Klatovská nemocnice.

Klatovská nemocnice. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Duševně nemocný primář chtěl dál pracovat. Měl potvrzení, že je vyléčený

  • 41
Jsem vyléčený a způsobilý dál zastávat pozici primáře. S takovým potvrzením od odborného lékaře se Jiří H. loni v dubnu dožadoval, aby mohl dál pracovat v Klatovské nemocnici. Ta to ale odmítla. Postupy primáře, který trpí duševní poruchou, vyšetřovala policie, podle rodičů totiž ubližoval dětem. Případ ale odložila.

Jiří H. pracoval v Klatovské nemocnici od srpna 2012 jako primář dětského oddělení. V únoru 2013 byl po stížnostech přinucen jít na léčení. Trpí totiž maniodepresivní psychózou a podle rodičů dětem ubližoval. Několik z nich mělo na těle například desítky vpichů, protože se jim marně snažil zavést kanylu do žíly.

Když se v polovině dubna vrátil z léčení, přinesl si podle mluvčího Klatovské nemocnice Jiřího Kokošky potvrzení od odborného lékaře, že je vyléčený a je způsobilý dál zastávat pozici primáře.

„Chtěl se vrátit do práce. To se ale nestalo a v květnu 2013 dostal výpověď,“ sdělil Kokoška s tím, že potvrzení má nemocnice k dispozici.

Havránek v úterý v rozhovorech pro televize Prima a Nova odmítl, že by dětským pacientům ubližoval. "Vědomě jsem nikdy nikomu neublížil. Já sám mám tři děti, rodina a medicína je v podstatě celý můj život," řekl Primě. Je prý lékařem, který zastává názor, že pokud lze dětem ulevit od bolesti, měly by dostávat léky typu analgetik a sedativ.

Přiznal, že trpí bipolární poruchou, o které v zaměstnání neřekl. Vědomě ale prý nelhal a ani nikdy nefalšoval žádné dokumenty. "Kdyby padla otázka "Léčíte se s touto nemocí?", tak bych to přiznal," řekl Nově.

Několik dětí zachraňovali lékaři v Plzni

Kriminalisté teď vyšetřování případu odložili s tím, že Jiří H. trpí duševní nemocí a tudíž není za své jednání trestně odpovědný. Prověřovali asi deset oznámení, že primář postupoval neadekvátně při péči o děti ve věku od novorozenců až po osmnáctileté. V několika případech museli malé pacienty zachraňovat lékaři ve Fakultní nemocnici v Plzni. 

Nyní chce pro Jiřího H. další léčení žalobkyně z Klatov Jiřina Vítovcová, která se chystá návrh podat k soudu. „Je třeba vyčkat, až bude rozhodnutí o odložení případu rozesláno a doručeno všem poškozeným. Ti proti němu mohou podat stížnost. Pokud tak neučiní, můžeme návrh podat,“ sdělila státní zástupkyně Jiřina Vítovcová. 

Na odložení případu reagovali i rodiče poškozených dětí a vyžadují, aby za pochybení někdo nesl odpovědnost. Žádají, aby případ byl znovu otevřen a chtějí po Klatovské nemocnici odškodnění. Chystají se obrátit na soud. 

Ředitel Klatovské nemocnice zatím zůstává

Šéf Klatovské nemocnice František Lešundák se zatím zřejmě o svůj post bát nemusí. „Odvolání ředitele Klatovské nemocnice Františka Lešundáka není na pořadu dne, protože nepochybyl,“ uvedl mluvčí nemocnice Jiří Kokoška.

Podle informací MF DNES ale Lešundák nevaroval ředitele rakovnické Masarykovy nemocnice, kam Jiří H. loni v červnu nastoupil na post primáře, aby duševně nemocného lékaře nepřijímala.

Ředitel rakovnického zařízení Jaromír Bureš totiž tehdy šéfovi Klatovské nemocnice telefonoval a nyní uvedl, že od Lešundáka nedostal žádné informace, které by ho od přijetí Jiří H. odradily, nedostal. Mluvčí Kokoška ale tvrdí, že Lešundák Burešovi naznačoval, že Jiří H. má potíže.

„Sama nemocnice nemá možnost zajistit, aby nebyl jinde zaměstnán. A nemůže ani dle platné legislativy vyzrazovat novému zaměstnavateli, bez souhlasu dotčené osoby, informace o jejím zdravotním stavu,“ uvedl Kokoška.

První náznaky problémů začaly po půl roce

Doplnil, že vedení Klatovské nemocnice do jisté míry předpokládalo, že pokud lékaře vyšetřuje policie kvůli trestním oznámením, že se o tom případný nový zaměstnavatel musí dozvědět.

Ředitel Bureš ale uvedl, že se o vyšetřování Jiřího H. dozvěděl teprve před dvěma měsíci.

Jiří H. začal mít první potíže více než půl roku poté, co do klatovského špitálu nastoupil. Personál si stěžoval na jeho zvláštní chování. Nemocnice se těmito podněty zabývala, namátkově testovala lékaře na alkohol, ale kontroly byly negativní.

„Následně padlo podezření na léky a po stížnostech rodičů jsme na základě osobního pohovoru identifikovali, že má lékař psychické problémy. Až v této chvíli problém přiznal a od té doby se již na oddělení a k pacientům nedostal. Ještě v únoru 2013 byl přinucen jít se léčit, pak už se do práce nevrátil,“ uvedl Kokoška.

, ,