Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Léčba kmenovými buňkami zachraňuje v Plzni pacienty před amputacemi

  8:26aktualizováno  8:26
Plzeňští lékaři s úspěchem vyzkoušeli léčbu kmenovými buňkami u dalších pacientů. Zachránili je před amputací nohou, které jim hrozily kvůli velkému postižení cév. Novou léčebnou metodu začala používat Chirurgická klinika Fakultní nemocnice v Plzni.
V plzeňské fakultní nemocnice zatím novou metodu vyzkoušeli čtyři pacienti. Ilustrační foto

V plzeňské fakultní nemocnice zatím novou metodu vyzkoušeli čtyři pacienti. Ilustrační foto | foto: Libor TeichmannMF DNES

 „Aplikace kmenových buněk má pomoci lidem odsouzeným k amputaci třeba ve stehně nebo bérci,“ uvedl přednosta chirurgické kliniky Vladislav Třeška.

Jedná se podle něj o pacienty třeba s pokročilou aterosklerózou, diabetem nebo o lidi s tepnami porušenými vlivem kouření, u nichž nemohou chirurgové provést rekonstrukci tepen, protože jsou velmi postižené. Možný u nich není ani výkon vedoucí k roztažení tepen.

Tři ze čtyř pacientů mohou dál chodit, nepřišli o nohu

„Operovali jsme zatím čtyři nemocné. Jeden zákrok i přes aplikaci kmenových buněk skončil amputací, tři lidé ale nemají žádné bolesti a končetinu jsme jim zachránili,“ konstatoval Třeška, který to považuje za velký úspěch.

„Kmenové buňky, které se mnoha vpichy aplikují do postižených míst v končetině, stimulují tvoření nových cév a samy se stávají jejich součástí. Po aplikaci kmenových buněk se vytvoří kolem poškozené cévy jakési objížďky v podobě nových cév,“ popsal přednosta.

Buňky lékaři odebírají přímo z kostní dřeně operovaného pacienta. „Nedáváme žádné cizí buňky, žádné embryonální buňky, protože existuje riziko různých mutací,“ konstatoval Třeška. Buňky se odeberou na operačním sále a v téže době se aplikují.

Ověřená metoda. Nemá vedlejší účinky ani žádné komplikace

Když se cena metody, která se pohybuje kolem 80 tisíc korun, srovná s náklady pooperačních komplikací po amputaci končetiny, je podle Třešky velmi nízká. Náklady jsou podle přednostova odhadu poloviční. 

„K následkům amputace totiž patří třeba i vyřazení z pracovního procesu, náklady na protézy a na rehabilitaci,“ popsal Třeška, podle kterého je ale největší tragédií to, že většina nemocných po amputaci umírá do pěti let, třeba i kvůli tomu, že snahu o zlepšení kvality života vzdají.

Metoda je podle Třešky bezpečná, protože lékaři ve fakultní nemocnici prováděli od roku 2000 řadu výzkumů například i na prasatech. „Je to pro nás ověřená metoda, nemá žádné vedlejší účinky a nepřináší komplikace,“ konstatoval Třeška.

Ten doufá, že od roku 2016 by mohly metodu platit zdravotní pojišťovny. Dnes jsou operace hrazené z grantových prostředků. 

V plzeňské fakultní nemocnici se ročně amputují nohy desítkám lidí, v Česku se jejich počty pohybují ve stovkách ročně. „Celosvětově podstoupilo rekonstrukci cév s pomocí kmenových buněk 2500 lidí, z toho kolem tří čtvrtin má končetinu zachráněnou. Ti by byli odsouzeni k amputaci,“ upřesnil Třeška. 

Metodu mohou lékaři využívat díky mezioborové spolupráci. „My máme štěstí, že je ve fakultní nemocnici špičková hematoonkologická laboratoř, která má výborné výsledky hlavně s transplantacemi kostní dřeně. S laboratoří spolupracujeme na zpracování kmenových buněk. Radiodiagnostické pracoviště zase aplikuje buňky přímo tam, kam chceme,“ uvedl Třeška. Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Téměř pět let po tragické autonehodě má řidič naději na mírnější trest

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Recidivista Jiří Manych původně odsouzený na pět let za honičku s policisty a autonehodu, při níž v roce 2013 v Plzni...

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Najdete na iDNES.cz