Recidivista dostal za vylití zapáchající kyseliny v restauraci podmínku

  9:10aktualizováno  9:10
Jiřímu Svobodovi, který se před dvěma roky podle obžaloby podílel na záškodnické akci proti provozovatelům dvou restauračních podniků v Plzni, vyměřil krajský soud dvouletou podmínku. Muž patří do dvojice, která v podniku v centru města rozlila zapáchající kyselinu isovalerovou.

Krajský soud v Plzni. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Trest za výtržnictví je od úterý pravomocný. Navíc opakovaně trestanému Jiřímu Svobodovi hrozí devadesát dnů vězení, pokud nezaplatí soudem nařízených třicet tisíc korun.

V březnu 2016 před polednem vyjížděli policisté do restaurace v Pražské ulici v centru Plzně, kde pachatelé chrstli zapáchající látku na zeď. O dvě hodiny později další dva muži štiplavě zapáchající tekutinu rozlili v podniku na druhé straně náměstí na podlahu pod stolem. Obě provozovny patří stejným podnikatelům.

Kyselina isovalerová

Odborně kyselina 3-methylbutanová nebo též kyselina isopentanová či 3-methylmáselná je čirá bezbarvá kapalina, která má silný štiplavý zápach připomínající sýr nebo pot. Je součástí rostlin a esenciálních olejů a také hlavní složkou zápachu nohou.

Jiří Svoboda k případu nevypovídal. Jeho advokát Petr Čechura přesvědčoval soudce, aby klienta osvobodili. „Nebyl s jistotou ztotožněn jako druhý pachatel. A pokud by soud dospěl k závěru, že ztotožněný je, není u něj prokázané úmyslné jednání,“ tvrdil advokát.

Opíral se o svědectví servírky, která po téměř dvou letech od činu Svobodu před soudem označila jako pachatele podle svých slov na osmdesát procent.

Odvolací soudce ale nepřesvědčil. „Součástí spisu je záznam z bezpečnostní kamery v restauraci. Obžalovaný se několikrát podíval přímo do kamery. Nemáme pochybnosti, že je to on,“ uvedl předseda senátu.

Připomněl i případ společníka obžalovaného, který v minulosti při jednom z výslechů uvedl, že na vylití zapáchající látky spolupracovali oba. Proč značkovač používaný myslivci vylili v restauraci na podlahu, to se od souzeného senát nedozvěděl.

Soudci ale uvedli, že kdyby se proti původnímu podmíněnému rozsudku odvolal i státní zástupce, recidivistovi Svobodovi v minulosti trestanému za krádeže, podvody nebo vydírání svědka, by současný trest přeměnilli na nepodmíněný.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil sportovní manažer...

Zemřel šumavský podnikatel Talián. Stavěl hotely a přátelil se se Zemanem

František Talián na snímku z roku 2010, kdy se jako člen občanského sdružení...

Ve věku 70 let zemřel minulou středu vystudovaný právník František Talián, kterému přátelé přezdívali král Šumavy. Po...

Čisto na kolejích. V nejdelším tunelu nebude možné používat staré toalety

Prohlídka nejdelšího železničního tunelu v ČR u Plzně. (21. 9. 2018)

Už tento pátek se naplno rozjede provoz více než čtyřkilometrového železničního tunelu Ejpovice - nejdelšího v Česku....

Logističtí géniové. Při biatlonu budou Emmonsovi „střílet“ i proti sobě

Matthew a Kateřina Emmons na střelnici v Plzni-Lobzích.

Starají se o čtyři děti, mají pracovní úvazky na střelnici v Plzni a navrch teď oba pomáhají biatlonovým reprezentacím,...

Další z rubriky

Houkající vůz strážníků jel na červenou, střetl se s osobním autem

Při nehodě vozidla plzeňských městských strážníků a osobního auta se zranili...

Plzeňští policisté vyšetřují od středečního odpoledne nehodu strážníků. Ti vjeli se zapnutými majáky na červenou do...

VIDEO: Na Špičáku spustili sněhová děla, o lyžování rozhodne počasí

Na šumavském Špičáku se už zasněžují sjezdovky. (19. 11. 2018)

Na šumavském Špičáku začali zasněžovat sjezdovky. Zatím se ale nedá odhadnout, kdy se začne lyžovat. Záleží na počasí....

Zraněný orel, který sežral holuba i s kroužky, se už vrátil do přírody

Orel mořský, kterého na konci října našli zraněného na Klatovsku, je opět...

Orel mořský, který špatně létal a v zažívacím traktu mu uvázly chovatelské kroužky poštovního holuba, se po třech...

Najdete na iDNES.cz