Plzeňanům už se dýchá lépe, koncentrace prachu klesly pod limity

  12:26aktualizováno  12:26
Smog, který v posledním týdnu dusil Plzeň, konečně zmizel. Vyplývá to z informací od meteorologů, kteří hlásí, že od pondělního rána koncentrace prachu v ovzduší klesají pod limit, tedy pod 50 mikrogramů na metr krychlový. Ještě minulý týden přitom byla tato hranice překročená dvojnásobně.

Minulý týden některé školky kvůli smogu omezovaly vycházky. Teď už děti zase mohou ven. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Zatímco od minulého úterý byla Plzeň pod "poklicí" inverze a mikroskopické částečky prachu se držely v nižších vrstvách atmosféry, od pondělí se rozptylové podmínky výrazně zlepšily.

Smogová situace v Plzni.

Minulý týden Plzeň zahalil smog.

"Naměřené koncentrace prachu v ovzduší se už několik hodin drží pod hranicí 50 mikrogramů na metr krychlový a i výhled pro další dny je poměrně příznivý," informoval dopoledne Tomáš Fory z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Jeho slova potvrzuje i meteorolog z předpovědního pracoviště ČHMÚ v Plzni Jan Sulan. "Rozptylové podmínky by měly být po většinu tohoto týdne dobré. Očekáváme totiž větrné počasí a zesílení proudu teplého vzduchu z Atlantiku, proto také přijde obleva," uvedl Sulan.

Nejteplejším dnem tohoto týdne by měla být středa, kdy bude v Plzeňském kraji před den až plus deset stupňů. Pak se má mírně ochladit, denní teploty vystoupí maximálně na pět stupňů nad nulou. Mírně nižší teploty vydrží i během víkendu, kdy by mohla noční minima klesnout k minus třem stupňům.

Zhoršená kvalita vzduchu trápila Plzeňany celý minulý týden. Zvýšené koncentrace prachu meteorologové naměřili už minulé pondělí. Hodnoty se během týdne pohybovaly mezi 110 a 140 mikrogramy.

Zřejmě nejhorší byla situace ve čtvrtek a v pátek, kdy se koncentrace prachu vyšplhaly až ke 150 mikrogramům na metr krychlový. Smogová situace ale nakonec vyhlášena nebyla.

Na zhoršenou kvalitu vzduchu reagovali také zdravotníci, kteří lidem doporučovali omezení fyzické námahy a hlavně starším nebo nemocným též omezení vycházek.

Nyní už se mohou vrátit k běžnému dennímu režimu. "I tak by ale měli nemocní a starší lidé dál sledovat kvalitu vzduchu a měli by přihlédnout ke svému aktuálnímu zdravotnímu stavu. Citlivějším lidem může způsobit zdravotní potíže také rychlá změna teplot, která přijde v tomto týdnu. To se týká hlavně starších lidí, kardiaků nebo astmatiků," podotkl Michal Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví v Plzni.

To, zda změna počasí a rozptylových podmínek nějak ovlivní šíření chřipkových onemocnění , podle Šuty nelze jednoznačně říci.

"Znečištěné ovzduší způsobuje podráždění dýchacích cest a ty pak mají slabší ochrannou vrstvu a tudíž se na nich lépe udrží virus nebo bakterie. V tomto ohledu je zlepšení rozptylových podmínek pozitivní. Na druhou stranu současné oteplení může přispět ke snazšímu šíření virů mezi lidmi," vysvětlil Šuta.

Autor:


Nejčtenější

Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...Největší jízdárna v Čechách. Unikátní stavba Windischgrätzů unikla zkáze

Budova byla postavena mezi lety 1858 a 1861.

Tři kilometry západně od Tachova v Plzeňském kraji leží Světce, které se zásluhou knížete Alfréda I....

Inkluze není úplně dobrá, speciální škola je často lepší, říká učitelka

Hana Šťovíčková je kantorkou už dvaadvacet let. Podle ní jsou malé děti oproti...

Kantorka Hana Šťovíčková pracuje na Základní škole ve Šťáhlavech na Plzeňsku už dvaadvacet let. Za tu dobu se podle ní...

Kluk, který rozeslal spolužákům video s masturbující dívkou, unikl soudu

Ilustrační snímek

Žalobce zastavil trestní stíhání šestnáctiletého mladíka, který před rokem zveřejnil choulostivé video, na němž je...

Další z rubriky

Ve městě jsou lidé tolerantní, pokud nedáte orientaci na odiv, říká lesba

Druhý ročník akce Pilsen Pride vyvrcholil v sobotu Duhovým průvodem z Mlýnské...

Andrea Luková, která studuje na Západočeské univerzitě v Plzni, je lesba. Svoji orientaci netají, ale dvakrát si...

Zabijeme co nejvíce lidí, psal na Facebook. Od soudu dostal podmínku

Ilustrační snímek

Klatovský okresní soud potrestal muže, který letos v září na sociální síti hrozil bombovým útokem na náměstí v...

O víkendu zavřou most generála Pattona, čekají se dopravní komplikace

Most generála Pattona v Plzni se v neděli od 7 do 20 hodin zcela uzavře pro...

O minulém víkendu zažila Plzeň dopravní kolaps kvůli řadě nehod a také uzavřené Karlovarské třídě. O tomto víkendu se...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Najdete na iDNES.cz