Na Domažlicku budou vědci zkoumat konopí. Cílem je lék neměnné kvality

  • 8
K výraznému zlevnění léčebného konopí pro pacienty v Česku by mělo přispět otevření výzkumného střediska v Meclově na Domažlicku. Pracoviště bude během následujících měsíců na jedné vybrané odrůdě konopí testovat, jaký pěstební postup je nejvhodnější.

Pracoviště vzniklo ve spolupráci společnosti Meclovská zemědělská a Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze.

Na univerzitě výzkum léčebného konopí probíhá druhým rokem, během té doby se zkoumalo sedm vlastních genotypů, tedy odrůd konopí pro léčebné účely. Těch na světě existuje několik set, nejsou však detailně popsány.

„V Meclově se soustředíme na to, jak s jednou vybranou odrůdou nejlépe pracovat a jak se o ni starat. Tuto metodiku potřebujeme následně popsat. Je důležité, abychom dokázali postup zopakovat třeba stokrát se stejnými výsledky,“ vysvětluje Michal Otipka, spolumajitel velkoobchodu Growshop, který se na výzkumu podílí.

V současné době dodává na český trh léčebné konopí výhradně firma Elkoplast Slušovice ze Zlínska, která na základě požadavků ministerstva nabízí odrůdy holandské firmy Bedrocan.

Podle Otipky je cílem výzkumného střediska v Meclově zajistit, aby ČR nebyla závislá na odrůdách ze zahraničí, čímž by došlo k výraznému zlevnění konopí pro pacienty a tím i zvýšení jeho dostupnosti.

V Meclově projdou rostliny celým vegetačním cyklem, který trvá přibližně tři a půl až čtyři měsíce. „Zkoušíme tři různé pěstební technologie,“ přibližuje Anežka Janatová z ČZU.

Počítá se s tím, že cyklus se zopakuje minimálně pětkrát, v každém by se mělo vypěstovat celkem sedmdesát až osmdesát rostlin. „Laboratoř v Meclově není,“ říká Janatová s tím, že konopí se bude z tohoto důvodu zkoumat v laboratořích univerzity a na dalších odborných pracovištích v republice.

Předmětem zkoumání bude především obsah léčebných látek, tetrahydrocannabinolu (THC) a cannabidiolu (CBD), což je v současné době hlavní požadavek ze strany ministerstva.

„Jsme na začátku, v této oblasti ale vidím obrovský potenciál,“ řekl Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR, který výzkum i nové pracoviště výrazně podporuje.

Konopí z Meclova by se mohlo dostat i do lékáren

Na pěstování léčebného konopí se zatím zaměřuje velmi málo zemí, podle něj není vyloučené, aby v budoucnu ČR mohla pěstovat konopí na výrobu léků nebo mastí a prodávat je i do světa.

Meclovská zemědělská by se chtěla v dalším výběrovém řízení ucházet o možnost pěstovat konopí také na prodej do lékáren. To je možné pouze na základě licence udělené Státním ústavem pro kontrolu léčiv, které plánuje další výběrové řízení vypsat do dvou let.

„Pěstování léčebného konopí je z našeho pohledu velice inovativní a dává nám to do budoucna významné možnosti v jeho lékařském využití,“ uzavírá Pýcha.