Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Domažlicku pěstují léčebné konopí, vlastní odrůda má rozbít monopol

  9:10aktualizováno  9:10
Firma Meclovská zemědělská začala pěstovat léčebné konopí k vědeckým účelům a v budoucnu by jej chtěla dodávat i českým pacientům. Zatím jej od loňského podzimu může dodávat jediný český výrobce - Elkoplast Slušovice ze Zlínska.

Ilustrační snímek | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

V Meclově je zatím šest rostlin léčebného konopí, které zde budou odborníci testovat ve spolupráci s fakultou agrobiologie potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze (ČZU).

„V Meclově mají prostory bez využití, proto jsme tam ze tří místností udělali pěstírnu pro výzkum. Bude se zde pěstovat jedna odrůda, na které se budou zkoušet tři hydroponické systémy,“ uvedla Anežka Janatová z katedry rostlinné výroby ČZU.

Podle Janatové budou vědci sledovat vliv pěstební technologie na výnosy, na obsah účinných látek či na stabilitu látek v konopí. Předpokladem pro jeho dodávky pro pacienty je, aby odrůda měla při každé sklizni velmi podobný obsah látek.

„Aby obsah léčebných látek, tedy tetrahydrocannabinolu, neboli THC, a cannabidiolu, neboli CBD, nekolísal a mohli jsme říci, že máme odrůdu stabilní a budeme každý cyklus dodávat stejný materiál v kvalitě, která odpovídá vyhlášce,“ vysvětlila Janatová.

Meclovská zemědělská se do výzkumu pustila proto, že do potenciálního pěstování konopí investovala už dříve téměř dva miliony korun. Nakonec byl ale vybrán monopolní výrobce Elkoplast.

„I na trhu s léčebným konopím je třeba konkurence, jen ta dokáže zajistit pacientům dostupné ceny,“ uvedl ředitel meclovské společnosti Jaroslav Hána.

Katedra rostlinné výroby ČZU o povolení pro výzkum a šlechtění konopí k léčebným účelům zažádala podle Janatové zhruba před dvěma lety. Povolení dostala od ministerstva zdravotnictví v září 2014.

„Část toho, co vypěstujeme, se spotřebuje na analýzy, na výrobu extraktu, u kterého testujeme biologickou aktivitu,“ popsala Janatová.

Výsledkem výzkumu by měla být vlastní odrůda, která bude konkurovat těm ze Slušovic. Tam pěstují odrůdy holandské firmy Bedrocan. Právě jejich použití bylo podmínkou účasti ve výběrovém řízení na pěstování léčebného konopí v Česku.

Zájem mělo šestnáct subjektů. „Jedinou firmou, které byl ale Bedrocan ochotný konopí prodat, byl Elkoplast,“ popsal Hána, který se o získání odrůd od Bedrocanu marně pokoušel. Hána je navíc přesvědčený, že zemědělci mají k pěstování blíže než Elkoplast, který vyrábí nádoby na vodu či naftu.

Anežka Janatová vidí šanci i v tom, že se pravidla pěstování léčebného konopí uvolnila. „V roce 2013 byl vydán zákon týkající se pěstování konopí k léčebným účelům. Doplnila jej vyhláška, která umožňovala pěstovat jen čtyři odrůdy firmy Bedrocan. Naštěstí se vyhláška změnila v září 2015. Hodně na ní totiž spolupracovali členové adiktologického centra a díky tomu se pravidla výrazně uvolnila,“ konstatovala Janatová.

V Izraeli komunikují pacienti přímo s pěstiteli konopí

Už nejsou čtyři jasně dané odrůdy, které je možné pěstovat, ale je pouze stanoveno množství THC a CBD v rostlinách. „Ať si každý pacient vybere odrůdu, která mu vyhovuje a kterou na svoji diagnózu potřebuje,“ konstatovala Janatová.

Pacienti s rakovinou v posledním stádiu a s roztroušenou sklerózou podle ní potřebují vysoké dávky THC, naproti tomu u pacientů s psychickými poruchami je THC nežádoucí, protože by mohlo potíže zhoršit. Ale pomoci jim může CBD, které má i vysokou antimikrobiální aktivitu.

Janatová, která považuje léčebné konopí za ojedinělou až zázračnou rostlinu, popsala, jak ji používají pacienti v Izraeli.

„Je tam pěstováno mnoho odrůd. Pacient přijde přímo za pěstitelem a řekne například, že použitá odrůda mu neseděla a bylo mu po ní divně. Proto se vrátí k té, kterou měl minule. Přitom se přesně ví, jaký obsah látek která odrůda či rostlina má, vznikají tak léky na míru. Konopí totiž není paralen, po kterém přestane bolet hlava, dávkování si každý pacient musí upravit, aby mu konopí pomohlo a nepociťoval žádné vedlejší účinky,“ popsala Janatová.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Téměř pět let po tragické autonehodě má řidič naději na mírnější trest

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Recidivista Jiří Manych původně odsouzený na pět let za honičku s policisty a autonehodu, při níž v roce 2013 v Plzni...

Najdete na iDNES.cz