Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Legiovlak dostane velitelský vůz a zapojí se do své první novodobé bitvy

  8:40aktualizováno  8:40
Legiovlak, který už rok křižuje Českou republiku, se zúčastní své vůbec první novodobé bitvy. Při své zastávce v Plzeňském kraji se ozbrojený vlak československých legionářů zapojí na Tachovsku do bojů nadšenců vojenské historie.

Legiovlak na nádraží v Českých Budějovicích | foto: Marek Podhora, MAFRA

V Plzni by se měl Legiovlak objevit i s právě dokončovaným velitelským vozem, který rozšíří současnou soupravu o třinácti vagonech.

Místopředseda Československé obce legionářské Jindřich Sitta připomíná, že replika ozbrojeného vlaku je nejpoutavější a nejviditelnější částí projektu připomínajícího vznik československých legií.

„Legiovlak je mojí srdeční záležitostí. Loni někdo z legrace prohodil, že by bylo fajn, kdyby si Legiovlak taky trochu zabojoval. Letos se to uskuteční na Tachovsku, začínáme všechna potřebná jednání. Jestli vše vyjde, bitvy se kromě vlaku zúčastní i historická letadla a obrněná vozidla,“ říká Sitta.

Boj nebude mít oporu v konkrétní historické události. „Vymýšlíme scénář, abychom vyhověli bojovníkům v uniformách Rakousko-Uherska, vznikající československé armády i legionářům. Snad to bude i s mezinárodní účastí,“ nastínil Sitta, co by se mělo odehrát o červencovém víkendu na lokálce mezi Konstantinovými Lázněmi a Bezdružicemi.

Protože kousek od trati je polní letiště, legionáři do programu zakomponují i letadla. Navíc válečná vřava bude jen pár kilometrů od Krasíkova, kde před lety vzniklo několik vagonů pro repliku obrněného vlaku (psali jsme zde).

Času na přípravu už není moc, upozorňuje starosta Bezdružic

Někteří starostové z Bezdružicka už zaslechli, že legionářská bitva se může odehrát právě v této části Česka.

„Je nejvyšší čas začít vyjednávat s vlastníky pozemků, času už není moc. Pokud se akce uskuteční, určitě to bude obrovská atrakce,“ říká starosta Bezdružic Jan Soulek.

Před měsícem Legiovlak zahájil letošní pouť v jižních Čechách, teď je ve Středočeském kraji, následovat bude Ústecko a Karlovarsko, v červnu se objeví v Plzni.

„V loňském roce, kdy na pouť vyrazil, ho navštívilo sto tisíc lidí. Zatímco zpočátku jsme zjišťovali, jestli někam může přijet, teď jsme zavaleni žádostmi. Navíc příští rok odjede na dva měsíce na Slovensko, s tím jsme původně vůbec nepočítali,“ řekl Sitta.

Původně měl mít vlak parní lokomotivu a sedm vagonů. Lokomotivu sice zatím ještě svoji vlastní nemá, ale vagonů už zapřáhne třináct. Kromě kulometného, spacího, nemocničního nebo poštovního vagonu má třeba i promítací vůz. Na velitelském vagonu právě pracují v Olomouci.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Najdete na iDNES.cz