Plzeň začne zjišťovat, odkud se do řeky Úhlavy dostávají pesticidy

  19:44aktualizováno  19:44
Město Plzeň rozjíždí pátrání po zdroji pesticidů, které se dostávají do Úhlavy. Řeka je nyní totiž jediným zdrojem, na který je napojena plzeňská vodárna. Tu trápí skutečnost, že v některých dnech především na jaře nebo v létě se v řece krátkodobě zvýší obsah pesticidů. Čištění vody je pak mnohem dražší.
Řeku Úhlavu znečišťují pesticidy, plzeňský magistrát chce zjistit, odkud tam přitékají. (Ilustrační snímek)

Řeku Úhlavu znečišťují pesticidy, plzeňský magistrát chce zjistit, odkud tam přitékají. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Zvýšený obsah pesticidů v Úhlavě neznamená, že by Plzeňané museli pít zdravotně závadnou vodu. Ale přítomnost chemikálií zvyšuje náklady na její vyčištění. Vodárna už má od hygieniků povolenou výjimku připouštějící krátkodobé překročení hygienických limitů.

Zvýšený obsah pesticidů v řece nepředstavuje podle expertů žádné zdravotní riziko ani při každodenním pití vody, a to ani pro nejcitlivější lidi.

Pesticidy se do vody dostávají zejména ze zemědělské půdy. Jedná se totiž o látky určené k tlumení a hubení rostlinných a živočišných škůdců a k ochraně rostlin.

Problém s pesticidy by mohla vyřešit nová úpravna vody. Ta je ale plánována až po roce 2015.

Plzeň se proto nyní pokusí zjistit, odkud se pesticidy do vody dostávají a zajistit, aby se jejich přísun omezil.

Magistrát proto bude od května do října na 26 místech na Úhlavě sledovat složení vody v řece. "Zdrojem pesticidů bývají většinou zemědělské organizace. Pesticidy se dostávají do řeky z jejích přítoků většinou při dlouhotrvajících deštích nebo masivním táním sněhu," poznamenala radní pro životní prostředí Irena Rottová.

Uvedla, že po objevení zdroje by se ke slovu dostali například Povodí Vltavy nebo zástupci České inspekce životního prostředí.

"Město totiž nemá pravomoc, aby zakročilo. Česká inspekce životního prostředí, se kterou město spolupracuje, by ale konat mohla," sdělila Rottová. Ta ujistila, že nyní je v řece pesticidů minimální množství.

"Jsme rádi, že se povedlo prosadit monitoring toku, protože hlavním problém není zastaralá úpravna vody, ale množství škodlivých látek v Úhlavě. Ty musí poté nákladně vodárna z vody dostávat, aby téměř dvě stě tisíc občanů Plzně dostávalo kvalitní pitnou vodu," uvedl zastupitel Petr Suchý z opoziční TOP 09.

Plzeň potřebuje náhradní zdroj pitné vody

V Plzni se už dlouho mluví o tom, že město potřebuje náhradní zdroj pitné vody. Nejprve se uvažovalo o možném vrtu v oblasti Boleveckých rybníků. Ukázalo se však, že by nebyl dostatečně vydatný.

Před šesti roky vedení města zvažovalo, že by se jako náhradní zdroj využila přehrada v Českém údolí, což se také ukázalo nereálné.

Od roku 2008 má město možnost v případě krizové situace jako zdroj vody využít novou čerpací stanici v Plzeňském Prazdroji. Ta využívá vrty v prameništi na Roudné a je schopna dodat až 380 metrů krychlových vody za hodinu. V případě krize může společně s novým zdrojem vody pro sousední teplárnu zásobovat celé město.Nejčtenější

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...

Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...Největší jízdárna v Čechách. Unikátní stavba Windischgrätzů unikla zkáze

Budova byla postavena mezi lety 1858 a 1861.

Tři kilometry západně od Tachova v Plzeňském kraji leží Světce, které se zásluhou knížete Alfréda I....

Inkluze není úplně dobrá, speciální škola je často lepší, říká učitelka

Hana Šťovíčková je kantorkou už dvaadvacet let. Podle ní jsou malé děti oproti...

Kantorka Hana Šťovíčková pracuje na Základní škole ve Šťáhlavech na Plzeňsku už dvaadvacet let. Za tu dobu se podle ní...

Kluk, který rozeslal spolužákům video s masturbující dívkou, unikl soudu

Ilustrační snímek

Žalobce zastavil trestní stíhání šestnáctiletého mladíka, který před rokem zveřejnil choulostivé video, na němž je...

Další z rubriky

Recidivista dostal pět let za honičku s policií, při níž zemřela dívka

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Krajský soud v Plzni poslal na pět let do vězení recidivistu Jiřího Manycha za autonehodu, při níž zemřela jeho...

V Rokycanech muž střelil ženu do hlavy, v Plzni ho zadržela zásahovka

Policisté zadrželi v Plzni třiačtyřicetiletého cizince podezřelého z pokusu o...

Střelbu, která se odehrála ve čtvrtek večer v Rokycanech, vyšetřují kriminalisté. Po incidentu je v nemocnici žena,...

Doplatky na léky na předpis se hodně liší, rozdíly jsou až stovky korun

Ilustrační snímek

Ceny léků na recept se v jednotlivých lékárnách v Plzeňském kraji výrazně liší. Například preparát na ředění krve se dá...

Najdete na iDNES.cz