Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zdravotníci v Plzni léčí zanícené rány pomocí larev mouchy bzučivky

  12:47aktualizováno  12:47
Přesněji než skalpel chirurga dokážou čistit zanícené rány muší larvy, které používají lékaři v plzeňské fakultní nemocnici. Takzvanou larvární terapii nasazují zejména při léčbě hnisavých onemocnění u diabetiků, ale také u pacientů s bércovými vředy, proleženinami nebo popáleninami.

Larvy mouchy bzučivky zelené aplikují lékaři pacientům na tři až čtyři dny. Za tu dobu larvy ránu zcela vyčistí. | foto: FN Plzeň

Larvární terapie se často používá při léčbě vředů a infekcí u pacientů s cukrovkou II. typu, kteří trpí syndromem diabetické nohy. Takzvaný diabetes mellitus II. typu je nemoc, kterou trpí tři čtvrtě milionu Čechů.

Léčba larvami

Léčivé účinky muších larev znali už naši předkové. Během napoleonských válek si lékaři všimli, že vojákům, kteří dlouho leželi zraněni bez lékařské pomoci, do ran nakladly mouchy vajíčka. Právě tyto zanícené rány, plné kroutících se červů, se často zázračně vyčistily, hnis a odumřelá tkáň zmizely, rána se začala hojit a nakonec se zacelila. S postupem času a nástupem antibiotik se na podobné léčebné metody pozapomnělo a nyní se moderní medicína k těmto postupům vrací. Využívá k tomu larvy mouchy bzučivky zelené – lucilia sericata. Ty totiž dokážou ránu očistit a k hojení připravit i rány, jejichž léčba běžnými metodami je neúspěšná. 

"Důsledkem diabetu je mimo jiné snížená imunita, což vede právě k vyššímu výskytu hnisavých onemocnění a k pomalejšímu hojení," sdělila mluvčí FN v Plzni Gabriela Levorová.

Léčbu larvami používají lékaři také u pacientů s bércovými vředy, proleženinami, popáleninami a k čištění ran s infikovanou nebo mrtvou tkání.  "V ojedinělých případech lze tuto metodu využít při čištění rány před transplantací kůže," podotkla Levorová.

Larvy jsou podle jejích slov lepší než chirurgové. Jsou levnější a pracují 24 hodin denně. Ránu čistí, zabíjejí mikroorganismy a stimulují hojení. Odstraňují mrtvou tkáň a ponechávají jen tkáň zdravou. Produkují vysoce účinné enzymy, které štěpí odumřelé tkáně, aby je pak vysály jako potravu. Larvy štěpí pouze mrtvou tkáň a dokonale tak kopírují hranici živé a mrtvé tkáně, přesněji než skalpel chirurga.

"Do rány se aplikují asi dva milimetry velké larvy na dobu tří až čtyř dnů. Podle rozsahu rány se používá 150 až 300 sterilních larev. Místo je pak překryto prodyšnou nylonovou síťkou přesahující okraje, které se oblepí chirurgickou fólií nebo gelem, aby nemohly larvy cestovat mimo. Dále se použije sterilní gáza k překrytí," popsala Levorová.

Když je rána očištěná, může drobně krvácet, protože larvy při své "práci" obnažují drobné cévky a vlásečnice živé tkáně. Lékaři pak mohou larvy odstranit tak, že ránu vypláchnou fyziologickým roztokem.  Zcela vyčištěná rána je tak připravena k hojení.

Léčbu larvami od listopadu roku 2008 hradí pojišťovny

Léčba larvami má jen minimální nežádoucí účinky. "Někteří pacienti udávali nepříjemné pocity pohybu larev či bolestivost, což lze zvládnout běžnými analgetiky. Ojediněle se objevuje podráždění nebo zarudnutí kůže v okolí rány," uvedla Levorová.

Léčba larvami byla schválena jako léčebná metoda Vědeckou radou ministerstva zdravotnictví v říjnu roku 2003. Do října 2008 si tuto léčbu hradili pacienti sami a v tomto období II.interní klinika FN Plzeň ošetřila touto metodou tři samoplátce.

Od listopadu 2008 hradí aplikaci larev zdravotní pojišťovna a tento výkon mohou provádět diabetologové a všeobecní chirurgové. Zdravotníci II.interní kliniky ošetřili od roku 2009 touto metodou asi 25 pacientů

Set pro aplikaci asi 300 larev stojí 3 300 korun, menší dávka asi 150 larev vyjde na 2 466 korun.

Pacient, který tuto léčbu podstoupí, musí být hospitalizován asi čtyři až sedm dnů. 

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Boleslav zničila šesti góly Opavu, Jablonec zaskočil Slavii, vyhrál i Zlín

Ladislav Takács z Mladé Boleslavi se raduje ze své trefy do sítě Opavy.

Tři „obyčejná“ utkání a jeden šlágr. Sobotní program fotbalové ligy měl obvyklou náplň čtyř duelů. Mladá Boleslav si...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Najdete na iDNES.cz