Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Duševně nemocný primář chtěl dál pracovat. Měl potvrzení, že je vyléčený

  16:39aktualizováno  16:39
Jsem vyléčený a způsobilý dál zastávat pozici primáře. S takovým potvrzením od odborného lékaře se Jiří H. loni v dubnu dožadoval, aby mohl dál pracovat v Klatovské nemocnici. Ta to ale odmítla. Postupy primáře, který trpí duševní poruchou, vyšetřovala policie, podle rodičů totiž ubližoval dětem. Případ ale odložila.

Klatovská nemocnice. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Jiří H. pracoval v Klatovské nemocnici od srpna 2012 jako primář dětského oddělení. V únoru 2013 byl po stížnostech přinucen jít na léčení. Trpí totiž maniodepresivní psychózou a podle rodičů dětem ubližoval. Několik z nich mělo na těle například desítky vpichů, protože se jim marně snažil zavést kanylu do žíly.

Když se v polovině dubna vrátil z léčení, přinesl si podle mluvčího Klatovské nemocnice Jiřího Kokošky potvrzení od odborného lékaře, že je vyléčený a je způsobilý dál zastávat pozici primáře.

„Chtěl se vrátit do práce. To se ale nestalo a v květnu 2013 dostal výpověď,“ sdělil Kokoška s tím, že potvrzení má nemocnice k dispozici.

Havránek v úterý v rozhovorech pro televize Prima a Nova odmítl, že by dětským pacientům ubližoval. "Vědomě jsem nikdy nikomu neublížil. Já sám mám tři děti, rodina a medicína je v podstatě celý můj život," řekl Primě. Je prý lékařem, který zastává názor, že pokud lze dětem ulevit od bolesti, měly by dostávat léky typu analgetik a sedativ.

Přiznal, že trpí bipolární poruchou, o které v zaměstnání neřekl. Vědomě ale prý nelhal a ani nikdy nefalšoval žádné dokumenty. "Kdyby padla otázka "Léčíte se s touto nemocí?", tak bych to přiznal," řekl Nově.

Několik dětí zachraňovali lékaři v Plzni

Kriminalisté teď vyšetřování případu odložili s tím, že Jiří H. trpí duševní nemocí a tudíž není za své jednání trestně odpovědný. Prověřovali asi deset oznámení, že primář postupoval neadekvátně při péči o děti ve věku od novorozenců až po osmnáctileté. V několika případech museli malé pacienty zachraňovat lékaři ve Fakultní nemocnici v Plzni. 

Nyní chce pro Jiřího H. další léčení žalobkyně z Klatov Jiřina Vítovcová, která se chystá návrh podat k soudu. „Je třeba vyčkat, až bude rozhodnutí o odložení případu rozesláno a doručeno všem poškozeným. Ti proti němu mohou podat stížnost. Pokud tak neučiní, můžeme návrh podat,“ sdělila státní zástupkyně Jiřina Vítovcová. 

Na odložení případu reagovali i rodiče poškozených dětí a vyžadují, aby za pochybení někdo nesl odpovědnost. Žádají, aby případ byl znovu otevřen a chtějí po Klatovské nemocnici odškodnění. Chystají se obrátit na soud. 

Ředitel Klatovské nemocnice zatím zůstává

Šéf Klatovské nemocnice František Lešundák se zatím zřejmě o svůj post bát nemusí. „Odvolání ředitele Klatovské nemocnice Františka Lešundáka není na pořadu dne, protože nepochybyl,“ uvedl mluvčí nemocnice Jiří Kokoška.

Podle informací MF DNES ale Lešundák nevaroval ředitele rakovnické Masarykovy nemocnice, kam Jiří H. loni v červnu nastoupil na post primáře, aby duševně nemocného lékaře nepřijímala.

Ředitel rakovnického zařízení Jaromír Bureš totiž tehdy šéfovi Klatovské nemocnice telefonoval a nyní uvedl, že od Lešundáka nedostal žádné informace, které by ho od přijetí Jiří H. odradily, nedostal. Mluvčí Kokoška ale tvrdí, že Lešundák Burešovi naznačoval, že Jiří H. má potíže.

„Sama nemocnice nemá možnost zajistit, aby nebyl jinde zaměstnán. A nemůže ani dle platné legislativy vyzrazovat novému zaměstnavateli, bez souhlasu dotčené osoby, informace o jejím zdravotním stavu,“ uvedl Kokoška.

První náznaky problémů začaly po půl roce

Doplnil, že vedení Klatovské nemocnice do jisté míry předpokládalo, že pokud lékaře vyšetřuje policie kvůli trestním oznámením, že se o tom případný nový zaměstnavatel musí dozvědět.

Ředitel Bureš ale uvedl, že se o vyšetřování Jiřího H. dozvěděl teprve před dvěma měsíci.

Jiří H. začal mít první potíže více než půl roku poté, co do klatovského špitálu nastoupil. Personál si stěžoval na jeho zvláštní chování. Nemocnice se těmito podněty zabývala, namátkově testovala lékaře na alkohol, ale kontroly byly negativní.

„Následně padlo podezření na léky a po stížnostech rodičů jsme na základě osobního pohovoru identifikovali, že má lékař psychické problémy. Až v této chvíli problém přiznal a od té doby se již na oddělení a k pacientům nedostal. Ještě v únoru 2013 byl přinucen jít se léčit, pak už se do práce nevrátil,“ uvedl Kokoška.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Designérka bydlela kvůli tvorbě v hospicu, navrhla pro něj i ponožky

Designérka Eva Chmelová (15. srpna 2018)

Eva Chmelová se vrhá do věcí po hlavě. Když měla zkrášlit interiér plzeňského Hospice sv. Lazara, na čtyři měsíce se do...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Špatně zabrzděný vůz se rozjel. Muže, který ho zastavoval, skříply dveře

Pětačtyřicetiletý muž skončil v nemocnici poté, co se snažil zastavit vozidlo,...

Úraz hrudníku utrpěl pětačtyřicetiletý muž, který se v Horní Bříze na Plzeňsku snažil zastavit ujíždějící fabii. Ta se...

Najdete na iDNES.cz