Ladislav Bílý u Krajského soudu v Plzni se svým obhájcem Štěpánem Bednářem

Ladislav Bílý u Krajského soudu v Plzni se svým obhájcem Štěpánem Bednářem | foto: Petr Ježek, MF DNES

Zakladatele romského sdružení poslal soud do vězení za dotační podvod

  • 30
Šéf karlovarského Romského občanského sdružení Ladislav Bílý má jít na šest let do vězení a musí zaplatit téměř 10 milionů korun. Rozhodl tak Krajský soud v Plzni, který uznal Bílého vinným z dotačního podvodu a padělání dokumentů.

Stát, Karlovarský kraj i tamní magistrát dotovaly miliony korun Romské občanské sdružení v Karlových Varech. Jenže sdružení získávalo peníze podle státního zástupce Augustina Hrbotického na základě podvodu.

Potvrzení o bezdlužnosti u finančního úřadu, zdravotních pojišťoven nebo správy sociálního zabezpečení byla totiž padělaná.

Sdružení tak podle obžaloby neprávem inkasovalo téměř 10 milionů korun, převod dalších milionů se už neuskutečnil.

Soud nyní poslal Bílého na šest let do věznice s ostrahou a nařídil mu splatit škodu, tedy necelých deset milionů. Podle soudu musel vědět, že úřadům předkládá listiny s nepravdivými údaji.

Rozhodně jsem nic nepadělal, popřel vinu Bílý

Bílý však jakoukoli vinu vytrvale odmítá a proti úternímu rozsudku se ihned odvolal. "Romské občanské sdružení jsem v roce 1999 založil já, pomáhali jsme sociálně slabým lidem na Karlovarsku. Nejsem si vědom, že bych něco udělal špatně, vždyť jsem ze svého platil akce, na které jsme neměli dotace. Já jsem rozhodně nic nepadělal. Navíc v letech 2006 až 2010 jsme byli pod finančním dohledem," tvrdil před soudem Bílý.

Sdružení už nefunguje, veškerý majetek, který v něm byl, zabavili exekutoři.

Pracovnice z odboru karlovarského magistrátu, v němž se vyřizují dotace, u soudu popisovala, jak ze sdružení dolovala aktuální potvrzení o bezdlužnosti. Byl to jeden z dokladů, bez něhož by se žádost sdružení vůbec nedostala k posuzování.

"Nepředložil mi originál, ale jenom sken dokumentu, že nemají dluhy. Podle mě tam ale část byla vyplněná jiným písmem. Protože neměli všechno v pořádku, nechtěla jsem, aby podepsali smlouvu. Při přetahované si doklad zase vzal a prohlásil, že si na mě bude stěžovat u primátora. Když jsme pak na sociálce ověřovali pravost dokladu, odpověděli nám, že nic takového nevydávali," popsala u soudu úřednice.

Za úvěrový podvod a padělání listiny hrozil Bílému až desetiletý trest. Státní zástupce pro něj žádal do pěti let, advokát se domníval, že by stačila podmínka.

,