Do tří obcí v Plzeňském kraji vozí pitnou vodu cisterny. Místní zdroje vody totiž znečistila povodeň. Ilustrační snímek

Do tří obcí v Plzeňském kraji vozí pitnou vodu cisterny. Místní zdroje vody totiž znečistila povodeň. Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Tři obce v Plzeňském kraji jsou po záplavách bez vody, mají cisterny

  • 1
Tři obce v Plzeňském kraji jsou bez pitné vody. Zdroje jejich vodovodů totiž znečistila povodeň. Lidé proto chodí pro vodu k cisternám. Omezení se týká Litohlav a Hůrek na Rokycansku a Černíkovic na Plzeňsku. Jak dlouho tento stav potrvá, zatím není jasné.

Krajská hygienická stanice evidovala v úterý dopoledne tři vodovody, které jsou zcela vyřazeny z užívání.

"Jsou v obcích Litohlavy, Hůrky a Černíkovice. Celkově se jedná o 670 osob. V těchto obcích je zabezpečeno náhradní zásobování cisternami," sdělil ředitel Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje Přemysl Tomašuk.

Dále hygienici zaznamenali v patnácti obcích v celém kraji vodovody, které sice fungují, ale běží v omezeném režimu. Tato situace nastala tam, kde sice je primární zdroj vody vyřazený z provozu, ale mají tu k dispozici jiné vodní zdroje. Tato situace se ale obyvatel nijak nedotkne.

Hygienická stanice eviduje také zasažené komerční studně, to jsou ty, které jsou navázané na objekty veřejného stravování, ubytovny nebo třeba hotely. Těch je v kraji, podle údajů, které mají hygienici k dispozici, celkem 43. Pracovníci hygieny také vědí o dvaceti soukromých studních, které zasáhla povodeň.

"Hydrologická situace v kraji je klidná. Nemáme zavřenou ani jednu školu, ani mateřskou ani základní," konstatoval Tomašuk.

Hrozí salmonely, úplavice i žloutenky

Kontrola a čištění vody ve studních zasažených povodní jsou podle jeho slov velmi důležité. Zdravotní rizika jsou totiž obrovská.

"Lidem, kteří by kontaminovanou vodu vypili, hrozí klasická známá onemocnění. Salmonely, úplavice, žloutenky, leptospiróza a další," varoval Tomašuk.

Jak dlouho budou zmíněné tři obce v kraji bez funkčních vodovodů, zatím nelze odhadovat. Podle Tomašuka si provozovatelé vodovodů, tedy většinou obce, zajišťují čištění zasažených zdrojů samostatně.

Počty zasažených studní by podle odhadů hygieniků neměly dále stoupat. Jejich čištění ale bude trvat odhadem nejméně dva týdny.

Lidé to mohou udělat i sami, ale odborníci jim doporučují alespoň konzultaci se specializovanou firmou. Studny, které zasáhla povodňová vlna, je třeba vypustit, vypláchnout, mechanicky očistit a vydezinfikovat.

Než lidé začnou vodu opět používat, určitě by si měli nechat udělat laboratorní rozbor, aby měli jistotu, že je skutečně zdravotně nezávadná. Doporučení hygieniků, jak postupovat při záplavách, naleznete na internetových stránkách zde.