Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nenechavci plení parky, měsíčně nakradou sazenice za desetitisíce korun

  8:47aktualizováno  8:47
Desítky tisíc korun měsíčně stojí plzeňské městské části obnova okrasných květin a zeleně na veřejných místech. Lidé kradou sazenice i vzrostlé keře. Nepohrdnou dokonce ani lavičkami či skluzavkami z dětských hřišť.

Z plzeňských parků se každý měsíc ztrácejí květiny za desetitisíce. Zahradnice pak musejí chybějící rostlinky do záhonů doplňovat. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„Jedinou ochranou proti zlodějům květin by byl ohradník pod proudem. Ten ale použít nemůžeme,“ shrnula marný boj proti zlodějům květin a městské zeleně Jana Kolářová z odboru životního prostředí radnice plzeňské části Slovany.

Vedoucí oddělení urbanistické zeleně plzeňského magistrátu Hana Hrdličková odhadla měsíční náklady na nahrazení ukradených květin a zeleně v městském sadovém okruhu na 60 až 80 tisíc korun. Přitom podle městské vyhlášky nesmějí lidé na zeleň vztáhnout ruku.

„Když vysadíme letničky do záhonů v centru města a ztratí se jich hodně, znamená to, že jsme vysadili hezké květiny. Dokud se nenaplní balkony a hřbitovy, tak květiny mizí a musí se dosazovat,“ řekl Hrdličková. Podle ní je to stejné na podzim, když se na záhonech objeví macešky.

Hrdličková si myslí, že by pomohlo, kdyby lidé na zloděje upozornili. Jenže žalování se prý nenosí.

„Přitom například v USA je běžné, že na zloděje lidé upozorní. U nás mají lidé rozkrádání veřejného majetku stále pod kůží, mnoho z nich se řídí heslem: Kdo nekrade, okrádá svoji rodinu. My zeleň vytváříme pro lidi a je smutné, když si ji pak navzájem ničí,“ posteskla si Hrdličková.

Po bojových psech zůstávají zničené stromy

V Plzni na Slovanech prý zloději nejvíce plenili výsadbu muškátů. „Kradli je ve velkém, jezdili snad k záhonům traktorem. Do truhlíků podél náměstí Generála Píky jsme před lety muškáty sázeli, ale museli jsme je zrušit, protože jsme je i dvakrát dosazovali. Během šesti týdnů byly pryč. Teď už dáváme do truhlíků směsi, které lidé tolik nekradou,“ popsala Jana Kolářová.

Plenění podle ní zaznamenali i před školou v Brojově ulici, kde jsou proti sobě dva záhony. Na podzim tam zahradníci vysadili cibulky tulipánů a na jaře byla polovina záhonu prázdná. Někdo zřejmě přišel a cibulky ukradl.

„Pak chodím po Slovanech a vidím zahrádku, kde mají stovku různobarevných tulipánů, vím o třech takových lokalitách, ale nikomu to nedokážeme,“ připomněla Kolářová.

Slovanská radnice se snažila obnovit přestárlé keře rododendronů. Ty ale zmizely během týdne. Před třemi lety ukradli zloději na Slovanech celý strom, unikátní převislý jilm, který zahradník objevil v Německu v jedné školce. „Zůstalo nám jen kotvení, což se nám ještě nestalo,“ zavzpomínala Kolářová.

Velkým nešvarem je podle Hrdličkové také cvičení bojových psů, kteří se zakusují do stromů.

„U těch menších může pes kmen překousnout a strom úplně zničit. V Radčicích jsem nedávno přišla ke stromu, kde po řádění bojového psa byl kmen oholený od shora dolů, kůra byla úplně sedřená. Byl to javor s kmenem o průměru dvanáct centimetrů,“ popsala Hrdličková.

Strom podle ní zregeneruje, když má kůru alespoň na čtvrtině kmene. Poškození se ale podepíše na jeho vitalitě a délce života.

Důchodce trhal růže přímo před radnicí

Ženy, které mají městskou zeleň na starost, mají i osobní zkušenosti se zloději. Pod slovanskou radnicí jsou krásné záhony růží.

„Pán v letech, tak sedmdesátník, jich zde během chvíle utrhl asi šest. Řekla jsem: ‚Pane, to přece nemůžete trhat.’ Opáčil drze: ,No a co.’ a odkráčel,“ popsala jednu z příhod Kolářová.

„V městském sadovém okruhu jsem viděla tři mladíky, kteří měli řetěz a házeli ho na strom a pes skákal do toho místa a kousal do kmene. Okřikla jsem je, oni sice byli drzí, ale naštěstí ne tak, aby na mě psa pustili. Dušička ale ve mně byla malá,“ popsala Hrdličková.

Z veřejných prostranství se ale neztrácejí jen květiny. Na Slovanech zloději ukradli i skluzavky z dětského hřiště, lavičky si z jednoho vnitrobloku odvezli multikárou.

„Přihlížejícím řekli, že jsou z úřadu, nenechali tam ani jednu,“ uvedla Kolářová.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

VIDEO: Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu náklaďáku a auta

Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu nákladního a osobního auta. (15....

V opravované části dálnice D5 u Rokycan se před desátou hodinou srazilo nákladní auto s osobním. Komunikace byla zhruba...

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Najdete na iDNES.cz