Vodárna spustí moderní technologie. Místo chloru využije UV záření

  11:06aktualizováno  11:06
Domácnosti napojené na plzeňský vodovod by měly mít od poloviny srpna vodu, která bude patřit mezi nejkvalitnější v zemi. Úpravna vody v Plzni na Homolce totiž začne používat technologie, které zachytí převážnou většinu nebezpečných látek - včetně pesticidů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Modernizace vodárny vyjde na 1,1 miliardy korun a pro Plzeň a okolí je zcela nezbytná. Nyní totiž vodárna funguje jen díky tomu, že má dočasnou výjimku z hygienického limitu, kterou udělila Krajská hygienická stanice. 

Podle provozního ředitele Vodárny Plzeň Jana Kretka bude největší novinkou filtrace veškeré upravované vody přes granulované aktivní uhlí, což je technologie, kterou vodárna využívala dosud jen částečně.

„Vodárenský filtr není nějaká kartuš jako v domácích filtrech, ale je to plocha 100 metrů čtverečních s 1,6 metru vysokou vrstvou aktivního uhlí, přes které voda protéká. V potřebných intervalech probíhá jeho praní a regenerace. Tyto filtry budou nově celkem čtyři,“ vysvětlil Kretek.

Podotkl, že aktivní uhlí má velmi dobré vlastnosti, díky kterým dokáže zachytit i látky, které dosud nebylo možné při úpravě vody v Plzni úplně odstranit.

„Mezi ně patří hlavně pesticidy používané k ničení plevelů, živočišných škůdců nebo plísní v zemědělství,“ řekl Kretek.

Novinkou bude podle něj i další stupeň úpravy vody s pomocí UV záření. „Jedná se o hygienické zabezpečení založené na fyzikálním principu - a ne na přidávání chloru, který se používá nyní,“ popsal Kretek.

Vodárna bude také mít dokonalejší systém ozonizace. „Ta se v Plzni využívá od roku 1996, ale v rekonstruované úpravně bude úplně přebudovaná. Dosud jsme totiž vyráběli ozon ze vzduchu, což je energeticky náročnější. Nově se bude vyrábět z čistého kyslíku. Díky tomu se dospěje k vyšší účinnosti využití plynu,“ uvedl Kretek. 

A jak na tom bude Plzeň ve srovnání s jinými českými městy? „Kdybychom brali vodu z Nýrské přehrady a ne z dolního toku řeky, aktivní uhlí vůbec při úpravě nepotřebujeme. V chráněné krajinné oblasti je možnost použití postřiků minimální. Ale obecně se dá říci, že od srpna bude v Plzni zabezpečení kvality vody na nejlepší úrovni v České republice,“ shrnul provozní ředitel.

Na celkových nákladech ve výši 1,1 miliardy korun se budou ze 60 procent podílet dotace. Evropská unie přispěla téměř 700 miliony korun a dotace od státu bude 38 milionů korun.

Nová úprava bude energeticky náročnější. Navýšení provozních nákladů se však očekává v řádu desetihaléřů na metr krychlový vody.

O cenách vody začne v budoucnu rozhodovat město. Plzeňskou vodárnu bude totiž od roku 2016 provozovat firma, kterou radnice za tímto účelem zřídí. Předtím ale bude muset odkoupit od skupiny Veolia, která se nyní stará o vodohospodářskou infrastrukturu, akcie společnosti Vodárna Plzeň. A to možná až za 711 milionů korun. Kolik přesně budou akcie stát, není zatím jasné. K jejich ocenění by mělo dojít v druhé polovině letošního roku.

Nejčtenější

Plzeň - Real 0:5, čtyři góly za dvacet minut přinesly nejtěžší prohru doma

JEDNA NULA. Fotbalisté Realu Madrid se radují z gólu, který Plzni vstřelil...

Plzeňští fotbalisté utrpěli nejtěžší domácí pohárovou porážku, Realu Madrid, nejslavnějšímu klubu světa, ve čtvrtém...

Potrestejte ho, peskuje svět Ramose. Ten se Havlovi veřejně omluvil

PERDÓN, MILAN. Sergio Ramos z Realu Madrid se omlouvá plzeňskému záložníkovi...

Když po hodině hry střídal, tisíce fanoušků pískalo, nadávalo, spílalo. Fotbalista Sergio Ramos, ikona Realu Madrid, si...

Dělníci vyměňují oblouky železničního mostu, otočí je kolem jeho osy

Výměna prvního oblouku na železničním mostu nad přehradou Hracholusky je v...

Dělníci opravují zrezivělý železniční most nad přehradou Hracholusky na Plzeňsku. Operace je unikátní v tom, že výměna...

Vrba: Jsem smutný z výsledku. Při gólech jsme se chovali jak dorostenci

Trenér Pavel Vrba mává plzeňským fanouškům po porážce 0:5 s Realem Madrid.

Jeho jméno dlouho znělo hledištěm, fanoušci si trenéra plzeňských fotbalistů Pavla Vrbu žádali na děkovačku. Ne, po...

VIDEO: Školáci proti profesorům. Podívejte se na sestřih Plzeň vs. Real

BEZPROSTŘEDNĚ PO ZÁPASE. Vpředu zklamaný plzeňský obránce Lukáš Hejda, vzadu si...

Měl to být zápas století, alespoň tak to nazývali v Plzni. Jenomže už během první půle bylo po něm. Slavný Real Madrid...

Další z rubriky

Fotky, tácky, noviny. Do brány pivovaru uložili vzkaz dalším generacím

Zástupci Plzeňského Prazdroje uložili do Jubilejní brány schránku s dobovými...

Fotografie, pivní tácky, noviny i poselství budoucím generacím vložili zástupci Plzeňského Prazdroje do měděné pamětní...

Požár z chodby ubytovny přeskočil do bytu, hasiči vyvedli tři muže a psa

V úterý večer bojovali hasiči s plameny v bytovém domě v Kollárově ulice v...

V bytovém domě v plzeňské Kollárově ulici v úterý večer vypukl požár. Ten vznikl na schodišti a rozšířil se do jednoho...

Družstvo dává členům malé slevy, nakupovat v Coopu se jim nevyplatí

Roman Bruzl, předseda družstva ZKD Sušice, které provozuje řetězce prodejny...

Prodejny Coop mizí z malých vesnic. Podle předsedy ZKD Sušice na Klatovsku by je mohl zachránit moderní zákon o...

Najdete na iDNES.cz