07
Státní zástupkyně znovu otevřela případ bývalého primáře Klatovské nemocnice Jiřího H., jehož neadekvátní zákroky, kterými podle rodičů působil dětem bolestivá zranění, prověřovala policie. Nakonec ale případ v polovině září odložila s tím, že lékař trpí psychickým onemocněním. Teď mu opět hrozí trestní stíhání.

Lékař Jiří H. pracoval v Klatovské nemocnici. | foto: Martin Polívka, MF DNES

„Usnesení policejního orgánu o odložení věci bylo na základě předloženého spisového materiálu přezkoumáno, přičemž bylo shledáno, že odložení věci zatím nebylo důvodné, neboť nebyly opatřeny a náležitě zhodnoceny všechny důkazy,“ píše se v prohlášení klatovského státního zastupitelství.

Případ si nyní přebírá Krajské státní zastupitelství v Plzni.

„Po vyhodnocení dosud opatřených důkazů jsem dospěla k závěru, že nadále není dána věcná příslušnost Okresního státního zastupitelství v Klatovech. Věc tedy byla postoupena k výkonu dozoru věcně a místně příslušnému orgánu, kterým je Krajské státní zastupitelství v Plzni,“ sdělila klatovská státní zástupkyně Jiřina Vítovcová.

Z jejích slov lze usuzovat, že jednání lékaře může být kvalifikováno přísněji. Když policie případ prověřovala poprvé, bylo to pro podezření ze spáchání ublížení na zdraví z nedbalosti v deseti případech. Nyní podle všeho připadá v úvahu i úmyslný trestný čin.

Vítovcová původně chtěla požádat soud, aby Jiřímu H. nařídil ochrannou léčbu. I tato věc ale nyní spadá do kompetence krajského státního zastupitelství a zatím není jasné, zda příslušný státní zástupce pro doktora léčbu navrhne.

Lékař přiznal, že před zaměstnavateli nemoc tajil

Jiří H. pracoval v Klatovské nemocnici od května 2012 do února 2013 jako primář dětského oddělení. V únoru 2013 byl po stížnostech a upozorněních ze strany personálu přinucen jít na léčení.

Trpí totiž bipolární poruchou (dříve známou jako maniodepresivní psychóza) a podle rodičů dětem ubližoval. Několik z nich mělo na těle například desítky vpichů, protože se jim marně snažil zavést kanylu do žíly. Příběhy matek, které tvrdí, že lékař jejich dětem ublížil, čtěte zde.

„Že se případ otevírá, je pro nás obrovské překvapení. Je to obrat jako blázen. Když jsme podávali proti odložení případu stížnost, příliš jsme nevěřili, že by se v něm ještě mohlo pokračovat. Máme radost, že tento případ není lhostejný ani státním orgánům,“ řekla matka jednoho z poškozených dětí. 

Doplnila, že od zveřejnění případu se přihlásily další dvě maminky, jejichž dětem bývalý primář Jiří H. také ubližoval.

Po skandálu, který vypukl v Klatovské nemocnici, lékař přiznal, že se s bipolární poruchou léčí už dvacet let, ale před zaměstnavateli o ní nikdy nemluvil. 

„Jen jsem to neuváděl, když se mě ptali, zda se s něčím léčím nebo na trvalou medikaci. Kdyby padla konkrétní otázka, přiznal bych to,“ řekl Jiří H. Rezolutně ale odmítá tvrzení, že by mučil a týral malé děti.

Od loňského června je Jiří H. zaměstnancem nemocnice v Rakovníku, která se s ním nedávno pokusila ukončit pracovní poměr. Lékař ale odmítl odejít a spor nyní řeší právníci (více se dočtete zde). V současné době je Jiří H. v pracovní neschopnosti.

Omluva ředitele Klatovské nemocnice Františka Lešundáka (17. září 2014)

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Téměř pět let po tragické autonehodě má řidič naději na mírnější trest

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Recidivista Jiří Manych původně odsouzený na pět let za honičku s policisty a autonehodu, při níž v roce 2013 v Plzni...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Najdete na iDNES.cz