Minulý týden některé školky kvůli smogu omezovaly vycházky. Teď už děti zase mohou ven.

Minulý týden některé školky kvůli smogu omezovaly vycházky. Teď už děti zase mohou ven. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeňanům už se dýchá lépe, koncentrace prachu klesly pod limity

  • 0
Smog, který v posledním týdnu dusil Plzeň, konečně zmizel. Vyplývá to z informací od meteorologů, kteří hlásí, že od pondělního rána koncentrace prachu v ovzduší klesají pod limit, tedy pod 50 mikrogramů na metr krychlový. Ještě minulý týden přitom byla tato hranice překročená dvojnásobně.

Zatímco od minulého úterý byla Plzeň pod "poklicí" inverze a mikroskopické částečky prachu se držely v nižších vrstvách atmosféry, od pondělí se rozptylové podmínky výrazně zlepšily.

Minulý týden Plzeň zahalil smog.

"Naměřené koncentrace prachu v ovzduší se už několik hodin drží pod hranicí 50 mikrogramů na metr krychlový a i výhled pro další dny je poměrně příznivý," informoval dopoledne Tomáš Fory z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Jeho slova potvrzuje i meteorolog z předpovědního pracoviště ČHMÚ v Plzni Jan Sulan. "Rozptylové podmínky by měly být po většinu tohoto týdne dobré. Očekáváme totiž větrné počasí a zesílení proudu teplého vzduchu z Atlantiku, proto také přijde obleva," uvedl Sulan.

Nejteplejším dnem tohoto týdne by měla být středa, kdy bude v Plzeňském kraji před den až plus deset stupňů. Pak se má mírně ochladit, denní teploty vystoupí maximálně na pět stupňů nad nulou. Mírně nižší teploty vydrží i během víkendu, kdy by mohla noční minima klesnout k minus třem stupňům.

Zhoršená kvalita vzduchu trápila Plzeňany celý minulý týden. Zvýšené koncentrace prachu meteorologové naměřili už minulé pondělí. Hodnoty se během týdne pohybovaly mezi 110 a 140 mikrogramy.

Zřejmě nejhorší byla situace ve čtvrtek a v pátek, kdy se koncentrace prachu vyšplhaly až ke 150 mikrogramům na metr krychlový. Smogová situace ale nakonec vyhlášena nebyla.

Na zhoršenou kvalitu vzduchu reagovali také zdravotníci, kteří lidem doporučovali omezení fyzické námahy a hlavně starším nebo nemocným též omezení vycházek.

Nyní už se mohou vrátit k běžnému dennímu režimu. "I tak by ale měli nemocní a starší lidé dál sledovat kvalitu vzduchu a měli by přihlédnout ke svému aktuálnímu zdravotnímu stavu. Citlivějším lidem může způsobit zdravotní potíže také rychlá změna teplot, která přijde v tomto týdnu. To se týká hlavně starších lidí, kardiaků nebo astmatiků," podotkl Michal Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví v Plzni.

To, zda změna počasí a rozptylových podmínek nějak ovlivní šíření chřipkových onemocnění , podle Šuty nelze jednoznačně říci.

"Znečištěné ovzduší způsobuje podráždění dýchacích cest a ty pak mají slabší ochrannou vrstvu a tudíž se na nich lépe udrží virus nebo bakterie. V tomto ohledu je zlepšení rozptylových podmínek pozitivní. Na druhou stranu současné oteplení může přispět ke snazšímu šíření virů mezi lidmi," vysvětlil Šuta.